Yağışa aldırış etmeyen sporlar

kış aylarında yapılacak sporlar, kış aylarında spor, yağışlı havalarda yapılacak sporlar, yağışlı havalarda yapılacak egzersizler, kış sporları,

Yağışa aldırış etmeyen sporlar

Her gün düzenli yapılan egzersizin faydalı etkileri saymakla bitmiyor. Kan basıncında düşme, ritimde düzelme, kiloda azalma, nefesin açılması, şeker hastalığı riskinin azalması, vücut direncinin artması ve en önemlisi damar sağlığında düzelme ile birlikte kalp krizi riskinin azalması düzenli egzersizin olumlu etkilerinden. Yağışlı havalarda da spordan vazgeçmeyin!

Özellikle bahar ve yaz döneminde daha düzenli olarak yapılan egzersizler yağışların artması ve havanın soğumasıyla birlikte sıklıkla ihmal edilip bırakılmakta. Kimileri ise kapalı mekanlarda egzersiz yapmayı tercih etmekte. Oysaki gerekli önlemler alınarak yağışlı hava şartlarında açık havada rahatlıkla egzersiz yapılabilir. Yapılan araştırmalar yazın getirdiği sıcak ve nem ile karşılaştırıldığında soğuk havalardaki egzersizin daha uzun süreli yoğunluk vermeden yapılabildiğini göstermiştir. Ayrıca açık havada yapılacak egzersiz ile vücut zindeliği artmakta, moral düzelmekte, kaygı ve depresif yapıda düzelme izlenmektedir. Ayrıca kışın yapılan egzersizlerde daha çok kalori harcanmaktadır. Kış döneminde yapılabilecek egzersiz çeşitlerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için sıraladık.

Yapılabilecek egzersizler

Hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet, buz pateni ve kayak orta ve yüksek derecede kalori yakar. Bu egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığından vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşüktür. Yavaş tempo yürüyüş ile açığa çıkan ısı miktarı az olduğundan vücut ısısını korumak zorlaşabilir ve soğuk havalarda tercih edilmemelidir.

Risk altında olanlar

Kalp hastalığı olanlar, kalp krizi için risk taşıyan kişiler, astım hastaları ve romatizmal bir hastalığı olan ve el-ayak damarlarında soğukla gelişen damar büzüşmesi olan Raynaud hastalığı olanlar yağışlı ve soğuk havalarda spor öncesinde doktorlar ile görüşmeliler. Yaşlıların ve çocukların soğuğa karşı daha dayanıksız oldukları unutulmamalı.

Yağışlı ve soğuk havanın vücuda etkisi

Solunan soğuk hava ile birlikte havayollarında daralma ve nefes darlığı oluşur. Soğuk karşısında kalp vücut ısısını korumak için daha çok çalışır. El ve ayak damarlarında büzüşme gelişir. Sonuç olarak kan basıncı ve nabızda artış olur. Ayrıca yağışlı ve soğuk sporlar için çıkılan yüksek rakım, ham vücut yapısı ve soğuğun getirdiği ek yükler ile kalp hastalıklarında kötüleşme riskinde artış göstermektedir. Soğuğun en korkulan diğer 2 etkisi donma ve hipotermi denilen vücut sıcaklığının aşırı düşmesidir. Özellikle el, ayak ve yüz bölgesi donmaya hassas bölgeler olup, iyi korunmalıdır. Hipotermide süreç yavaş gelişir ve kişi bu durumun farkına varamayabilir. Uyku hali, konuşmada ağırlaşma, derin soluk alma isteği, el ve ayaklarda ağırlık hissi, kontrolsüz el ve ayak hareketleri, davranış değişiklikleri ve titreme hipotermiyi akla getirmelidir. Yağışlı havaların yanı sıra, uygun donanım ile -17.8 dereceye kadar spor yapılabileceği söylenmekte. Ancak burada hissedilen sıcaklık önemlidir. Yağışlı havalarda, tipi ve kuvvetli rüzgarda kapalı alanlarda spor yapmak en akıllıca seçim olacaktır.

