Arabanızı kışa hazırlayın

arabanızı kışa hazırlayın, arabanın kışlık bakımı, kış aylarında araba bakımı, kışın araç bakımı, kışın araba bakımı,

Arabanızı kışa hazırlayın

Kış mevsimi görüntü itibari ile çok güzel görünse de, kolay yaşanılan bir mevsim değil. Aracınızın kış aylarında, yaz aylarından daha fazla risk altında olduğunu biliyoruz. Bu nedenle aracınızın mevsimsel koşullardan etkilenmemesi için mutlaka bakımını yaptırmalısınız. “Bu bakım nasıl olmalı” diyorsanız mutlaka araç bakımı ile ilgili yazımızı okuyun!

Kış ayları özellikle sürücüler için oldukça zor zamanları beraberinde getiriyor. Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda sürücülerin olduğundan daha dikkatli ve bilinçli araç kullanmaları, istenmeyen can ve mal kayıplarını önler.

Fren sistemi

Kışın zorlu koşullarında fren sisteminin çalışır konumda olması çok önemli. Bu nedenle kış aylarının başlangıcında fren hidroliği ve balatalar kontrol edilmeli. Özellikle de ülkemizin yoğun kar yağışı görülen illerinde araçların fren sistemlerinin bakımı büyük önem taşımaktadır.

Akü

Akü aracınızın tüm önemli bileşenlerine güç sağlayan parçadır. Özellikle kış aylarında motorun çalışması daha zor olduğu için akünüz ilk çalıştırmada daha çok zorlanır. Aracınızın performansının düşmemesi ve yarı yolda kalmamak için akünüzün voltaj, şarj gücü ve su seviyesini kontrol ettirin. Gerekirse akünüzü değiştirmelisiniz.

Lastikler

Yolculuğunuz sırasında güvenliğinizin sağlanması için anahtar bileşenlerden biri lastiklerdir. Uygun lastik kullanılmaması durumunda savrulma ya da kayma gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Lastik havaları ve diş derinlikleri belli aralıklarla kontrol edilmeli.

Buji

Bujilerinizle ilgili sorunlar direkt olarak yakıt tüketiminize etki eder. Buji tırnaklarını kontrol ettirin, gerekirse yenileriyle değiştirin, tasarruf edin.

Kalorifer sistemi

Kaloriferler ısıtma fonksiyonlarıyla konfor sunarken camdaki buzları çözme fonksiyonlarıyla da güvenliğinizi sağlar. Kaloriferlerin de kış aylarında özellikle kontrol ettirilmesi gerek.

Antifriz

Kış aylarında motorun sağlıklı çalışabilmesi için motor soğutma suyu ve net bir görüş için cam soğutma suyunun antifriz seviyelerine dikkat edilmeli. Bulunduğunuz bölgeye en uygun antifriz seviyelerini seçmelisiniz.

Aydınlatma ve cam silecekleri

Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri görüş açısıdır. Kışın, özellikle yağışlı havalarda bu konu daha da önem kazanır. İyi bir görüş açısı için cam silecekleriniz bakımlı olmalı. Sileceklerin yanı sıra aydınlatma ve ampullerin çalışır durumda olması gerekmekte. Kış aylarının başlangıcında yanmayan ampullerinizi değiştirin ve far ayarınızı yaptırın.
Arabanızı kışa hazırlayın Arabanızı kışa hazırlayın Reviewed by Burak Almacı on Ocak 10, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]