Ani gelen misafirlere özel sunum önerileri

sofra düzeni, sofra düzeni nasıl olmalıdır, sofra düzeni çatal bıçak, masa düzeni, masa düzeni nasıl olmalıdır,

Ani gelen misafirlere özel sunum önerileri

Yemek ne kadar güzel hazırlanırsa hazırlansın, sofra düzeni ve serviste görülecek hatalar, harcanan tüm çabaları boşa çıkaracağı gibi yemeğin tadını da kaçırabilir. Güzel hazırlanmış bir masa ve başarılı bir servisin, sade bir yemeği bile farklı ve zevkli bir hale getireceği kuşkusuz. Şık bir masa için hazırladığımız yazımızı keyifle okumanız dileğiyle…

Şık bir masa hazırlamak zevk işidir. Herkes imkanlarına ve zevkine göre hazırlar. Genelde herkesin kendine özgü bir masa düzeni ve tarzı vardır. Fakat daha resmi davetler için genel kurallara uymak gerekir. Özel ya da resmi davetler herkesi endişelendirebilir. Özellikle ani gelen misafirler daha çok panik yaratabilir. Ne ikram edeceğiniz kadar, nasıl sunacağınız da oldukça önemli.

Hangi tip örtü seçilmeli, masa süslemeleri, çatal bıçak düzeni derken endişe daha çok artar. Ani gelen misafirlerinize hazırlıksız yakalanmak istemiyor ve misafirleri mutlu etmek istiyorsanız kısa sürede çok şık ve özel bir sofra hazırlayabilirsiniz. Sunum hazırlığı önce ne ikram edileceğine karar vermekle başlar. Daha sonra serviste neler kullanılacağına karar verilir ve göze hitap eden hoş bir servis hazırlanır.

Masa örtüsü seçimi

Bunlardan ilki ve en önemlisi masa örtüsü seçimidir. Masa örtüsü ve peçeteler birbirine uyumlu olmalı. Çok renkli, karışık renkli örtü seçimleri ağır davetler için uygun olmaz. Masa örtüsünün boyu çok fazla sarkmamalı. Oturan kişilerin ayaklarına dolanacak kadar uzun olmamasına özen gösterilmeli. Peçeteler özenle katlanıp konulmalı. İşlemeli peçeteler masanın daha şık bir görünüm kazanmasını sağlar. Tek tek tabak, bardak ya da çatal, bıçak değin birbiriyle uyumlu takımlar tercih edilmelidir. Taze çiçeklerden yapılmış bir vazo ya da farklı süslemeler kullanılacaksa masadaki uyumun bozulmamasına dikkat edilmeli.

Masaya konulan takımların yerleri son derece önemli!

Sofra düzeni konusunda dikkat etmeniz gereken konu ise tabak, kaşık, çatal, bıçak ve bardak yerleşimi. Özellikle sıklıkla karıştırılan kaşık, çatal, bıçak düzeni dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında.

Tabaklar

Servis tabağı, yemek tabağı, salata tabağı ve ekmek tabağı kullanılmalıdır. Yemek menüsünde yer alan yiyeceklere göre uygun tabaklar ilave edilebilir.

 • Servis tabağı: Diğer tabaklara oranla daha büyüktür. Sofrada altlık görevi de görür.
 • Yemek tabağı: Ana yemek bu tabaklarda sunulur. Masaya getirildiğinde servis tabağının içine konulur.
 • Salata tabağı: Yemek tabağından daha ufak ve düzdür, servis tabağının sol ilerisine konulmalı.
 • Ekmek tabağı: Diğer tabaklara göre küçüktür. Servis tabağının üst kenarına konulur.
 • Tereyağı tabağı: Servis tabağının üst tarafına konulmalı.

Çatallar

Kullanış amaçlarına göre, dıştan başlayıp içe doğru gelecek şekilde yerleştirilir. Başarılı bir davet sahibi tabaklarının yanına asla üçten fazla çatal yerleştirilmez. Buna tabağın önüne yerleştirilen tatlı çatalı dahil değil. Eğer daha fazla çatala ihtiyaç varsa onların kullanılacakları zaman sofraya getirilmesi gerek.

 • Ana yemek çatalı: Servis tabağının sol tarafına, tabağın hemen yanına konulur.
 • Başlangıç çatalı: Ana yemek çatalından daha küçük olmalıdır.
 • Ara sıcak çatalları: İki adettir. Ana yemek çatalının yanlarında durmaları gerekir.
 • Tatlı çatalı: Servis tabağının üst kısmına koymalıyız. Çatalın ucu sağ tarafa bakmalıdır.

Kaşıklar

Kaşık, bıçağın yanında sağ tarafta durur. Resmi davetlerde ise çorba kaşığı tabağın ön tarafında diğer çatal ve bıçaklara dik duracak şekilde yerleştirilir.

 • Tatlı kaşığı: Servis tabağının üst kısmına tatlı çatalının üstünde olacak şekilde koymalıyız. Kaşığın ucu sola bakmalı.
 • Meze kaşığı: Tabağın ön kısmına koymalıyız.

Bıçaklar

Kullanış amaçlarına göre, dıştan başlayıp içe doğru gelecek şekilde yerleştirilmeli. Birden fazla bıçak kullanılacağı zaman, ilk kullanılacak olan en sağa yerleştirilir. Bıçakların keskin kenarı daima tabağa bakmalı.

 • Ana yemek bıçağı: Servis tabağının sağ tarafında, tabağın hemen yanında olmalı.
 • Ara sıcak bıçağı: Ana yemek bıçağının yanına, dış tarafa doğru konmalı.
 • Soğuk bıçağı: Ordövr tabağı içindir. En dışa konulur.
 • Tereyağı bıçağı: Ekmek tabağının üstünde, sağ tarafa konulur.

Bardaklar

Su, meyve suyu için kullandığınız bardakların hepsi servis tabağının sağ tarafında olmalı. Peçeteler resmi olmayan yemeklerde çatalların soluna, resmi yemeklerde ise servis tabağının içine konulmalı.
Ani gelen misafirlere özel sunum önerileri Ani gelen misafirlere özel sunum önerileri Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 09, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]