Evinizin havasını bitkilerle temizleyin

bitki dekorasyonu, bitkilerin faydaları, dekorasyon bitkileri, evde bakılan bitkiler, ev bitkileri,

Evinizin havasını bitkilerle temizleyin

Evde bitki yetiştirmek, hem çok sağlıklı bir hobi hem de dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Evi bitkilerle, etrafınızı pozitif enerji ile güzelleştirebilir, aynı zamanda kirli havayı temizleyebilirsiniz. Bunun için hangi bitkiler kullanılmalı, nasıl kullanılmalı? Bu soruların cevaplarını araştırdık!

Baharın ayak seslerini artık duymaya başlarken, evi de bahara hazırlamak gerekiyor. Bahar ve ev dekorasyonu söz konusu olduğunda akla ilk gelen çiçekler oluyor. Çiçeklerle ev dekorasyonu ile renkli küçük dokunuşlar yapıp aynı zamanda evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Hangimiz dört duvar arasında biraz renk görmek istemeyiz ki? Bitkilerin sağladığı faydalar sadece dekor ile sınırlı değil. Bir canlıya bakıp büyütmenin de verdiği huzur ile evinize pozitif enerji yayabilirsiniz.

Aloe Vera

Son zamanların en popüler bitkisi; aloe vera… Yetiştirme için iyi güneş ve akşamları esinti alan bir yerde çok kolay yetişir. Toprak, yapraklara gelmeyecek şekilde sulanmalı. Yanık, iltihaplanma ve dermatit gibi cilt kızarıklıkları ve güneş yanıkları gibi durumlarda cildi yatıştırır. Aloe vera, cildimizi iyi şekilde tedavi etmenin yanında, antiviral ve anti-inflamatuar özellikler sayesinde soğuk algınlığına da iyi gelmekte. Cildinize veya saçınıza uygulamak istediğiniz zaman bitkinin yaprağından bir miktar kırıp içindeki jeli maskenize, şampuanınıza ve hatta tek başına bile kullanmanız yeterli olur.

Lavanta

Lavanta, parfümlerde, oda kokularında, güzellik ürünlerinde ve şampuan, sabun gibi temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Sıcaklığı çok seven lavanta, dayanıklı bir bitkidir. Güzel kokusuyla kalp atışını ve kan basıncını düşürerek sakinleşmeye yardımcı olur. Ayrıca lavanta; diş ağrısı, migren, eklem ağrısı, saçlardaki kepek sorunları gibi durumlar için de yardımcı olabilir. İlk ekiminden sonra, toprakla ilişkisinin güçlendirilmesi için belli zamanlarla 3-4 kez sulama yapılması gerekir. İleriki dönemlerde susuz olarak yetiştirilse de, sulama yapıldığında çiçek veriminde artış olur.

Fesleğen

Fesleğen yetiştirmek için güneşi bol bir noktayı tercih etmek olumlu geri dönüş almanızı sağlar. Fesleğen çok su seven bir bitki değildir. Haftada bir defa iyice sulamak yeterli olur. Fesleğen, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile bilinen şifalı bir bitki. Ayrıca hücre hasarını önlemeye yardımcı güçlü antioksidanlar ve flavonoidler içeriyor. Bu faydalı bileşenler sayesinde iltihaplanma azalır, vücudun bağışıklık fonksiyonu artırılır, kan temizlenir, ateş, baş ağrısı, öksürük, mide krampları ve mide bulantısı ile savaşır.

Bitkinlerinizi haşerelerden koruyabilmeniz için yaprakları çok sık incelemeniz ve problemi büyümeden çözmeniz gerekir. Yapraklardaki renk değişimleri, küçük ısırıklar, böcek veya tırtıl gibi zararlı haşerelerin habercisi olabilir.

