Aikido ile gücünüzü keşfedin

aikido, aikido faydaları, aikido nasıl yapılır, aikidoyu kimler yapabilir, aikido kuralları,

Aikido ile gücünüzü keşfedin

Yeni şeyler öğrenmek, merak uyandıracak farklı deneyimler yaşamak, insanı heyecanlandırır. Dövüş sanatları da bunun gibi… Aikido her ne kadar dışarıdan şiddet içeren bir spor olarak görünse de gerçekler öyle değil! Aikido’yu tanımaya ne dersiniz?

Aikido, bir “modern Japon savaş sanatı”dır. (ai: birleşme, uyum – ki: yaşam gücü, ruh – do: yol). Aikido sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir. Bir bütün olarak anlamı “Ruhun ve aklın beden ve evrensel enerji ile uyum sanatı” olarak ifade edilebilir. Aikido’nun felsefesi insanın kendi yaşam gücünü geliştirmekten ibarettir. Aikido’nun savaş sanatı olarak ortaya çıkışı 1930-1930 yılları arasındadır.

Aikido bir saldırı sanatı değil, bir savunma sanatı olarak bilinir. Geleneksel Japon budosunun bir örneğidir. Budo, kelime anlamıyla mızrağı durdurmak anlamına gelirken, içeriği savaşçının yolunu kapsar. Savunma ve saldırı kavramları, savaş sanatının stratejileridir. Savaşçı savunmayı, saldırıya karşı bir tepki olarak değil, bir strateji olarak kullanır ve bir stratejinin diğerine önceliği yoktur. Önemli olan, doğru zamanda doğru stratejiyi kullanabilmektir. Aikido, bu stratejileri ve kullanımlarını öğretir. Aikido öğrencilerine aikidoka denir.

Aikido, bükme ve fırlatma tekniklerinin kullanılması ve saldırganın gücünü ve hamlelerini ona karşı kullanılmayı amaçlaması bakımından, birçok savaş sanatından ayrılır. Ayrıca kişinin bizi tutmasına, sarsmasına, itmesine, vurmasına izin vermeden onu ekarte edebilecek şekilde savunmayı ve tekrarlanan ataklara cevap verebilmeyi amaçlar ve uygulamaya alır.

Aikido’yu takip edecek ve bu yolda yürüyecek insanların ilke edinmeleri gereken şey: “Aikido başkalarını doğru yola getirmek değil, kendimizi doğru yola getirmektir.”

Aikido’yu kimler yapabilir?

Bugün yaşanılan çoğu sağlık probleminin temellerini stres ve hareketsizlik oluşturmaktadır. Yetişkinlerin çoğu günlük yaşamın stresinden bunaldıkları için farklı arayışlara girerler. İnsanların iç ve dış dengelerini iyi ayarlayarak mutlu bir hayat sürdürebilmesi için hem iş hem de özel hayatlarında dengeyi sağlamaları gerekmektedir. Aikido çalışmalarını, spor yapmalarına engel olacak bir fiziksel rahatsızlığı olmayan her yaştan birey uygulayabilir. Yaş, cinsiyet, kilo ve boy önemli değildir. Ders sırasında, her seviyede katılımca aynı teknikleri çalışır. Ancak, bu tekniklerin uygulaması, gelişim düzeylerine göre farklı yapıda ve hızda gerçekleşir. Aikido’yu gerçekten yapabilecek olanlar için iki önemli unsur vardır. Aikido çalışmasını düzenli olarak yapmalarına olanak sağlayacak zamanı olmaları ve dersleri dikkatle izlemeleridir.

Çocuk ve Aikido

Spor, çocukların hayatında vazgeçilmez olması gereken bir unsur. Devamlı yapılan tüm sporlarda önemli olan başarılı olup olmamak değil, çocuğa spor anlamında kazandırdıklarıdır. Spor antremanları sayesinde çocuklar, disiplin içinde takım düzenini, kurallara, saatlere uymayı öğrenirler. Spor, çocuğa tüm hayatı boyunca hırs ve zorluklarla mücadele edebilme özellikleri katar. Çocuklarda spora başlama yaşı tıbbi olarak dörttür. Çocuklar yön kavramlarını, el-ayak koordinasyonlarını bu yaşlarda düzene sokmaya başlarlar. Altı yaşından itibaren çocuklar da aikido yapabilir. Özellikle çocuklarda denge, esneklik, koordinasyon, hareketlerini kontrol etme yeteneklerinin gelişmesini destekler.