Isınmanın önemi

Yağışlı ve soğuk havaya çıkmadan önce en az 5 dakika kapalı ortamda ısınmak önemli. Dışarıya çıktıktan sonra sporun ağırlık derecesi kademeli olarak arttırılmalı ve ilk 10 dakikada bir 30 saniye dinlenilmeli. Kış sporları için yüksek rakım ve soğuk havalara çıkan kişilerde mümkünse ilk 1-2 gün iklime uyum açısından hafif ve kısa süreli spor önerilmekte.

Soğuma nasıl olmalı?

Spora ara verildiği an ısı hızlıca düşmeye başlayacağından soğuma süresi kapalı ortamda geçirilmeli. İçlik mutlaka değiştirilmeli. 10 dakikalık soğuma periyodu sonrasında duş alınabilir.

Yağışlı ve soğuk havalarda spor yaparken en dikkat edilmesi gereken konu giyinmedir. Hava kaç derece olursa olsun, vücut sıcaklığını 37 derecede tutmaya yönelik tedbir alınmalı. Çok kalın giyinmek sık yapılan hatalardan biri olup, erken dönemde terleme, soğuma ve üşüme ile sonlanır. Kat kat giyinmek önemli bir noktadır. Terletmeyen sentetik içlik üzerine ısıyı koruyacak yünlü bir elbise ve en dışa su geçirmez kaban önerilen giyinme şeklidir. Pamuklu iç giyim teri emeceğinden dolayı önerilmemektedir. Sporla birlikte kişi ısındıkça üstündeki kıyafetleri çıkarabilir ve dinlenme ile birlikte tekrar giyebilir. Isı kaybının %50’si baş ve boyun bölgesinde gerçekleştiğinden mutlaka şapka, bere ve boyunluk kullanılmalı. Çok soğuk havalarda kar maskesi ile ağız ve burnun kapatılması solunacak havayı nemlendirecek ve fayda sağlayacaktır. Işığı yansıtacak açık renk giysiler tercih edilmeli. Kış sporlarında güneş gözlüğü ve kask mutlaka kullanılmalı. Eller eldivenler ile korunmalı. Isıyı tutacak çoraplar tercih edilmeli. Ayakkabıların yağışlı havalarda kaymayı ve düşmeyi azaltacak özelliklere sahip olmasına dikkat edilmeli.

Sıvı alımına dikkat!

Yağışlı ve soğuk havalarda yapılan sporlarda yaz aylarında yapılan spor ile aynı oranda sıvı kaybı olur ve bu çoğunlukla fark edilmez. Mutlaka su şeklinde bol sıvı alınmalıdır. Meyve suları ve enerji içecekleri içerdikleri karbonhidrat nedeniyle tamamıyla emilmezler. Bu nedenle öncelik su olmalı. Alkol sıvı kaybını arttıracağından spor öncesi tercih edilmemelidir. Günlük spor süresine bağlı olarak minimal 1.5 litre su tüketilmelidir.

Yapmanız gerekenler

Hava durumu, yağış durumu ve hissedilen sıcaklığıa bakılarak rota seçilmeli. Gidilecek rota konusunda mutlaka tesis ya da yakın çevre bilgilendirilmeli. Giyim önerilerine tek tek uyulmalı ve yanınızda su bulundurmalısınız. Donma ve hipotermi konusunda uyanık olunmalı. Enerji akıllıca sarf edilmeli ve dönüş için yeterli enerji saklanmalı. Açık alanlardaki rotalar daha çok rüzgar aldığından mümkün oldukça daha az tercih edilmelidir.

Puslu ve yağmurlu bir havada dışarıya bakıp spor için motive olmak kolay değil, yeter ki isteyin. İster sitenizin bahçesi isterse bir park olsun, açık havada doğayla baş başa kalmaktan daha güzel ne olabilir? Çok havanızda değilseniz, bir-iki tur atmak bile yeter. Kendinizi yağışlı havada spor yapmaya alıştırdıktan sonra her çıkışınızda yürüyüşünüzü birer tur attırmak isteyeceksinizdir.
Yağışa aldırış etmeyen sporlar Yağışa aldırış etmeyen sporlar Reviewed by Burak Almacı on Ocak 24, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]