Feng Shui ile hayatınızı düzenleyin

feng shui, feng shui nedir, feng shui önerileri, feng shui renkler, yaşam kalitenizi artırın,

Feng Shui ile hayatınızı düzenleyin

Hayatınızı daha iyi hale getirecek sihirli bir felsefe: Feng Shui… Renklerle ve düzenlemelerle daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak, mutlu ilişkiler yaşamak, hatta kariyerinizde daha şanslı olmak istemez misiniz?

Geçmişi 3.000 yıldan çok daha eskilere dayanan “mekan düzenleme sanatı”, doğa ile insan arasında bir denge ve uyum yaratmayı hedefliyor. Hem doğaya hem de kendilerine yabancılaşan metropol insanlarına, yeniden dinginliği, huzuru ve rahatı anımsatıyor, yaşatıyor. Feng Shui, yaklaşık 10-15 yıldır Türkiye’nin de gündeminde yer alıyor. Başarı, sağlık ve zenginlik getiren bir felsefe olarak tanımlanıyor. Bu felsefeyi benimseyen, hatta hayatını buna göre şekillendiren pek çok kişi mevcut.

Feng Shui’yi sadece mekan düzenlemesi olarak tanımlayanlar yanılıyor. Bu Uzakdoğu felsefesi, aynı zamanda kişilerin yaşamını da değiştiriyor. Hatta bu felsefeye inanan çoğu kişi, hayatlarının olumlu yönde geliştiğine inanıyor. Bu yöntemi iş hayatında uygulayanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Renklerdeki anlamlar

• Mor: Zenginlik
• Kırmızı: Ün
• Pembe: Evlilik
• Yeşil: Aile
• Sarı: Sağlık
• Beyaz: Çocuklar
• Mavi: Bilgi
• Siyah: Kariyer
• Gri: Arkadaşlık

Bu renklerin hepsi doğru kullanıldığında, hayatınızın o alanındaki enerjinizi yükseltecektir. Bunları tüm odayı boyamalısınız olarak anlamayın. Burada kastedilen tam olarak bu değil. Bunu ufak düzenlemelerle yapabilirsiniz. Mesela, zenginlik köşesine mor bir mum koyabilirsiniz. Ya da evlilik ve ilişki köşesine, bir vazo dolusu pembe gül. Bu eşya ve renkleri seçerken içgüdülerinizin size kılavuzluk etmesine izin verin. Bunlar karşısında nasıl hissettiğiniz önemli. Feng Shui, kendi çevrenizdeki uyumdur. Eğer bir rengi kesinlikle sevmiyorsanız onu kullanmayın.

Doğanın rüzgarları ve su enerjisini evimizde, ofisimizde kısaca yaşam alanlarımızda dengeli hale getirebilir, bolluk ve iyi şans sahibi olabiliriz. Yaşadığımız yerin doğum tarihimize göre uygun olan taşların, uğurlu yönlerin, renklerin uygun şekilde yerleştirilmesiyle sağlanabilmektedir. Eşyaları ve aksesuarları düzenlerken renkler, sayılar, hayvan simgeleri ve temel unsurlar gibi geleneksel Feng Shui gereçlerinin kullanılması hem ev hem iş ortamını uyum içine sokmanıza yardımcı olur ve Feng Shui prensiplerini kullanarak odaları yeniden düzenleyerek enerjinin değişimini kolaylaştıracak biçimde akmasını sağlamış olursunuz.

Sihirli ipuçları

Her gün pencerelerinizi ve kapılarınızı açın. Temiz hava evin içine dolsun. Evde düzenli temizlik yapın. Her sene bir ilkbahar temizliği şart! Dağınıklıktan kurtulun. Kullanmadığınız eşyaları dağıtın, biriktirmeyin. Boya bakım işlerini düzenli aralıklar yapın. Zaman zaman eşyaların yerini değiştirin. Taze çiçekler, bulunduğunuz mekana Yang enerjisi getirecektir. Ama solan cansız çiçekler Yin enerjisine dönüşür. Bu yüzden ölmek üzere olan çiçekleri canlı ve taze çiçeklerle değiştirin.

Evin girişinde Feng Shui

Evin girişi, evlerin nefes alıp verdiği yerlerdir. Bu nedenler çok önemlidir. Evin girişi mümkün olduğu kadar ferah ve davetkar olmalı. Giriş kapısı eve oranla çok büyükse enerji dağılır, küçük ise eve giren şans az olur. Kapı herkesin geçeceği büyüklükte olmalı ve takılmadan sonuna kadar açılabilmeli. Giriş kapısının hemen karşısına ayna asmayın bu gelen enerjinin geri dışarı çıkması demek. Uzun koridorlarda chi çok hızlı hareket eder ve yarar sağlamaz. Chi’yi yavaşlatmak için bu tarz mekanlara rüzgar çanları asın.