Aikido yapmak için ne kadar süre gerekli? Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişmekte. Kişinin yeteneği, derslere katılımındaki yoğunluk, düzenlilik ve ders esnasında gösterdiği dikkat öğrenme sürecini hızlandıran unsurlar arasında. Hangi seviyede olunursa olsun, her aikido çalışması hem teknik hem de zihinsel anlamda yeni keşiflere açıktır.

Aikido günlük hayatta kullanılır mı?

Günlük hayatta karşılaşabilecek olumsuz durumlarda, kendinizi etkin bir şekilde korumanızı sağlar. Aikido’nun günlük yaşamda etkili olabilmesi, kişinin düzenli yapacağı çalışmayla doğrudan ilgilidir. Aikido’da tekniklerin refleks haline gelmesi için düzenli çalışma ve çok tekrar gerekir.

Aikido’nun faydaları

Bedenin, zihnin verdiği hareket emirlere karşılık vermesini sağlar ve geliştirir. Teknikler ve düşüşler uzun kas çalıştırmaya yöneliktir. Estetik ve esnek bir vücut formu sağlar. Fotoğrafik hafızayı güçlendirir. Aikido’da vücudun tüm kasları ve eklemleri önemlidir ve her antremanda hepsini çalıştırmak amaçlı hareketler yapılır. Bedensel ve zihinsel zamanlama yeteneğini geliştirir. Vücudun belirli bir bölgesini ön plana çıkarıp, geri kalanını ihmal etmez. Aikido savunma sporunun zihinsel olarak katacağı ilk şey, stres seviyenizi düşürüp güven duygusunu yükseltmek olacaktır. Böylece agresif tavırlarınızdan arınmanız ve daha sakin bir zihne sahip olmanız mümkün olur. Bu savaş sanatıyla birlikte olayları daha geniş bir açıdan görebilmeniz strateji yeteneğinizi arttırır. Tüm bunlar yaşam kalitenizde gözle görülür bir değişiklik sağlar.

Aikido’ya göre, insan kendisiyle ve evrenle uyumlu olmalı, uyumlu yaşamalıdır. Aikido insanları barışa ve sevgiye davet eder, karşıt düşünceleri birleştirir. Herkesin kazandığı bir savaş sanatıdır. Esas zafer, herkesin kendi hatalarını düzeltmesi ile kazanılır.

Dojo (Aikido yapılan alan) kuralları

Kurallar ve gelenekle tüm dünya üzerindeki geleneksel dojo’lar için tipiktir. İhtiyatlı ve güvenli eğitimi destekler. Kendimize, eşlerimize ve eğitimimize saygımızı belirtir. Ayrıca Aikido armağanı Üstat Ueshiba’ya minnettarlığımızı ifade eder.

• Maneviyatı Aikido’nun kurucusundan kaynaklanmaktadır ve O’nun öğretilerinin sürdürüldüğü yerdir. O öğretilere bağlı olarak ve uygun şekilde hareket etmek her öğrencinin sorumluluğudur.
• Temizlik, şükretmenin aktif duasıdır. Dojo’nun temizlenmesine katılmak, kendi aklını ve kalbini temizlemek her öğrencinin sorumluluğudur.
• Sensei’nin izni olmadan dojo’nun belirlenmiş eğitim saatleri dışında kullanımı yasaktır. Teknik satın alınamaz.
• Kurucuya ve Sensei’niz tarafından aktarılan öğretilere saygı duyunuz. Dojo’ya, eğitim araçlarınıza ve birbirinize saygı duyunuz.
Aikido ile gücünüzü keşfedin Aikido ile gücünüzü keşfedin Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 06, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]