Evlilik için ilk adımlar

evlenecek çiftlere öneriler, evlenecek olanlara öneriler,  damatlar için öneriler, gelinler için öneriler, evlenecek çiftlerin yapması gerekenler,

Evlilik için ilk adımlar

Hayatınızın aşkını buldunuz ve evlenmeye karar verdiniz. O halde neler yapmanız gerek, nelere dikkat etmelisiniz? Bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. İşte evlenecek olanlara yapması gerekenler listesi!

Evlilik, hayatınızda verebileceğiniz en zor kararlardan biri. Bu kararı gerçekleştirmeden önce kendiniz ve ilişkiniz için yapmanız gerekenler var. Etrafınızdakilerden duyacağınız doğru olmayan tavsiyeler ile yanlış bir yol izleyebilirsiniz. Çünkü her ilişki farklı yaşanır. Size tavsiye veren insanlarla siz de, karşınızdaki insanda farklı. Yaşadığınız ilişki de farklı!

Düğün günü ve öncesi hem gelin hem damar için stresli bir zaman dilimi. Ama stresli olduğu kadar eğlenceli bir paylaşım içerir sizin için. Hayatınızın bu en önemli günlerinden biri olan düğün nerede olacak, kimler gelecek gibi konularda ortak fikirlerinizi birleştirip sonra hareket etmelisiniz.

Kişi kendini tanıyıp tahlil etmediği için evleneceği eş adayı ile anlaşıp anlaşamayacağının cevabını sağlıklı bir şekilde veremez. Dolayısıyla kişi önce kendini tanımakla işe başlamalı sonra karşısındaki insanı tanımalı.

Doğru iletişim

Birbirinize, duygularını ve düşüncelerinizi doğru bir şekilde aktarmanız çok önemli. Özellikle evliliğe hazırlanan çiftlerin, sağlıklı bir birliktelik için kendilerini iyi ifade edebilmeleri gerekir. Tartışma esnasında; sinirinizi, kırgınlıklarınızı doğru bir dille anlatmayı öğrenmelisiniz.

Aile planlaması

Müstakbel eşinizle çocuk isteyip istemediğini, kariyer durumunun ne olacağı gibi önemli konuları konuşmalısınız. Bu konuları çift olarak netleştirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Çıkabilecek sorunları birlikte konuşup, aşabileceğinize inanın.

Eksikleri kabullenin

Hiç kimse mükemmel değildir. Kendi eksiklerinizi de, karşınızdaki insanın eksiklerini de kabullenmeli ve daha iyi olabilmesi için destek vermelisiniz. Tabii ki partnerinizde aynı davranışı desteklemeli. Bu nedenle onunla bu konuda bir konuşma yapabilirsiniz.

Çevresini tanıyın

Sevdiğiniz ve hayat boyunca yanında olmak istediğiniz partnerinizin ailesi ve arkadaşlarıyla aranızı iyi tutmanız size çok fayda sağlar. Eşinizin ailesine ve arkadaşlarına verdiğiniz değer, onu çok mutlu eder.

Evlilik toplantıları

Evlilik toplantıları; beklentileriniz, planlamalarınız, sorumluluk paylaşımları gibi önemli konuların konuşulacağı buluşmalar demektir. Bu toplantılar aranızdaki samimiyeti ve ekip çalışmasını geliştirmeye yardımcı olur.

Para yönetimi

Para yönetimi özellikle evlilik yolunda karşılaşacağınız sorunları çözüme kavuşturur. Para konusunda, açık olmak gerekir. Eşinizle para harcamaları hakkında konuşmalısınız. Bunu gizliyorsanız aranızda bir güven problemi olabilir. Özellikle birikim yapma gibi bir planınız varsa birlikte konuşup, planlamalısınız.

Sizin ve partnerinizin evlilikten beklentileriniz ne kadar uyumlu? Her ne kadar farklı olan bazı beklentileriniz üzerinde anlaşma ümidiniz olsa da hepsi için aynı şeyi söylemek imkansız. Birbirinizin beklentilerine cevap verebileceğinizden emin olmasınız.

Yüzleşin

Her ilişkide yüzleşme gerektiren problemler bulunur. Eğer bir probleminiz varsa bu konuda açıkça tartışabilmelisiniz. Uygun bir dille anlattığınızda eşiniz sizi anlayacaktır. Sorunların üstesine gitmekten korkmayın, çözdüğünüz her problem ilişkinizi sağlamlaştıracaktır.

Danışmana danışın

Çoğu çift sorunlarının olmadığına ya da danışmanın bu sorunları konuşturarak daha çok göz önüne çıkarıp, büyüteceğini düşünür. Ama danışman içinde bulunduğunuz durumlarda size yol gösterici olur. Ayrıca evlilik öncesi danışmana gitmek ileriki zamanda yaşanabilecek sorunları daha kolay çözebilmek için önlem almanızı sağlar.

Düzen önemli

Düğün planını sadece bir kişinin üstlenmesi, düğünün düzenli olacağı anlamına gelmez. Birlikte planlayıp hareket etmeniz hem kırgınlık yaratmaz hem de yük iki kişiye bölünür. Bu konuda eşinizden daha ilgiliyseniz, ona daha basit işler verip yine size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Gelinler için öneriler

Gelinlik modellerine aylar öncesinden bakmaya başlayın.
Düğün davetiyeniz yemekli olacaksa menünüzü düğüne 3-4 ay kalmadan önceden belirleyin.
Düğün için fotoğraf ve video çekecek ekibi belirleyin, açık hava çekimi olacaksa mekan belirlemesine önem verin.
Makyajınıza ve saç modelinize sakince karar verin. Düğün öncesi saç ve makyaj provası yaptırın.
Düğünde saatlerce ayakta kalacağınız için ayakkabı seçiminde dikkatli olmalısınız.
1 hafta öncesinden balayı için bavullarınızı hazırlamaya başlayın.

Damatlar için öneriler

Nikahın tarihi ve saati düğün davetine bağlıdır. Bu nedenle resmi işlemlere başlamadan önce nasıl bir düğün istediğinizi düşünün ve kesinleştirin.
Davetiyelerinizi düğünden 2-3 ay önce elinizde olacak şekilde sipariş edin. 1 ay kala dağıtmaya başlayın.
Düğünden 3-4 ay önce damatlığınıza karar vermiş ve 1-2 ay önce almış olun.
Evlilik için ilk adımlar Evlilik için ilk adımlar Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 11, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]