Sıra dışı tatilin adresi Japonya

yaz tatili, japonya tatili, japonya tatil yerleri, japonya’da ne yenir, japonya’da nerede kalınır, japonya’ya ne zaman gidilir,

Sıra dışı tatilin adresi Japonya

Eğer farklı bir kültürü yakından tanımak, yepyeni bir bakış açısı yakalayabileceğiniz keyifli bir yurtdışı seyahati yapmak istiyorsanız Japonya’da tüm aradıklarınızı bulabilir, keyifli, eğlenceli ve sıra dışı bir tatil yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Uzak Doğu’da bir ada ülkesi olan Japonya, özellikle teknoloji alanındaki başarılarıyla dünyadaki sayılı gelişmiş devletlerden biri halinde… Teknolojinin yanı sıra kültürü, dili, mimarisi gibi farklı özellikler ülkeyi keşiflerle dolu bir serüven haline getiriyor. İşte Japonya’nın seyahat rehberi:

Vize

Japonya, Türklerden vize istemiyor. Ülkeye girişte dönüş için uçak biletiniz soruluyor.

Ne zaman gitmeli?

En sıcak ve nemli ayı Ağustos… Japonya’nın en kuzeyi ve en güneyi ile arasında 3000 km var. Dolayısıyla gidilecek yere göre hava sıcaklığı değişecektir. Kış aylarında Okinawa’da hava ılıman kalırken Hokkaido’da yoğun kar yağışı oluyor.

Nereye gitmeli?

Japonya’ya, nereden başlanacağını bilmek zor… Işıklı tabelalar, harajuku kızları, sonsuz selamlamalar ve taptaze deniz ürünleri…

Japonya; kültürü, yemekleri, dili, mimarisi ve daha birçok özelliği ile dünyanın en olağanüstü yerlerinden biri. Bir hafta tatil için Japonya’ya geldiyseniz Tokyo, Kyoto ve Nara’yı mutlaka görün. İki hafta tatil için zamanınız varsa Tokyo, Kyoto ve Nara’ya ek olarak Osaka, Takamatsu ve Hirosima’yı görebilirsiniz. Şimdi size mutlaka gitmeniz gereken Tokyo, Kyoto ve Osaka’yı anlatalım:

Tokyo: Tokyo’da Akihabara, Odaiba adası, Tokyo Tower, Tokyo Skytree, Ginza, Shibuya, Harajuku, Ueno park mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Tokyo Skytree’de 350 metre ve 450 metre olmak üzere 2 farklı gözlem alanı var. İmkanınız ve zamanınız varsa bir gündüz bir gece buradan Tokyo’ya bakın! Odaiba adası da şehrin silüetini en iyi görebileceğiniz yerlerden. Paris, New York ve İstanbul kelimelerinin birleşiminde oluşan bir sözlük anlamına sahip olmalı. Dünyanın diğer önde gelen şehirlerinin etkisini ve birbirine benzerlikleri fark edebilirsiniz. Taksim’in arka sokaklarını hatırlatan elektronik eşya mahallesi Akihabara veya 5th Avenue’ye benzeyen en önemli cazip alışveriş bölgesi Ginza Dori gibi. Ayrıca, Tokyo ve Kyoto boyunca yadsınmayacak bir Fransız etkisi görülüyor.

Kyoto: Başkent kadar üst düzey bir şehir olmasa da şüphesiz ki ‘Memoirs of a Geisha’da’ (Bir Geyşanın Anıları) okuduğunuz gerçek geleneksel Japon kültüründen örnekleri görebileceğiniz bir yer, Kyoto. Gion’un geleneksel şehir merkezine indiğiniz andan itibaren ryokanları (geneksel Japon evleri) ve geyşa evlerini görmeye başlıyorsunuz. Kyoto, turistik faaliyetlerin daha fazla olduğu bir şehir. Sayısız, muhteşem Budist ya da Şinto mabetleri ve tapınakları ile bir turist kesinlikle din, yemek ve tabular ile ilgili birçok şey öğrenebilir burada. Meşhur ‘Altın Tapınak’ ve ‘Zen Bahçesi’ karşısında büyülenmeniz an meselesi. Altın Tapınak’ın içindeki altınların karmaşıklığından Zen Bahçesi’ndeki 15 kaya bile sizi büyülemeye yeter! Bu yüzden ilkbahar-yaz döneminde ziyaret etmek, o ünlü kiraz çiçeği ağaçlarını, tapınak ve kalelerin karmaşık mimarilerine şahitlik etmek daha avantajlı olacaktır.

