Veranda dekorasyon fikirleri

veranda, veranda dekorasyonu, veranda fikirleri, veranda yapımı, veranda bitkileri,

Veranda dekorasyon fikirleri

Yaz ayları geldi sayılır… Artık sıcaklardan bunalıp kendimizi dışarıya atma vakti! Bunun için fazla uzaklara gitmenize gerek yok. Evinizin bahçesinde, terasınızda ya da balkonunuzda hazırlayacağınız veranda köşesi ile yazın sıcak havalarından bunalmaya son verin! Nasıl mı? İşte tüyoları…

Verandalar genellikle müstakil evlerin hemen girişinde, evin duvarına bitişik ve üstü kapalı dinlenme alanlarıdır. Şehirlerde verandalı evlere rastlamak zor. Daha çok şehir dışında, yazlık evlerde ya da müstakil kır evlerinde verandalara rastlarız. Hazır mevsim yaklaşıyorken çeşitli veranda modellerine ve nasıl düzenlendiklerine dair ipuçlarına bir göz atalım.

Renk seçimi

Veranda düzenlerken kullanılan malzemenin bölgenin hava koşullarına uygun seçilmesi gerekir. Bahçe mobilyaları kullandığınız taktirde eşyalar daha uzun ömürlü olacaktır. Rahat bir sohbet köşesi oluşturarak verandanızı değerlendirebilirsiniz. Siyah, kahverengi, bej gibi nötr renkleri seçerek hem zevkli hem de doğadaki diğer renklere ve pek çok farklı aksesuara kolayca uyum sağlayacak bir düzenleme yapabilirsiniz. Yastık kılıflarınızın rengini mevsimlere göre yenileyebilirsiniz. Sonbaharda bakır tonlarını, yazın kırmızıyı aksesuar rengi olarak belirleyebilirsiniz.

Verandanın esprisi açık havada rahatça oturabileceğiniz, size özel bir alan olmasıdır. Ancak kimi durumlarda hava veya çevre koşulları açık bir veranda için elverişli değildir. Bu durumda veranda camla kapatılabilir. Böylelikle hem manzaranın keyfi çıkarılır hem de çevreden gelecek yağmur, toz, böcek benzeri olumsuzluklar engellenmiş olur.

Bitkisiz olmaz

Verandanızı düzenlerken bitkiler en temel aksesuarlarınız olacaktır. Geniş bir bahçeye bakan verandalar bu yönden şanslılar. Yeşil bir bitki örtüsünün çevrelediği bir verandayı süslemek için çok da uğraşmaya gerek kalmaz. Toprak saksılara ekeceğiniz çiçekler, sarmaşık veya melisa benzeri bitkilerle veranda keyfini ikiye katlayabilir, kendiniz ve misafirleriniz için sakinleştirici yeşil renkle çevrili bir dinlenme köşesi oluşturabilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız sizin için birkaç basit fakat etkili tüyo verelim.

Bahçelerin yapısı itibari ile çiçekler ve ağaçların olması kadar doğal bir şey olamaz. Bu bitkileri hem canlı birer yapı hem de bahçenizin dekorasyon unsuru olarak kullanacaksanız sarmaşık yapılı bitkiler tam da bu iş için biçilmiş kaftan. Belki biraz zaman alabilir fakat uzun vadede güzel bir sarmaşık ile verandanın üst kısmında doğal bir gölgelik yapı oluşturabilirsiniz. Sarmaşık yerine tarlalar için olan uzayan sarmaşık türü bitkiler seçerek hem gölgesinden hem meyvesinden yararlanarak şık bir dekorasyon unsuru olarak da kullanabilirsiniz. Veranda dekorasyonu için iç kısmı ve kenarlarında bolca çiçek kullanmanız şık bir görüntünün yanında size doğal bir uğraş da sağlayacaktır. Ayrıca veranda dekorasyonu ile bahçenizde güzel kahvaltılar, şık akşam yemekleri ve hafta sonları arkadaşlarınız ile mangal partileri verirken güneş geldi rüzgar esti gibi sorunların da önüne geçebilirsiniz.

Salıncak nasıl fikir?

Pek çok veranda sahibi, salıncak hayalini kurar. Salıncaklar gerçekten de verandalara çok yakışır ancak bu konuda gerçekçi olmakta fayda var. Salıncakta rahat edenler genellikle çocuklar ve gençlerdir. Pek çok kişi oturduğu yerde sallanmayı rahatsız edici bulur ve sabit bir köşe arar. Bir iki dakikalığına çekici de olsa, yemek yerken ya da sehpaya uzanırken salıncakta sallanmak zahmetlidir. Veranda da bolca yer varsa, salıncak köşesinin hiçbir sakıncası yok. Ama yeriniz darsa rahat bir bahçe koltuğu sizin için daha kullanışlı olabilir.

Masa-Sandalye seçimi

Bir oturma odasına benzetmek yerine, uzun bir masa ve sandalyeler kullanılarak da verandalar oldukça işlevsel hale getirilebilir. Uzun saatler sürecek akşam yemekleri için ya da sabah kahvenizi yudumlamak veya boş zamanlarınızda bulmaca çözmek için bu masayı kullanabilirsiniz. Verandadan bu kadar söz edip sallanan sandalyelerden söz etmemek olmaz. Geometrik desenli, yeşil minderli, modern tarzdaki sallanan sandalyeler bir veranda için biçilmiş kaftan. Mavi-yeşil yastıklarla süslenmiş beyaz kanepe sayesinde iyice öne çıkıyorlar. Bunlar, yeşillikler arasındaki bir veranda için son derece doğru parçalar.

Yaz aylarının vazgeçilmezi gölge

Bahçenizde gölgelik bir alan olmasını istiyorsunuz ve bunun bahçenizin dokusu ile ters düşmeyecek bir yapıda olmasını düşünüyorsanız, veranda tam sizin istediğiniz bir gölgelik. Havaların ısınması ile birlikte kendimizi açık alanlara atıyoruz. Bahçesi olanlar bahçeleri için dekorasyon yaparken, balkon ve terası olanlar ise bu alanlar için dekorasyon yapıyor. Siz ilk grupta iseniz ve bahçeniz var ise siz de mutlaka bahçenizin bir köşesini gölge alan yapmak için düşünmüşsünüzdür. Veranda aslında yapı itibarı ve Anadolu’da kullanılan farklı isimler ile ihtiyaçlara uygun bir şekilde kullanılmakta.

Veranda yapımı

Verandayı ihtiyacınıza uygun olarak istediğiniz ölçü ve modele göre kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için taşıyıcı kolonlar ve üst kısmı için ihtiyaç ve zevkinize göre sarmaşık, bez veya sazlıklarda olan kamış tercih edebilirsiniz. Taşıyıcı kolonlar için ahşap, metal ve taş tercih edebilirsiniz. Taş için Antik Yunan’daki sütunlar gibi hazır beton ile bahçeler ve açık alanlar için yapılmış malzemeler bulabilirsiniz. Demir yapacak iseniz bunları daha sonra alçı veya farklı malzemeler ile kaplayarak çeşitli şekiller almasını sağlayabilirsiniz.
Veranda dekorasyon fikirleri Veranda dekorasyon fikirleri Reviewed by Burak Almacı on Nisan 19, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]