Çocuğunuzu hayalleriyle buluşturun

çocuk odası, çocuk odası dekorasyonu, çocuk odaları, çocuk odaları nasıl olmalı, çocuk odası dizaynı,

Çocuğunuzu hayalleriyle buluşturun

Çocuk odaları, evlerin belki de en şeker köşesi. Çocuğunuzun hayal gücünün gelişeceği, zamanının çoğunu keyifle geçireceği bir odası olsun istemez misiniz?

Her çocuk, oyun oynadığı, ders çalıştığı, arkadaşlarıyla vakit geçirdiği, kısacası tüm zamanını geçirdiği odasının kendi zevkine göre olmasını ister. Çocuk odası düzenleme işine girişmeden önce, tasarımın çocuğunuzun kişiliğine ve zevklerine uygun olup olmadığına dikkat edin. Çocuğunuzun hangi isteklerini gerçekleştirebileceğinizi belirleyin. Sonra da çocuğunuzun ilgi alanı, sevdiği renkler, yaşı, karakteri gibi unsurları göz önünde bulundurarak dekorasyonu gerçekleştirin.

Çocuk odası için, gün ışığından iyi şekilde faydalanan ve güneye bakan bir oda daha idealdir. Güneş alan bir oda mümkün değilse bile açık renkler kullanılarak odanın atmosferi sakin ve huzurlu hale getirilmeli. Renk seçiminde özellikle doğanın renklerine yakın, huzur ve rahatlık veren pastel tonları kullanmanızda fayda var. Bunun yanında sessizlik de diğer önemli bir konu. Odanın zemini kolay temizlenebilen, ahşap parke veya mantar esaslı malzemelerden yapılmalı. Tüm yüksek mobilyalar duvara sabitlenmeli, bebeğin karyolasının ya da altının değiştirildiği şifonyerin üzerine raf gibi ağır herhangi bir mobilya veya aksesuar takılmamalıdır.

Kitaplar, oyuncaklar, küçük malzemeler, süper kahraman figürleri ve bütün oyuncaklar etrafa yayılmış durumdaysa, bu mutlu ve yaratıcı bir çocuğun işidir. Bu, sağlıklı bir tutumun göstergesi olsa da bu davranışla yaşamak kolay değil. Ortalıkta duran oyuncakların sivri kısımlarına basıp kendinizi yaralayabilirsiniz bile. Bu tarz küçük kazaları önleyebilmek için seçenekler bulunmakta.

Klasik çocuk odası

Klasik çocuk odası için pastel renkleri tercih edin. Bu renklere uyumlu mobilyalarla dengeli bir çocuk odası yaratın ve böylece çocuğunuz büyürken odanın eskimesinin önüne geçebilirsiniz. Nötr renklerde kaliteli mobilyalar tercih edin ve bu mobilyaları çocuğunuzun yaşı ve zevklerini yansıtacak aksesuarlarla donatın.

Modern çocuk odası

Çocuklar parlak ana renkler ve favori çizgi film karakterleriyle donatılmış modern tasarımları çok sever. Çocuk odası tasarlarken çocuğunuzun aklını meşgul edecek, ona sorular sorduracak unsurları da işin içine dahil etmelisiniz ki çocuğunuzun bilişsel gelişimine de yardımı dokunsun. Kelimeler, rakamlar, dünya haritaları çocuğunuzun entelektüel gelişimine de yardımcı olur ve bu unsurlar modern çocuk odasına çok rahatlıkla uygulanabilir.

İskandinav tarzı çocuk odası

İskandinav tarz çocuk odası için ahşap ve deri gibi doğal malzemeler kullanılır. Bu malzemeler hem erkek hem de kız çocuk odası için uygulanabilir. İskandinav sadeliği hem fonksiyonel hem de pratiktir. Tipik bir İskandinav kayın mobilya çocuk odasına hafiflik ve ferahlık verir. Böyle bir çocuk odası tarz sahibi geometrik şekiller, parlak renkler, ve yalın malzemelerle zenginleştirilebilir.

Karar vermeyenler için çocuk odası

Çocuk odasının tarzı ve temasıyla ilgili karar vermekte zorlanıyorsanız,; renklerin, şekillerin ve desenlerin eklektik bir karışımına izin verin. Odayı parçalara bölebilir, bir köşede Afrika hayvanlarından, bir köşede çizgi film kahramanlarından oluşan bir tema yaratabilir, orta da nötr bir oyun alanı bırakabilirsiniz. Bu tür çocuk odaları beğenileri çok sık değişen çocuklar için eğlenceli bir seçim olabilir.

Renkler ile çocuğunuzun ruhunu ve zihinsel gelişimini etkileyin!

Şeftali-Altın: Genç kız odaları için romantik bir oda hayal ediyorsanız, şeftali ve altın rengi kullanabilirsiniz. Örneğin; genç odasında kullanacağınız bir mobilya parçasında ya da yatak örtüsünde şeftali rengi kullanıp, duvarlarda altın varaklı puantiyeler harika bir fikir olacaktır.

