Saçlarınızı kıştan koruyun!

saç bakımı, kışın saç bakımı, kış mevsimi bakım, soğuk havalarda saç bakımı, kış ayında saç bakımı,

Saçlarınızı kıştan koruyun!

Kış soğuklarından saçlarınızı da korumanız gerektiğini biliyor muydunuz? Soğuk havalarda saçlarınızın sağlıklı ve parlak kalmasını sağlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeye ne dersiniz?

Yazın güneş ve denizden, kışın da sert ve soğuk havadan yıpranan saçlar formunu kaybedince güzelliğe gölge düşürüyor. Dondurucu soğuklar, yağmur, kar, kuvvetli rüzgarlar derken saçlar kışın yıpranmaya oldukça müsait bir hale geliyor. Bu nedenle kış mevsiminde cildin bakıma ihtiyacı olduğu kadar saçların da bakıma ihtiyacı oluyor. Kuru ve soğuk havalar, saç köklerindeki nemi tüketiyor ve donuk, kuru, zayıf, tel tel saçlara dönüştürüyor. Kurumuş, yıpranmış, elektriklenmiş saçlarla kışın nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiyelerimize kulak verirseniz, kışı sağlıklı saçlarla geçirebilirsiniz.

Saçlarınızın uçlarındaki hasarları alışkanlık haline getirin. Bırakın kuaförünüz kırıklarını alsın. Böylece saçınız nefes alır ve kendini iyi hissederse daha çabuk uzar ve zorlu kış şartlarına karşı direnir!

Bereler ve şapkalardan korkmayın!

Saçlarınızı soğuktan korumak için bereler, şapkalar kullanmaya özen gösterin. Eğer berelerin ve şapkaların saçlarınızı elektriklendirmesini istemiyorsanız; içine saten veya ipek bir kumaş dikin, böylece saçlarınız statik elektrikten uzak kalır.

Nem dengesine önem verin!

Saçı çok sık yıkamak, saçın nem dengesini yitirmesine ve kuruyarak zamanla yıpranmasına sebep olur. Kış aylarında bu yüzden daha uzun aralıklarla ve ılık su ile saçlarınızı yıkayın. Yağlı bir cilt tipiniz varsa saçınızı 2-3 günde bir, kuru bir cilde sahipseniz 4-5 günde bir yıkamalısınız.

Şampuanınızı dikkatli seçin!

Kullandığımız şampuanların birçoğu sülfat içerir ve sülfat saçlarımıza son derece zararlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca sülfatsız şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Çok yağlı saçlara sahipseniz kuru şampuanlardan yardım alabilirsiniz.

Saç bakımı ile saçlarını koruyun!

Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi yağlar saçlarınızı besler ve güçlendirir. Saç bakımınızı yaparken bu yağlar saçlarınızın kurumasını önler, soğuklara karşıda dayanıklılığını arttırmış olur. Haftada en az bir defa saçlarınıza nem maskesi yapmayı ihmal etmeyin. Böylece saçlarınızın elektriklenmesini engellemiş ve soğuklara karşı saçlarınızı korumuş olursunuz.

Saçlarınızı özgür bırakın!

Saçlarınızı sıkı sıkı toplamak ve uzun saatler boyunca o şekilde bırakmak saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına yol açabilir. Saçlarınızı mümkün olduğu kadar serbest bırakmalı, topluyorsanız da sıkı sıkı toplamamalısınız.

Saç dökülmelerine dikkat!

Saçlarınız kış mevsiminin etkisiyle daha fazla dökülebilir. Bu dökülmenin önüne geçmeli ve saçlarınızı korumaya almalısınız. Saçlarınızın dökülmesini önleyebilmek için nem dengesini sağlamalı ve olumsuz hava şartlarından koruyacak ürünleri tercih etmelisiniz.

Seramik ve iyonlu ürünler kullanmaya özen gösterin!

Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız aletlerin, seramik ve iyon özelliği olduğuna dikkat edin. Koruma özellikleri olan bu maddeler, saçınızın aşırı sıcak yüzünden yıpranmasını engeller. İyonlu aletler, saçınızdaki elektriği dengelerken, kabarmayı da önler.

Islak saçla dışarı çıkmayın!

Saçınızı yeni yıkadığınızda soğuk havaya çıkmanız hem sağlığınızı kötü yönde etkiler hem saçlarınızı kolayca yıpratır. Islak saç, soğuk havaya maruz kaldığında donar ve çabuk kırılır. Saçlarınızın iyice kuruduğundan emin olmadan dışarı çıkmayın.

Saçlarınızı sirke ile canlandırın!

Saçlarınıza şampuan-krem uyguladıktan sonra bir yemek kaşığı sirkeyi saç uçlarınıza uygulayın ve saçlarınıza iyice yedirin. Duştan çıkmadan önce saçlarınızı yeniden ılık suyla durulayın. Bu işlem sayesinde kimyasal artıklardan arınan saçlarınızın parlak görünmesine yardımcı olur.

Sağlıklı beslenin!

Yeşil ve kırmızı tonlarını barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlaklığa ve canlılığa sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebze, et ve bakliyatlardan elde edeceğiniz protein, saçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasını sağlar. "Cildinizi güzelleştiren besinler" pin'imizide okuyabilirsiniz.

Kepeklenmelere çözüm…

Saç derinizin kuruması ile hem kaşıntı hem de dökülme olacaktır. Buna kepeklenme denir. Kepek önleyici şampuanlar buna yetersiz gelebilir. Bu yüzden biraz zeytinyağını, taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Saçlarınızda karışımı 15 dakika kadar tutun. Daha sonra masaj yaparak saçlarınızı normal sıcaklıktaki su ile durulayın. Bu bakım, kış için kepeklenmeyi önleyen en etkili çözüm yollarından biridir.

Bukleli ve örgülü saçları tercih edin!

Bukle bukle saçları rüzgar daha az etkiler. Ayrıca saçlarınızı domuz kılı fırçalar ile tarayın. Çünkü rüzgar ile gelen tozları bu fırçalar kolaylıkla toplar. Örgülü saçlar da kış şartlarından saçlarınızı korumak için iyi bir seçim.

Kış için multi vitamin maskesi tarifi;

• 1 su bardağı yoğurt,
• 2 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi,
• 4-5 adet E vitamini kapsülü
• Birkaç damla zeytinyağı
• 1 çay kaşığı bal

Yoğurt, limon kabuğu rendesi, bal ve zeytinyağını karıştırın. Ağzı kapalı bir kaba koyun ve 1 gece bekletin. Ertesi sabah bu karışıma E vitamini kapsüllerini de katıp karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza, diplerden başlayarak sürün ve fırçayla tarayın. Saçlarınızda yarım saat bekletin ve saçlarınızı ılık suyla şampuanlayarak yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz.
Saçlarınızı kıştan koruyun! Saçlarınızı kıştan koruyun! Reviewed by Burak Almacı on Ocak 01, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]