El emeği göz nuru kanaviçe

kanaviçe, kanaviçe nasıl yapılır, kanaviçe işleme teknikleri, kanaviçe desenleri, kanaviçe malzemeleri,

El emeği göz nuru kanaviçe

Türk kültür varlıklarının ve el sanatlarının en önemli yapı taşlarından kanaviçe… Her genç kızın çeyiz sandığında yerini alan kanaviçe el işlemesi günümüzde hala popülerliğini korumakta. Sizler de kendinize, kızınıza, torununuza, yeğeninize kanaviçe yapmak istiyorsanız, tüm tarihi ve ince detayları ile hobi konumuzu inceleyebilirsiniz.

Kanaviçe kelimesinin gerçek anlamı bir keten türünü tanımlar. Delikli olmayan düz kumaşların üzerine çarpı işi yapabilmek için kullanılan, seyrek dokunmuş bir ketendir. Kanaviçe, kumaşın üzerine teğellenir, üzerine işleme yapıldıktan sonra rahatça sökülerek çıkarılır. Böylelikle, çarşaf, pike, gömlek yakası, manşeti gibi delikli olmayan düz kumaşlara rahatlıkla çarpı işi yapılabilir.

İlk örneklerine Orta Asya Türkleri’nde rastlanır. Geleneksel kültür içinde devam eden süs ve süsleme, güzel ve güzellik olgusu da insanların tüm yaşamları boyunca terk edemedikleri yaşam biçimi olmuştur. Özellikle Türk kadınının en çok uyguladığı bir işleme çeşididir.

Geleneksel kültürümüzde ayrı bir yeri olan ve güncelliğini hala sürdüren kanaviçe, işleme çeşitlerinin en çok tercih edileni olma özelliğinin yanında; işlenmesi kolay, kullanışlı ve dayanıklılığı açısından her zaman gündemde kalmayı başarmış. Her dönemde, genç kızlarımızın çeyiz sandıklarının büyük bir bölümünü kanaviçeden yapılmış işler oluşturur. Günümüzde kanaviçe sadece örtülerde değil aksesuarlarda da yerini aldı. Eğer el işi ve özellikle kanaviçe yapıyorsanız kanaviçe kolye yapımını mutlaka denemelisiniz. Sizin yaptığınız büyük ebatlı işlerin yanında bu küçük ve şirin modeller eğlenceli gelerek zevkle işlemenizi sağlar. Ebat küçük olduğu için yapması da oldukça zahmetsiz ve kolay!

Malzemeler

İstediğiniz büyüklükte bir parça etamin kumaşı, bir kasnak, istediğiniz renklerde pamuklu nakış ipliği ve nakış iğnesi kanaviçe yapmanız için gerekli malzemeler arasında.

Desenler

Malzemeleri temin ettikten sonra, deseni seçmelisiniz. İster internetten ister hazır desenlerden oluşan görseli kanaviçe deseni haline getirebilirsiniz.

İşleme tekniği

Tüm malzemeleri aldığınıza ve deseninizi belirlediğinize göre, kanaviçenizi işlemeye başlayabilirsiniz. Deseninizdeki çarpı işaretleri etamin üzerine çarpılar yapmanızı, düz çizgiler ise şekillerin dış hatlarını çekmeniz gerektiği anlamına gelir. İstediğiniz renkte iplikleri iğneye geçirin ve bir aşağı bir yukarı eserinizi işlemeye başlayın.

Sonuç

Gözlerinizin yorulduğu, elinize krampların girdiği birkaç gün sonucu mutlu sona ulaşıyorsunuz. İlmek ilmek işlediğiniz kanaviçeniz hazır! Artık bu şahane el işinizi bir yastık kılıfı, kitap ayracı, kolye ucu ya da duvarınıza bir tablo olarak kullanabilirsiniz.
El emeği göz nuru kanaviçe El emeği göz nuru kanaviçe Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 18, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]