Erkeklere özel cilt bakımı önerileri

erkek cilt bakımı, tıraş sonra tahriş, tahrişe çözüm, erkek bakım, tıraş sonrası bakım,

Erkeklere özel cilt bakımı önerileri

Cilt bakımı tabii ki sadece kadınların meselesi değil. Erkekler de her türlü cilt sorunları ile karşılaşırlar. Onların en büyük derdi sakal ve bıyıklarıdır. Her gün tıraş olmak cildi tahriş eder. Kızarıklara, kimi zaman kıl dönmesine neden olur. Bir de akneleri varsa, tıraş birçok sıkıntıya yol açar. İşte bütün bunlarla baş etmenizi sağlayacak öneriler!

Her gün tıraş olma zorunluluğu özellikle de yağlı, kuru ve akneye meyilli ciltlerde ciddi sorunlar yaratabiliyor. Kadınların cilt bakımında çok fazla alternatifi varken, erkekler kendileri için gerekli bakımı birkaç adımda daha sade bir şekilde yapabiliyor. İster yağlı ister kuru cilde sahip olun günlük bakımda ilk yapmanız gereken, cildinizi düzenli olarak temizlemektir. Cildiniz için daha fazla ne yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Yazımızı okumaya başlayalım.

Nemlendirici kullanın

Vücut tüylerinden kurtulmak için kullanılan elektrikli tıraş makinesi kıl dönmesine neden olabilir. Normal bir jilet kullanarak peeling etkisi ile ölü deri hücrelerinizden de kurtulun ve tahrişi önlemek için bolca tıraş jeli kullanın.

Erkeklerin cildi kadınlarınkinden daha yağlı olma eğilimindedir, yine de nemlendirici kullanmak gerekebilir. Yağlı ciltleri olan erkekler için hafif bir losyon veya nemlendirici jel yeterli olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz daha yoğun bir krem deneyin.

Sıcak su ile duş almayın

Serin sabahlarda, sıcak bir duş kendimizi daha iyi hissettirir. Ama sadece dereceyi biraz aşağı doğru çekerek, cildimizi kuru, pullu bir görüntü ve kaşıntıdan korumuş oluruz. Deri kuruluğunu önlemek için banyo suyu ılık olmalı, vücut defalarca sabunlanmamalı, yıkanma süresi kısa tutulmalı ve ayda birden fazla kese yapılmamalıdır.

Sabun değil temizleyici kullanın

Yüzünüz hassas veya pul pul bir görünüme sahipse, kullanacağınız temizleyici sodyum laurilsülfatlı olmamalıdır. Bu madde cildinizi kurutabilir. Ayrıca nemlendirici de seramidler, gliserin, ayçiçeği veya soya fasulyesi ile yağ veya vazelin gibi maddeler aranır. Eğer cildiniz yağlıysa, narenciye gibi doğal bakteri savaşçıları, çay ağacı yağı veya okaliptüs özlü temizleyici deneyebilirsiniz.

Tıraştan önce cildinizi yumuşatın

Kolay bir tıraş için, cildinizi nemli tutun. Duş dışında da temiz olduğunuz zamanlarda tüyleriniz ıslak ve daha esnek olur. Cildiniz hassas ise tıraş fırçasından ziyade jelini deneyin. Tıraş jeli daha yumuşak tüylere sahip olmanızı sağlar. Böylece tıraş sonrasında oluşan kızarıklık, jilet darbeleri ve kıl dönmeleri oluşumu en aza düşer. Kıl dönmesini engellemenin diğer yollarından biri de; daima tüylerinizin çıktığı doğrultuda tıraş olmanız ve mümkün olduğunca az vuruş kullanmanız olacaktır.

Tıraş sonrası alkollü ürün kullanmayın

Tıraş olurken deri hücrelerinin üst katmanları kazınır. İyi yanları olsa da yüzünüzü tahriş edebilir. Nemlendirici sürerek yatıştırmanız faydalı olacaktır. Alkol bazlı parfüm yüzünüzü daha kötü yapabilir. Son zamanlarda kullanılan jiletlerle yüzde oluşan kesikler ve tahrişler azalma gösterdi.

Hafifçe kurulayın

Yıkamadan sonra hafifçe kurulayın. Özellikle ince ve hassas bir cildiniz varsa havlu ile sert bir şekilde kurulama işlemi tahrişe neden olabilir.

Satın almadan önce etiketi okuyun

Cilt bakımı ürün etiketlerinde birkaç yararlı anahtar kelime: “nonkomedojenik” sivilceye neden olmayan krem veya losyon, “Alcohol-free” hassas ve kuru cildiniz varsa kullanabilirsiniz anlamına gelirken, antioksidan veya A, C, E vitaminli bir temizleyici ya da losyon cildin kendini onarmasına yardımcı olur.

Güzel kokuları atlayın

Kokulu cilt bakım ürünleri genellikle kimyasal maddelere sahiptir. Kuru ve tahriş edilmiş bir cilde neden olabilir. Hassas bir cildiniz varsa kokusuz losyonlar ve temizleyiciler kullanmak en iyisi…

Göz kenarındaki kırışıklıkları azaltmak için…

Göz veya ağız çevresinde sizi rahatsız eden küçük çizgiler varsa “hyaluronikasit” içeren bir nemlendirici denemenizi öneririz. Halk arasında kaz ayağı olarak adlandırılan daha derin kırışıklıklar için retinol veya glikolik asit ile bir “anti-aging” göz kremi deneyin. Bu doğal maddeler çizgileri yumuşatmak için yardımcı olacaktır.

Güneş kremini ihmal etmeyin

Yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklarının ana nedenlerinden biri de güneş ışığıdır. Güneşe her gün beş dakika maruz kalsanız bile, cildiniz yaşlanabilir. En az SPF 30 içeren güneş kremini güneşe çıkmadan yarım saat önce düzenli olarak kullanırsanız cildinizi zararlı ışınlardan korumuş olursunuz.
Erkeklere özel cilt bakımı önerileri Erkeklere özel cilt bakımı önerileri Reviewed by Burak Almacı on Nisan 30, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]