Nane

Nane, besin açısından zengin geçirgen kumlu toprağı ve güneşli ortamı sever. Nane, özellikle ilk aylarda her zaman nemli kalmalı. Bu yüzden toprak kurudukça bitkiye zarar vermeyecek şekilde, üzerine direk gelmeyecek biçimde sulanmalı. Antik çağlardan beri tıbbi özellikleri sebebiyle çokça kullanılır. Bu bitkinin bağırsak sendromu, kolonik spazm ve infantil kolik gibi gastrointestinal bozuklukların tedavisinde özellikle yardımcı olur. Nane, prostat kanseri gelişimini önler, ağız kokusuyla mücadele eder ve aroması hafızayı güçlendirir.

Papatya

Papatyalar genellikle susuzluğa dayanıklı çiçeklerdir. 2-3 günde bir sulamanız yeterli olabilir. Kesikleri ve yaraları iyileştirir, antibakteriyel özelliğinden dolayı bağışıklık sisteminin enfeksiyonlardan ve bakteri ile ilgili hastalıklardan korur. Ayrıca sindirim sorunları ile mücadele eder ve sindirim yetersizliğine yardımcı olur. Ayrıca sakinleştirme etkisi nedeniyle, yatmadan önce içtiğiniz zaman papatya çayı ile vücudun uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

Sukulent

Sevimli görünümleri ile yüzleri gülümseten sukulent, kapalı mekanlarda yetiştirebileceğiniz bir bitki. Güneş ışığından faydalanabilecek, aydınlık bir köşeye yerleştirebilirsiniz. Toprağın tamamen kuruduğundan emin olmadan sulamamaya dikkat edin. Çünkü fazla su, sukulent’i öldürebilir.

Afrika Menekşesi

Rengarenk çiçek açan bir bitki istiyorsanız Afrika menekşesi yetiştirebilirsiniz. Direkt güneş ışığı aldığı takdirde yaprakları zarar görebilir. Bu nedenle fazla ışığa maruz kalmamalı. Suyu ve nemi seven bir bitki olduğu için haftada ortalama iki kere bol suyla sulanmalı. Yapraklarını çok ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Çok ıslattığınız takdirde yapraklarında olan kadifemsi dokuyu kaybedersiniz.

Hava Bitkileri

Durmak için saksıya ve toprağa ihtiyacı olmayan hava bitkileri, enteresan aranjmanlarla evinizi veya ofisinizi süsleyebilirsiniz. Yetiştireceğiniz odanın düzenli olarak hava aldığından emin olmalısınız. Adından da anlaşılabileceği gibi hava bitkilerinin havaya ihtiyacı vardır. Büyük fanusların içinde tercih edebileceğiniz bu bitkiyi, haftada bir kez su dolu bir kapta yarım saat bekletmelisiniz.

Kauçuk

Dayanıklı ve deri toplu görünümüyle sıkça tercih edilen kauçuk, direkt güneş ışığına ihtiyaç duymadığı için evinizde istediğiniz odada yetiştirebilirsiniz. Suyu seven bir bitki olmasına rağmen toprak yüzeyinin nemi kuruyana kadar sulamanıza gerek duymaz. Yapraklarının parlaklığı için nemli bezle silebilirsiniz ya da spreyle su sıkabilirsiniz.

Kaktüs

Güneşi seven bir bitki olan kaktüs, fazla su ile ölebilir. Ama zamanında sulamayı ihmal ederseniz, tekrar sağlığına kavuşturabilmek için zorlanabilirsiniz. Ne zaman sulamanız gerektiğini anlamak için, toprağına bir çubuk batırmalısınız. Eğer çubuğu çektiğinizde hemen çıkmıyorsa toprak hala nemli demek. Ayrıca kaktüsün radyasyona karşı olduğunu da unutmamalısınız.

Evinizde bitki yetiştirmenin size sağlayacağı yararlar:

  • Sizi sakinleştirir.
  • Havayı nemlendirir.
  • İyileştirici özellikler bulunur.
  • Yaratıcılığı geliştirir.
  • Alerjiyi azaltır.
  • Havayı temizler.
  • Konsantrasyonu arttırır.
  • Göz yorgunluğuna iyi gelir.
Evinizin havasını bitkilerle temizleyin Evinizin havasını bitkilerle temizleyin Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 18, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]