Mavi yolculuk zamanı

yaz tatili, yaz tatili yerleri, tatil koyları, yaz tatili için öneriler, tatil önerileri,

Mavi yolculuk zamanı

Yaz ayları için bir tatil planı hazırladığınızı duyar gibiyiz. Yaz aylarında Türkiye’nin cennet köşelerine kaçmak, sessizliğin içinde serin sularla buluşmak nasıl fikir? Maviyle yeşilin en görkemli şekilde buluştuğu koyları listeledik.

Büyük Çatı Koyu

Marmaris ve Datça arasında yer alan Mersincik Burnu civarındaki Büyük Çatı Koyu, çam ormanları içinde, masmavi ve tertemiz deniziyle oldukça keyifli bir yer. Büyük Çatı Koyu’nun girişinde, üstünde tek bir ağacın yer aldığı küçük bir ada bulunuyor. Küçük bir plajı da olan koyda, deniz kenarındaki suyu içebilir veya yıkanabilirsiniz. Büyük Çatı Koyu, mavi yolculuk yapanların mutlaka uğraması gereken duraklardan biri… Bu koy, doğasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sakin havalarda mükemmel bir yer olan Büyük Çatı Koyu’nda çamlık ve plaj bulunmaktadır. Bu alanda genellikle büyük gulet tekneleri barınırlar ve yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde sayıları oldukça artmaktadır. Büyük Çatı Koyu’nun en güzel, korunaklı yeri, girişin sonlarında, batıya dönen kısımdır.

Bencik Koyu

Hisarönü Körfezi’nin yatlar için en tercih çok edilen koylarından birisidir. Bencik Limanı Datça yarımadasının en dar noktasını oluşturmaktadır. Bir tarafı Hisarönü, diğer tarafı Gökova Körfezi’dir. Darlığından dolayı halk buraya “Balıkaşıran” adını yakıştırmış. Bencik Limanı’ndan çıkıp yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşle Bördübet Koyu girişine ulaşmanız mümkün. Bencik Limanı kenarında bir kamu kurumunun dinlenme tesisi bulunmakta. Limanı izlerseniz körfeze çıkan yolda, 5 yıldızlı bir otelin girişine ulaştırıyor sizi. Bencik Koyu adeta saklı bir cennet…

Bekar Koyu

Yedi Adalar’ın en güzel, en küçük ve korunaklı koyu. Ancak orta boy 4-5 teknenin barınabileceği adeta bir havuz. Koy ağzı 7, girişte 5 ve içerde 3 metreye düşer. Dibe doğru derinlik 2 metreye düşüp daha da azalır. Kum zemine, kıyıya mesafeli demir atıp, uzun koltuk alınır. Rüzgarlara göre, her tarafa demirlenir. Ancak küçük olduğu için diğer teknelerle çaparız olmamak gerek. Bu koya, büyük tekneler giremez. Çevresi yemyeşil ormanla kaplı olan koyun 24 saati de güzeldir. Doya doya yaşamak gerekir. Genelde yaz aylarında yer zor bulunur. Bu sebeple öğlene doğru yer aramada fayda vardır. Kıyıda yürüyüş için yol bulunmaktadır.

Alakışla Bükü

Karaburun ve Yıldız Adası’nın kuzeyindeki koydur. Bu aradan koya yaklaşınca, karadan 300 metre açıkta, 1 metre dipte bir kaya ve döküntüsü vardır. Üzerinde şamandıra bulunur. Bu döküntünün kara tarafında geçiş için yeterli derinlik (iyice kara tarafında) olmasına karşın, dalgalı denizleri düşünerek riske girmeden, Yıldız adası tarafından giriş yapmakta fayda var. Alakışla Bükü, doğuya ve güneye açıktır. Burundan dipteki plaja kadar 1 millik kıyı şeridi üzerinde kuzey ve batı rüzgarlarına kapalı küçük şirin koylar bulunur. Hiçbir yerleşim yoktur. Bükün en güneyinde Adalı Yalı Koyu, koyun ortasında ise bir kaya vardır. Tertemiz suyu, çam ve zeytin ağaçları ile kaplı bir koydur. Adalı Yalı Koyu’nun biraz kuzeyinde yine korunaklı bir koy daha vardır. Esas Alakışla Yalısı, kuzeyde kalanıdır. Çakıl ve kumdan geniş bir plajı bulunur. Bu plajın önüne 10 metrelere kum zemine demir atılıp, alargada kalınabilir. Plajın batısında, bükün en güzel küçük bir koyu vardır. Bu koy 1 en fazla 2 tekne barındırabilir. Mükemmel bir deniz ve yemyeşil bir kıyı… Plaj kısmında eski Bizans köyü ve harabeleri bulunur. Yine buradan küçük patika bir yol bağlantısı vardır. Hava koşulları barınmanıza müsaade ettiği takdirde gerçekten çok güzel, kafa dinleyecek bir koydur.

Akbük Koyu

Gökova Körfezi’nin en benzersiz ve en vazgeçilmez tatil bölgelerinden biridir. Sessizliğiyle, sakinliğiyle ve tertemiz sularıyla huzuru bol bir köşedir. Koy, Gökova Körfezi’nin kuzeyinde kalır. Burada küçük bir iskele ve birkaç lokanta bulabilmek mümkündür. Akbük Koyu, il merkezine 48 kilometre uzaklıktadır. Muğla’nın birbirinden güzel koylarını oluşturan Akbük’te, Karia Antik Kenti’ni ve Keramos kalıntılarını gezip görebilme imkanına da sahipsiniz. Akbük Koyu’na isterseniz Akyaka’dan sahil boyunca süren 25 kilometreli asfalt bir yolla ulaşabilirsiniz. Eğer bu bölgede tatil yapmayı planlıyorsanız kamp yapabilir veya Akyaka Gökova’daki pansiyonların birinde konaklayabilirsiniz.

Nisiros Adası

Nisiros; 10 kilometre uzaklıkta güneybatı yönünde küçük bir Yunan adası… Ana yerleşim yerine tekne bağlama, feribotlar nedeniyle sıkıntı yaratabilir. Paloi ise daha sakin ve küçük bir yerleşim, şirin bir limanı var. Limanın girişi oldukça sığ derinlikte. Liman girişinin tam karşısı ise bir kumsalla bitiyor… Nisiros’un 1422’de patlayan yanardağı, hala aktiftir. Kraterin kıyısındaki Nike Köyü mozaikli bir meydan ve bembeyaz sokaklardan oluşur.
Mavi yolculuk zamanı Mavi yolculuk zamanı Reviewed by Burak Almacı on Nisan 19, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]