Amigurumi ile hayal dünyanızı konuşturun

amigurumi, amigurumi nasıl yapılır, amigurumi malzemeleri, amigurumi bebek, amigurumi nedir,

Amigurumi ile hayal dünyanızı konuşturun

Gün geçmiyor ki, değişik ve yeni bir hobi popülerleşmesin. Son zamanlarda da amigurumi diye bir şey duyar olduk. Etrafta motifler, teknikler, malzemeler döner oldu. Birçoğumuz amigurumi tiryakisi olduk, birçoğumuz ise henüz ne olduğunu bile bilmiyoruz. Bilmeyenlere önce ne olduğunu anlatalım, bilenlere ise farklı teknikler ile ilgili bilgiler verelim. Okumaya hazır mısınız?

Kısaca açıklayacak olursak, amigurumi; yün iplikler ve tığ yardımıyla belli şablonlara uygun olarak örülüp, elyafla doldurularak şekil verilen minik oyuncak figürler. Yine uzak diyarlardan, Japonya’dan ithal olan bu hobinin adı da haliyle Japonca… Ami sözcüğü tığ veya şiş ile örülmüş anlamına geliyor. Nuigurumi ise içi doldurulmuş oyuncak demek. Birleşince amigurumi oluyor, elde var örülmüş, içi doldurulmuş oyuncaklar!

Türk elişi sanatlarında kullanılan sık iğne, amigurumi’deki en önemli tekniktir. Kullanılan malzemeler ise tığ, ip ve güvenlik kilitli amigurumi gözlerdir. Amigurumi gözlerinin en önemli özelliği ise takıldıkları yerden bir daha asla çıkmamaları ve %100 güvenilir olmalarıdır. Evet, belki ilk karşılaşıldığında insan o kulaktan kulağa gelip şişen beklentiyi karşılamıyor. Ama bu hobinin güzelliği aslında tam da burada saklı. Kuralları olmayan, basit malzemelerle yapılabilen, çalışırken fazla yer işgal etmeyen, çok fazla deneyim ve beceri gerektirmeyen, renkli, eğlenceli, geniş bir yaş grubuna hitap edebilecek, özgür takılmayı seven meraklılara göre bir hobi! Namının alıp yürümesinin nedenleri de işte bunlar.

Hayal dünyası konuşuyor!

Amigurumi’lerde ağırlıklı olarak hayvan figürlerine yer verilse de, o kadar çok seçenek var ki… Örneklere bakılınca da, anlaşılan zamanla insanın eli alışıp deneyim kazandıkça hayvanları geçip bir sürü farklı figür de yaratılabiliyor. Harry Potter’dan tutun, oyuncak arabalara, kundakta bebeğe, meyve sepetinden kanatlı meleklere, Susam Sokağı’nın Minik Kuşu’na, matruşkalara, yıldızlar ve Ay Dede’lerden değişik kostümlü prenseslere kadar yok yok. Amigurumi’ler miniklere oyuncak, ev dekorasyonuna destek, anahtarlık, iğnedanlık, yılbaşı ağacına süs olmak gibi pek çok görevi üstlenebilecek kadar marifetliler. Peki nereden başlamak gerek? Hangi malzemeler lazım? Nasıl öğreneceğiz? Hadi öğrenelim!

Malzemeler

“Amigurumi hakkında elim boş araştırmalara kalkışmayayım” diyebilecek meraklılar için gerekli malzeme listesini hazırladık. Tuhafiyelerde, hobi malzemeleri satan dükkanlarda ve örgü mağazalarında tüm gerekli malzemeleri bulabilirsiniz. Listeyi tamamladıktan sonra şablon araştırması size kalmış.

Örgü İpi: Amigurumi’lerin dışı örgü ipinden, sık iğneleme tekniği ile örülerek yapılıyor. Bunun için ideal ip ise kalın, yumuşak, yünlü veya pamuklu ve tabii ki rengarenk örgü ipleri… Hatırlatmadan geçmeyelim; örgü ipiniz ne kadar kaliteli olursa, amigurumi’niz de o kadar güzel görünür. Bir de, bebekler ve çocuklar için yaptığınız amigurumi’lerde akrilik, naylon gibi sentetik malzemeler içermeyen yüzde yüz pamuk, yün veya keten örgü ipliklerini tercih etmeniz önerilir.

Tığ: Amigurumi’nizi aynı kalınlıktaki örgü iplerinize uygun ebat ve numaralarda tığlarla örmeniz gerekiyor ki, sonuç düzgün çıksın. Alacağınız ipin kalınlığına göre tığ seçmekte fayda var.

Elyaf: Amigurumi için ördüğünüz parçaları birleştirirken veya birleştirdikten sonra içlerini doldurmanız için elyafa ihtiyacınız olacak. Anti bakteriyel silikon elyaf kullanmanız tavsiye edilir. Daha sıkı ve sert dokular için daha fazla elyaf, daha gevşek ve yumuşak bir dolgu içinse daha az elyaf kullanın.

Kişiye özel hediyeler…

Ana malzemeler örgü ipi, tığ ve elyaftan ibaret olsada, örnekleri incelerken fark edebileceğiniz gibi amigurumi’de kullanılabilecek aksesuarların, süslerin, malzeme çeşidinin ucu bucağı yok. Yukarıda listelediğimiz üç ana malzemeye şunları da ekleyebilirsiniz: parçaları birleştirmek ve diğer aksesuarları dikmek için iğne ve iplik, makas, plastik boncuktan yapılmış gözler, keçe yumakları veya keçe plakalar, nakış ipleri, kurdeleler, düğmeler, kumaş parçaları, kumaş boyaları, kumaş boyama kalemleri, pul, payet, boncuk… Malzeme listesini sonsuza kadar uzatabilirsiniz.

Hayal ettiğiniz amigurumi’yi oluşturmak için gereken aksesuarları mutlaka satın almak zorunda değilsiniz. Örneğin; kedinize artık örgü iplerinden rengarenk minicik bir atkı örebilirsiniz. Evdeki çekmeceleri biraz karıştırın, bakın karşınıza neler çıkacak! Gazoz kapakları, kürdanlar, eski bir çorap, yılbaşı süsleri… Hemen hemen her minik objeyi amigurumi’niz için bir aksesuar haline getirip, baştan yaratarak kullanabilirsiniz. Özellikle özel günlerde dükkan dükkan dolaşıp, sevdiklerinize hediye aramak yerine, bir değişiklik yapıp kişiye özel, ellerinizle yaptığınız bir amigurumi hediye etmeye ne dersiniz? Alternatif çok. Biraz merak, biraz hayal gücü yeter de artar bile!
Amigurumi ile hayal dünyanızı konuşturun Amigurumi ile hayal dünyanızı konuşturun Reviewed by Burak Almacı on Nisan 16, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]