Salonlarda Feng Shui

Salon, yatak odalarından küçük olmamalı, bu dengesizlik yaratabilir. Yeterince gün ışığı almalı, manzaranız açık olmalı. Yerden tavana kadar camlar evin enerjisini dışarı çekebilir, perde ve bitkilerle enerjinin dışarı sızması engellenebilir. Salonunuzda sevdiğiniz renkleri kullanın. Kuzeye bakan salonlar soğuk olduğu için buralara sıcak renkler kullanılmalı. Salonu fazla eşya ile doldurmamalısınız. Kanepe ve koltukların arkasını bir duvarla destekleyin. İç karartan tablolar, resimler asmayın. Bonzai ve kaktüs türü çiçekler değil yuvarlak yapraklı bitkileri tercih edin ve bitkileri çeşitli köşelere dağıtmayın, bir alanda toplayın.

Mutfaklarda Feng Shui

Mutfağın pratik ve rahat olması, evin Feng Shui’sini iyi etkiler. Canlı, iştah açıcı renkler kullanın. Mutfak küçükse, fırın ve buzdolabı mutlaka yan yana duracaksa, aralarına tampon olarak kalın bir tahta koyun. Güzel bitki ya da çiçek ve değişik aksesuarlarla, mutfağın havasını değiştirin. Aydınlatmayı iyi yapın. Mutfakta ilaç tutmayın, ilaçlarınızı banyoda kapalı bir yerde saklayın.

Yatak odalarınızda Feng Shui

Yatak odanızın şeklinin, kare veya dikdörtgen olmasına dikkat edin, böylece enerji daha dengeli olur. Yatağınız, oda kapısı ile karşılıklı olmamalı, ayakucu ise kapı ile aynı hizadaysa, buna tabut pozisyonu denir. Bu durumda yatağınızın yerini değiştirin. Yatak odanızda tuvalet varsa, kapısını kapalı tutun. Yatak başınızı duvara dayayın. Arkanızda bir pencere ile uyumayın. Yatak odanıza şansı yansıtması için bir duvara mutlaka ayna asın. Aynanın daire şeklinde olmasına özen gösterin çünkü daire bütünlüğü simgeler. Ancak aynayı, yatarken direkt kendinizi göreceğiniz bir yere asmamaya özen gösterin. Eğer başka şansınız yoksa yatarken mutlaka üzerini bir örtüyle kapatın. Yatağınızın iki yanı açık olsun ki “chi” rahat akabilsin.

Feng Shui ile aşk kapılarını aralayın!

Yalnızlıktan sıkıldınız mı? O halde Feng Shui sayesinde hayatınızın aşkı ile karşılaşmaya hazır olun. Hayatınızı düzenleyin ve aşk için enerjinizi açığa çıkarın. Feng Shui’ye göre düzenlediğiniz yatak odanız size doğu aşkı getirecektir. Feng Shui felsefesine göre en başta yatak odanızı düzenli tutmanız ve toplamanız gerekiyor. Dağınıklık, yaşamsal enerjinin akışını engeller. Bu da hayatınızda zorlanmalar ve problemler yaşamanıza neden olur. Bekarlığa yavaş yavaş veda etmenin zamanı geldi. Bunun için giysi dolabınızda hayatınıza girecek insanın eşyalarını koymak için yer açın. Evrene onun gelmesi için enerji yollayın.

Yaşanan mekanın etrafındaki doğal çevreyle uyum içinde olması, Feng Shui’de en temel kural. Bu, Çin inanışına göre evren, Yin ve Yang adı verilen iki karşıt güçten oluşuyor. Rüzgar ve su kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan Feng Shui, aslında bu iki karşıt güç arasında uyum sağlama çabasına dayanıyor. Yin ile Yang arasında uyum sağlandığında, evrenin bütünlüğü temsil edilmiş oluyor ve bu uyumdan denge, bereket, sağlık ve mutluluk doğuyor.

Yatak odanızda bulunması gerekenler

• İş ile ilgili araç gereçleriniz
• Eski ilişkinizi hatırlatacak herhangi bir şey
• Yalnızlık, stres, ağır çalışma temposu, ikilem veya fikir ayrılığı hissi veren herhangi bir resim veya obje

Yatak odanızda romantizmi yaşatmak için sizde bu etkiyi uyandıracak objeler kullanın. Yumuşak renklerin hakim olduğu resimler, aşkı sembolize eden objeler ya da çiçekleri yatak odasının kapısının karşısına ya da yatağınızın ayakucunun karşısına yerleştirebilirsiniz.
Feng Shui ile hayatınızı düzenleyin Feng Shui ile hayatınızı düzenleyin Reviewed by Burak Almacı on Nisan 19, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]