Osaka: Burada bulunan bir eğlence parkı olan Universal Studios, bölgenin en dikkat çekici yerlerinden birisi ve eğlenceli vakit geçirmenize olanak tanıyor. Osaka bölgesinde bulunan Osaka Kalesi ise bölgenin tarihi eserleri arasında bulunuyor. Kalenin içerisinde Japon hanedanlarına ait birçok sanat eseri ve belge bulunuyor, kalenin mimarisi ise görülmeye değer. Tarihi eserlere ilginiz varsa Osaka Kalesi’ni vakit ayırarak ziyaret etmeniz önerilir. Eğer Japon halkının günlük yaşamını yakından incelemek istiyorsanız, Tenjinbashi Alışveriş Sokağı’nı ziyaret edebilir, Japon kültürünü yakından görebilirsiniz. Alışveriş sokağında sevdikleriniz için hatıra niteliğinde olan ufak hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Dünya kültür mirası olarak görülen Eski Nara Tarihi Anıtları, Himeji Şatosu, Kii Sıradağları, Hiroşima Barış Anıtı, Yakuşima Adası ve Gusuku Kaleleri de tarihi eserlere ilgi duyan turistler için oldukça ilgi çekici turistik noktalar.

Nasıl gezmeli?

Japon tren yolları pasosu çok hesaplı bir seçenek. Japonya’ya gitmeden önce seyahat acentalarından alabileceğiniz bu paso sayesinde normal fiyata oranla çok daha ucuza dolaşmanız mümkün. Trenle seyahat etmek oldukça kolay. Tüm trenler zamanında kalkıyor. Shinkansen trenleri 300 km/s ile yol aldıkları için seyahatler kısa sürüyor.

Alışveriş

Çoğu köşe başındaki pastanelerden ve Chanel, Vanessa Bruno, Louis Vuitton veya Lucien Pellat Finnet gibi önde gelen Fransız markalarının varlığından Fransız hayranlığı göze çarpıyor. Comme des Garcons, Yohji Yamamoto, Miyake Issei, Takado Kenzo ve diğerleri gibi yurt dışında bulunması gittikçe zorlaşan, sade ve saf Japon markalarından alışveriş yapabilirsiniz. Bu markaların hepsini Ginza ve Ometasando’daki mağazalarda da bulabilirsiniz.

Nerede kalmalı?

Shibuya’da aşk otellerinden çarşı ve pasajlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Tokyo’daki en iyi oteller arasında (Four seasons, Hyatt, Conrad oteller zinciri gibi olmayan) Cerulean Tower Tokyo’yu gösterebiliriz. Bu mekanda; cazibeyi, gökdelenleri, elverişli ve iyi bir hizmet anlayışını bulmanız mümkün. Kyoto’da geçen güzel bir günün ardından modern ve geleneksel mimarinin birleşimi 13 odada hissedebileceğiniz Screen Hotel’de kalabilirsiniz. Marutamachi-bashi bölgesindeki otel, Kyoto Imperial Park’tan yürüme mesafesinde ve Gion’ada yine 15 dakika yürüme mesafesi kadar uzak.

Nerede, ne yemeli?

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olmasına rağmen ödeyeceğiniz her kuruş sizi üst düzey bir mutfakla buluşturabilir (tipik bir turist için “Mon Cher Ton Ton” ve “Gonpachi”) ve karışık fakat sıkı bağları olan Japon kültürüne tam bir geçiş yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü Tsujuki balık pazarındaki Sushi Dai’de en iyi sushi dışında, Mon Cher Ton Ton ve Kyoto’daki ünlü Kikunoi Roan’da, lezzeti ile ünlü Kobe eti ve taze Wasabi-ızgara tunalardan yeme şansı bulabilirsiniz. 12 küçük porsiyondan oluşan, hepimizin bildiği Batılılaşmış Japon yemekleri gibi olmayan, kendine özgü ve geleneksel bir Japon mutfağı örneği olan “Kyoto yemekleri” en iyi restoranlarda bulunabilir. Kikunui Roan ve Fuyahco Sanjo gibi, ayakkabılarını çıkarıp yere oturarak yenen ve ‘bar cooked’ yemekler ile Japon deneyiminizi pekiştirebilirsiniz. Ağzı sulandıran Miso çorbasından burnunuzu yakan Wasabi’ye ve taptaze balıklara, dünyanın başka bir yerinde deniz ürünleri yemekten vazgeçebilirsiniz.

Ne kadar harcarım?

Japonya’daki nakit para kraldır. Gitmeden önce mutlaka yanınıza nakit para alınız. Japonya’da kredi kartı neredeyse sadece turistler için konulmuş ve birçok yerde kredi kartı geçmiyor. ATM’lerden para çekme imkanınız var ama uluslararası banka kartlarını kabul eden bir ATM bulana kadar yanınızda yeterli miktarda Japon Yen’i bulunması şiddetle tavsiye edilir. Fazla seyahat etmez ve ucuz yerlerde kalıp ucuz yerlerde yerseniz, günlük yaklaşık 50 dolara geçinebilirsiniz. Hotellerde gecelik yataklar 30 dolar civarı, ayaküstü yemek ise ucuz. Ama seyahat etmek pahalı… Günlük ortalama 35-40 doları da tren ve otobüs için harcadığınızı düşünürsek 80-90 dolardan aşağıya Japonya’da uzun mesafeler dolaşılması zor.
Sıra dışı tatilin adresi Japonya Sıra dışı tatilin adresi Japonya Reviewed by Burak Almacı on Nisan 27, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]