Yeşil-Pembe: Genellikle genç kız odaları için kullanılan pembe renkleri, yeşilin tonları ile birlikte kullanabilirsiniz. Pembe rengin yoğunluğunu yeşilin tazeliğiyle kırarak temiz, ferah ve modern genç odaları yaratmanız mümkün.

Gri-Yeşil: Modern bir genç odası dekorasyonu istiyorsanız gri renk tam size göre. Gri rengi canlandırabileceğiniz renkler arasında yeşil de bulunuyor. Parlak bir yeşil renk ile son derece modern bir genç odası kurgulayabilirsiniz.

Mavi-Altın: Özellikle kız ve erkek kardeşin birlikte paylaşması gereken bir odayı dekore edecekseniz, mavi ve altın renkleri bir arada kullanmak harika bir fikir. Mavi ve altın renkleri kullanacağınız genç odaları dekorasyon fikirleri ile yumuşak geçişler sağlayabilirsiniz.

Lacivert-Yeşil: Genç odaları renk seçimleri içinde lacivert ve yeşili bir arada kullanabilirsiniz. Eğer küçük bir odaya sahipseniz, lacivert rengi biraz daha az kullanarak ferahlık hissini artırabilirsiniz. Lacivert ve yeşil, genç odasında çok iyi bir uyum yakalayacaktır.

Lacivert-Pembe: Genç kız odaları için çarpıcı ve sofistike dekorasyon fikirleri arıyorsanız, lacivert ve pembenin uyumunu yakalayabilirsiniz. Lacivert ve pembe renkleri bir arada kullanarak romantik bir genç odası yapabilirsiniz.

Gri-Kırmızı: Sıcak gri tonları ile genç odalarında son derece şık bir dekorasyon yapabilirsiniz. Gri rengin nötrlüğünü tekstiller ya da aksesuarlarda kullanacağınız kırmızı ile canlandırabilirsiniz.

Kahve-Turuncu: Eğer genç odasında kahve mobilyalar kullanacaksanız, karanlık ve kasvetli görünümü turuncunun enerjisiyle kırabilirsiniz. Duvar kağıdı, perdeler, ev tekstilleri ve aksesuarlarda turuncu rengi kullanmak, genç odasına enerjik bir hava verecektir.

Siyah-Beyaz-Yeşil: Siyah ve beyaz bir oda hayal ediyorsanız, bu iki renge yeşili ekleyebilirsiniz. Böylelikle siyah ve beyazın sıradanlığını yeşil ile kırabilirsiniz. Siyah ve beyaz mobilyalar, tekstil ve aksesuarda kullanacağınız yeşil renk ile harika duracaktır.

Mavi-Beyaz-Kırmızı: Erkek genç odaları için mavi renk kullanmak istiyorsanız, bu güzel rengi beyaz ve kırmızı ile daha özel bir hale getirebilirsiniz. Mavi ve beyazın muhteşem uyumunu kırmızı ile güçlendirerek genç erkek çocuğunuzun odasında harikalar yaratabilirsiniz.

Mavi-Sarı: Genç odaları renk seçimi yaparken mavi ve sarıyı da değerlendirebilirsiniz. Mavi ve sarının açık tonlarını seçerek, temiz, ferah ve aydınlık genç odaları dekore etmeniz mümkün.

Turkuaz-Pembe: Genç odaları renk seçiminde özellikle cesur kızlar için harika bir renk seçeneği daha! Bu iki güçlü rengi orantılı bir şekilde kullanarak farklı ve cesur bir genç odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Mor-Pembe: Genç odaları renk seçimi konusunda mor ve pembe renklere de şans verebilirsiniz. Genç kızlar için mor ve pembe renklerin hakim olduğu bir oda dekorasyonu harika olacaktır. Perdeler, ev tekstilleri ve duvar kağıtlarında rahatlıkla uygulayacağınız mor-pembe kombini, çarpıcı bir şıklık yaratacaktır.

Mavi-Turuncu: Genellikle erkek çocuk odaları için tercih edilen mavi rengin yumuşaklığını, turuncunun enerjisiyle birleştirebilirsiniz. Uçuk mavi tonların hakim olduğu bir duvar kağıdı ve turuncu perdeler genç odaları için muhteşem bir dekorasyon fikri.

Turkuaz-Yeşil: İki kardeşin birlikte paylaştığı oda dekorasyonu için turkuaz ve yeşil renkleri bir arada kullanmak doğru olacaktır. Parlak bir turkuaz renk ile nane yeşili ya da çimen yeşili harika bir uyum getirecektir.
Çocuğunuzu hayalleriyle buluşturun Çocuğunuzu hayalleriyle buluşturun Reviewed by Burak Almacı on Nisan 25, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]