Çocuğunuzla doğru bir iletişim için ne yapmalısınız?

iletişim, ergenlik, aile, ebeveyn, psikoloji,

Çocuğunuzla doğru bir iletişim için ne yapmalısınız?

Çocuğunuzu yetiştirirken, onunla kurduğunuz iletişim biçimi çok önemli. Bu iletişim biçiminin, yaşam boyu onunla kurulacak ilişkinin temellerini oluşturduğunu bilmelisiniz. Doğru iletişim için önerilerimize kulak verin!

Çocuk yetiştirirken en önemli sorunun onlarla sağlıklı iletişim kurmak olduğunu bilinçli ebeveynlerin hemen hepsi bilir. Çocuklara yaşa göre iletişim kurmanın onların sosyal, akademik ve duygusal gelişimi için çok büyük önemi bulunuyor. Çocuklar da yetişkinler gibi anlaşılmak, sevilmek, saygı görmek, dikkat çekmek isterler. Ebeveynler, çocuklar için hayattaki en önemli rol modelidir. Bu nedenle onların iletişim becerileri çocukları tarafından da benimsenecek, onların; arkadaşlarıyla ve toplumdaki diğer bireylerle sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayacaktır. Çevreyle sağlıklı iletişim, çocukların özgüvenlerinin artmasına ve sağlıklı kişilik gelişimlerine yardımcı olacaktır. Ebeveynler, çocuklarıyla sağlıklı bir ilişki için mümkün olduğunca direkt, net ve etkin bir iletişim kurmayı ilke edinmeli. Bu durum, çocuklarla ebeveyn arasındaki bağların daha güçlü olmasını sağlar. Çocukla konuşurken ifade şekillerinize dikkat etmelisiniz. Yapılmasını istediğiniz şeyleri direk söylemeye çalışın. Bu ona bağırın veya nazik olmayın anlamına gelmiyor. Hatta yapılan araştırmalar çocukların yumuşak bir ses tonu ve pozitif ifadeler içeren yönergelere daha iyi uyum sağladıklarını belirlemiştir. Çocuktan görmek veya duymak istemediğinizi değil, ne yapmasını istediğinizi söylemek iki taraf için de daha net bir yaklaşım olacaktır.

Çocuklar, sorunlarını çözmek için kendileri çaba göstermeli. Zorlandıkları anlarda çözümsel davranmayın, sadece ona yol gösterin. Çözümü kendisi bulabildiğini görsün.

Onu anlayın

Ebeveynler, doğru konuşma tekniğine sahip olmanın yanında iyi bir dinleyicide olmalılar. Çocuklarını dinleyerek onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmalılar. Göz kontağı iletişimin, değer vermenin ve etkili dinlemenin en önemli parçası. Onun duygu ve düşüncelerini rahatça açıklayabilmesine fırsat verilmeli. Küçük yaşta oluşturulan güven bağı, özellikle iletişim sorunlarının sıkça yaşandığı ergenlik döneminde, çocuğun ailesine daha rahat açılmasını sağlayacak ve olası kaygılarını daha rahat ifade etme imkanı tanıyacaktır. Çocuğunuzla iletişim kurarken onun seviyesine inin, gözlerinin içine bakın, fiziksel temasta bulunun. Çocuklarınızın sizi dinlemesini istiyorsanız, önce onları önemsediğinizi hissettirmeniz gerekiyor.

Ona fırsat verin

Yanlış bir davranış yapmış olsa bile ondan bahsederken öncelikle olumlu olan yönlerini vurgulayın. Bu davranışı ile onu sevmenizden bir şey eksilmediğini hissettirmelisiniz. Olumlulardan sonra olumsuz davranışlar nedenleri ile vurgulanmalı ve çözüm için birlikte yeni kararlar alınmalı. Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermeli. Zorlandığı anlarda çözümsel davranmayın, sadece ona yol gösterin. Çözümü kendisi bulabildiğini görebilsin. Görüşlerini saygı ile dinleyin. Haksız olduğu bir konu söz konusu olsa bile dinlenilme hakkı var. Kendi duygularını, düşüncelerini tanımalı ve özgür bir ortamda bunu her zaman söyleme hakkı olduğunu bilmeli.

