Balkonda organik tarım keyfi

organik tarım, balkonda organik tarım, evsel atıkları ile organik tarım, bahçenizde organik tarım, organik tarım nasıl yapılır,

Balkonda organik tarım keyfi

Beton yığınlarının arasında kendinize bir mucize yaratmanız mümkün! Balkonunuzda size huzur veren yemyeşil ve organik taze meyve-sebzeler tüketip tarımla ilgilenerek stresle baş etme fikri kulağa nasıl geliyor? Hem hobi edinin hem de daha sağlıklı ürünler tüketmenin mutluluğunu yaşayın.

İstanbul başta olmak üzere beton bloklar arasında yaşayan birçok insan yeşilin özlemini çekerek yaşamaya devam ediyor. Birçok ülkede hızlı bir yükseliş gösteren topraksız tarım, ülkemizde de son dönemlerde rağbet görmeye başladı.

Organik ürünlerin tüketilmeye başlanmasıyla hemen herkes kendi ürününü yetiştirme arzusu içine giriyor fakat bunu başaran insan sayısı oldukça az. Tarımla uğraşacak alanım yok diye üzülmeyin. Bunu balkonunuzda da gerçekleştirmeniz oldukça mümkün.

Balkonunuzda ya da varsa küçük bahçenizde tarım yapmak sanıldığı kadar maliyetli değil. Fazla masraf gerektirmeden kuracağınız bir düzenek ile her mevsim sevdiklerinizle dalından taze meyve-sebzeyi tüketmeniz mümkün. Evsel atıklar ile organik tarım zamanı! Evsel atıkları çöpe gitmekten kurtarıp geri dönüşümle ekonomiye kazandırmanın birkaç metodu var. Anaerobik (oksijensiz) ortamda fermantasyon ile sıvı gübre elde edebilir, artakalan posayı da toprakla karıştırarak ev veya bahçe ortamında bitki yetiştirebilirsiniz. Oluşan sıvı gübre ve kompostu, evdeki saksılarınızda ve bahçedeki bitkilerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Evsel atıklar; atmosfere açık bir ortamda çürümesine, büyük bir kısmının metan gazına dönüşmesine ve atmosferde sera gazı miktarının artmasına sebep olur. Dolayısıyla çöpe atılan evsel atıklar, küresel ısınmanın da hızla artmasına neden olur. Evinizdeki organik tarım yapabilmeniz için gerekli malzemeler:

Fermantasyon kovası için gerekli malzemeler

• 1 adet yoğurt kabı
• 1 adet pet şişe
• 50 cm akvaryum hortumu
• 1 adet akvaryum hortumu vanası
• 4 mm çapında çivi veya zımba

Yapımı

Yoğurt kabının tabanına teğet olacak şekilde 4 mm çapında delin. Akvaryum hortumundan kesilecek 10 cm’lik bir parçayı ucunu büzerek delikten geçirin. Deliği dairesel olarak sarması ve sızdırmazlığı sağlayabilmesi için hortum delikten geçmiş vaziyette iken hortumun iki ucundan çapının delik çapı ile eşit hale gelmesini sağlayın.

Hortumun ucuna akvaryum vanasını takın ve kabın içine su doldurarak sızdırmazlık testi yapın. Pet şişenin ve yoğurt kabının kapağına hortumun geçebileceği büyüklükte delik açın. Artakalan akvaryum hortumunun bir ucunu yoğurt kabının deliğine geçirip sızdırmazlık sağlayabilmesi için hortumun iki ucundan tutarak delik çapına uydurma işlemini yapın ve yoğurt kabına bakan kısmından bir cm dışarı kalacak şekilde dışa doğru çekin.

Yoğurt kabına taktığımız hortumun diğer ucunu pet şişe kapağına deldiğimiz deliklerden birine geçirelim. Şişenin içine yeterli miktarda su ekleyin, bu işlemi de yaptıktan sonra fermantasyon kovanız hazır.

Kullanımı

Evsel organik atıkları parçalayarak kova içine aralarında hava boşluğu kalmayacak şekilde yerleştirin ve fermantasyonu başlatmak için pekmez, kuru ekmek mayası ya da yoğurt suyu gibi maddeler ekleyerek yoğurt kovasının kapağını hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatın. Kısa süre içinde organik atıklar katılan aktifleyicilerin etkisi ile fermente olarak gaz çıkarmaya başlayacak ve bu gaz çıkışı iki üç hafta devam edecek. Bu zaman zarfında her 3-4 günde bir kovanın altına bağladığımız akvaryum hortumunun ucundaki vanayı kullanarak kovanın dibine sızan fermente sıvı gübreyi başka bir kaba alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Sıvı gübreyi sulandırarak kullanın ve varma imkanınız, PH’ı 6 olacak şekilde sulandırmanız bitkileriniz için daha sağlıklı olacak.

35-40 gün sonra gaz çıkışının bittiğini anladığınızda katı kompostu, bahçedeki toprağınızla ve balkondaki saksı topraklarda güvenle kullanabilirsiniz. Saksının tabanını biraz toprak ekledikten sonra kaptaki kompost malzemeyi saksının içine doldurun. Saksının üzerine bir miktar daha toprak ekleyerek bir taraftan da yeni ilave edilen toprağın kompost malzeme ile iyice harmanlanması için karıştırın. Toprak doldurma işlemini bitirdikten sonra saksıyı hava almayacak şekilde streç film ile sarın ve bir ay bekleyin. Bu süreçte toprağın üstünde beyaz bir küf oluşacaktır, bu yaptığınız kompost işleminin başarılı olduğunu gösterir. Bu durumda streç film çıkarılarak oluşan küflenmiş toprağı geniş bir kaba boşaltın ve tekrar karıştırarak bitki dikimine hazır hale getirin.

İlk başta biraz zahmeti bir iş olarak görünse de daha sonra elde edeceğiniz meyve ve sebzelerin tadına vararak kendinizi ödüllendirmiş olacaksınız. Hem atmosfere hem kendinize oldukça faydalı olacak bir yöntem ile evinize canlılık katmaya hazır olun!
Balkonda organik tarım keyfi Balkonda organik tarım keyfi Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 06, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]