Sorumluluk verin

Ona gün içerisinde yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu her sorumluluk için ona teşekkür etmeyi unutmayın. Gün içerisinde yapacağı her şey yaşına uygun bir şekilde planlanmalı. Ne kadar süre televizyon izleyecek, saat kaçta uyuyacak, oyuncaklarını ne zaman toplayacak gibi… Bunun bilincinde olan bir çocuk kendi sınırlarının ve birey olduğunun daha çok farkında olur.

Destekleyici yaklaşım

Çocuğa yakın ilgi göstermeli, onunla ortak faaliyetlerde bulunulmalı ve en önemlisi, çocuğun benliği onaylanmalı. Böylece çocuk da sağlıklı bir gelişim yaşar ve ebeveynlerin beklentilerine daha olumlu cevap verir. Çocuk, ailesi tarafından olduğu gibi kabullenilip, sevilmiş ve desteklenmiş olmalı.

Karşılaştırma yapmayın

Çocuğunuzu başka biriyle kıyaslamanız onu reddetmek anlamına gelebilir. Ebeveynin ne anlatmak istediği kadar çocuğun ne anlayacağı da çok önemlidir. Kıyaslama yaptığınızda diğer çocuğu onayladığınızı ve kendi çocuğunuzu onaylamadığınız anlamına gelir. Çocuk durumu böyle algılar ve hırçınlaşır. Böyle bir durumda çocuğun kin duygusunu güçlendirmiş olursunuz.

Yapılan araştırmalara göre; duyguları hakkında konuşan ebeveynlere sahip çocukların duygusal zekaları gelişiyor ve büyüdüklerinde kendi duygularını ve başkalarının ne hissettiğini daha etkili şekilde anlıyorlar.

Ergenlik dönemindeki çocuklar ile iletişim

Ergenlik dönemi, anne-babaların çocuklarıyla iletişim kurmakta en çok güçlük çektiği dönemlerden biridir. Ergenlikle beraber, çocukta hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan birtakım değişiklikler gözlemlenmekte. Ergenin kendisi kadar, ebeveynleri de bu değişim ve dönüşüm sürecinde iyi bir iletişim kurmakta sıkıntı çeker. Birçok anne-baba, çocuklarının hiç tanımadıkları bir yabancıya dönüştüğünden bahseder. Kendi sözlerinin çocukları tarafından hiç dinlenmediğini, hatta çocuklarının kendileriyle iletişimden kaçmaya çalıştıklarını ifade ederler. Aynı süreç içerisinde ergen ise, anne ve babasının kendisini hiç anlamadığından bahseder ve sürekli nasihat etmelerinden şikayetçi olurlar. Hatta bu kızgınlıklarını ailesinden nefret ediyormuş gibi gösterirler. Bu süreç içerisinde sağlıklı bir iletişim kurabilmek için öncelikle ebeveynin çocuğunun ihtiyaçlarının ne olduğunu tekrar gözden geçirmeleri gerekir. Ergenlik dönemindeki bir çocuk ona ne yapılacağının zorla dikte ettirilmesinden ve uzun uzun öğütler verilmesinden hiç hoşnut olmazlar. Çocukların hissettiklerinin anlaşılmasına, destek görmeye ve sorumluluk hissedebilmesi için cesaretlendirilmeye ihtiyaçları vardır.

Aile içi iletişim

Her bireyin kendi kişilik özelliklerinden kaynaklanan iletişim biçimi vardır. Önemli olan aile içinde bireylerin birbirleriyle iletişim kopukluğu yaşamamaları. Aile, ortak sorunları rahatça konuşabiliyor ve birlikte sohbet havasında paylaşabiliyorsa sağlıklı aile içi iletişimden söz edebiliriz. Anne-baba arasında sağlıklı iletişimin olmadığı durumlarda çocuklar arabulucu olarak kullanılmakta ve üzerlerine kaldıramayacakları ağırlıkta bir yük bindirilmekte. Bu durum çocukla anne-baba arasında doğal olmayan bir ilişki sürecini başlatabilir. Sonuçta yıpranan da çocuk olur.
Çocuğunuzla doğru bir iletişim için ne yapmalısınız? Çocuğunuzla doğru bir iletişim için ne yapmalısınız? Reviewed by Burak Almacı on Nisan 19, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]