Gardırop düzeni nasıl sağlanır?

gardırop düzeni, dolap düzeni, gardırop düzeni nasıl olmalı, dolap içi düzeni, gardırop düzenleme,

Gardırop düzeni nasıl sağlanır?

Sabah kıyafetlerinizi seçerken aradıklarınızı bulamadıktan sonra, son moda çanta ve elbiselerinizin olması çok da fark etmiyor. Temiz, iyi düzenlenmiş bir gardırop, karmakarışık bir dolaba göre tüm alışverişlerinizden daha fazla yararlanmanızı sağlamakla kalmayacak, ne giyeceğinize bir türlü karar veremediğiniz sabahları bile daha kolay atlatmanızı sağlayacak. Nasıl mı? İşte ayrıntılar!

Aranılanın kolayca bulunduğu, şık ve düzenli görünen bir gardırobu olmasını istemeyen yoktur. Mekan darlığından veya sahip olunan gardırobunun yetersizliğinden dolayı çoğu zaman kıyafetlerimizi üst üste asmak durumunda kalabiliriz. Bazen de, yeterince geniş bir alana sahip olsak da, dolap içi düzeni sağlamakta zorlanırız. Kapakları açtığımızda üstümüze yığılacakmış gibi duran kutular, uçuşan kıyafetler oldukça rahatsız edicidir. Aslında kullanışlı ve şık bir gardıroba sahip olmak oldukça kolay. Öneriler yazımızda:

1-Kullandığınız kıyafetleri elden geçirin

İşe fazlalıklardan kurtulmakla başlıyoruz. Kadınların oldukça fazla bir yüzdesi; ihtiyaç duymadığı, artık kullanmadığı halde fazla kıyafetlerini, çanta ve ayakkabılarını saklamayı çok sever. Öncelikle işe fazlalıkları atmakla başlayın. ‘Atın’ kısmını çöpe atmak olarak değil de, eğer kullanılabilecek durumdaysa başkalarına hediye etmek olarak değiştiriniz lütfen. Ya da geri dönüşüm yapmayı deneyebilirsiniz.

2-Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Daha çok ne tür kıyafetler kullanıyorsunuz? Etek, pantolon mu, yoksa elbise ağırlıklı bir tarzınız mı var? Gömlek sayınız kazak veya bluzlarınızdan daha mı fazla? Aksesuar tercihiniz ne yönde? Daha çok kemer, takı mı kullanıyorsunuz, yoksa sayısız rengarenk fularlarınız, şapkalarınız mı var? Bunları belirlediğinizde, tam olarak ne tür bir gardıroba ihtiyacınız olduğunu net olarak görmüş olacaksınız. (Elbiselerin asılacağı daha uzun mesafeli askılar, gömlekler için yeterince askının takılabileceği bölümler, şapkalar için raflar veya duvar askıları vs…)

3-Özel ölçü raf ve askı sistemleri

Giyim tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre gardırop iç dizaynını özel olarak yaptırabilirsiniz. Oturduğunuz evin mülkiyeti size aitse, yerine göre yaptırılacak özel ölçü askı ve raflar yer kazanmanızda oldukça etkili bir çözüm olur. Yer değişimi durumuna karşı hazır bir gardırop kullanmanız gerekiyorsa mobilyacıların çoğu istekleriniz doğrultusunda iç dizaynı yapabilirler. İlave raf ve askıları mevcut dolaplarınıza sizin bile kolayca uygulamanız mümkün. Raylı kutulama sistemleri ve özellikle katlayarak muhafaza ettiğiniz kot pantolonlar, kazaklar vb. eşyalar için idealdir. Hem düzenli görünüm sağlar, hem de kolayca ulaşılabilirdir.

4-Aynı tip askı ve kutu kullanın

Aynı tip askı ve kutular hem düzenli hem de şık bir görüntü oluşturmanıza olanak tanır. Aynı dolap içinde farklı doku ve materyalden kutu ve askılarla göz yorucu ve dağınık bir görüntü oluşturmasına sebep olursunuz. Bunların şekilleri de farklılık gösterdiği için arada mutlaka boşluklar kalmasına neden olabilir. Kullanacağınız kutuların raf ölçülerine göre olmasına dikkat edin. Kutuya koyduktan sonra üstte veya yan tarafta kalan boşluklar atıl durumdadır. Bu nedenle raf aralıklarını ve kutu yükseklik ve genişliklerini iyi hesaplayın. Kutuların üzerine etiket veya görsellerle içinde ne oldukları konusunda bilgi verebilirsiniz. Böylelikle, çocuğunuz hangi kutuda ne olduğunu kolayca tahmin edebilir.

5-Hazır dolap içi organizer ve askılardan faydalanın

Dolabınızla ilgili herhangi bir tadilat veya değişim yapma durumunuz olmasa bile hazır askı ve dolap içi organizerlerden edinerek atıl durumda olan alanları değerlendirebilirsiniz. Duvara monte edilen bu tarz bir askı oldukça fazla yer kazanmanızı sağlayacaktır. Bunların dolap içi olanları da oldukça yaygın bir şekilde satılıyor. Çok farklı ebatlarda bu şekilde ilave organizerler hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu şekilde olan seyyar çorap, fular, kravat, kemer düzenleyiciler piyasada birçok firma tarafından üretiliyor.

6-Raf ve askı yüksekliklerini ihtiyaca göre ayarlayın

Raflarınızı sabitlemek yerine yüksekliklerini ihtiyaca göre değişebilir şekilde demonte yaptığınızda, aralarda gereksiz boşluklar yaratmamış olursunuz. Eğer çok fazla askı kullanma ihtiyacınız varsa askı sisteminizi 2 kat yapmayı deneyin. Üst tarafta uzun kıyafetleriniz alt tarafta kısa kıyafetlerinizi yerleştirebilirsiniz.

7-Eşyalarınızı kullanım sıklıklarına göre yerleştirin

En çok kullandığınız kıyafetler daima ulaşabileceğiniz en yakın yerde, göz önünde olmalıdır. Daha az kullandıklarınızı alt kısımlara yerleştirebilirsiniz. Eğer kullanım sıklığınız oldukça az düzeylerdeyse gardırobun en üst kısmındaki raflara kutular içinde yerleştirmeniz akılcı olacaktır. Kutuları etiketleyerek içindekileri yazabilir ya da şeffaf olanlardan tercih edebilirsiniz.

8-Şeffaf kutular aradığınıza kolay ulaşımı sağlar

Kaldırdığınız sezonluk kıyafetleriniz ve ayakkabılarınız için ideal muhafaza yöntemlerinden biri şeffaf kutulardır. Hem aradığınızı kolayca bulursunuz, hem de dağınık görüntüden kurtulmuş olursunuz.

9-Aksesuarlar için dolap kapaklarından veya askılardan faydalanın

Aksesuarlarınızı dolap kapaklarına veya duvara sabitleyeceğiniz askılara asabilirsiniz. Size ne kadar çok yer kazandıracağına hayret edeceksiniz.

10-Kıyafetlerinizi minimumda katlayın

Kıyafet katlamanın bir sanat olduğuna inananlardanız. Özellikle yolculuklarda yapılan valizler bu konuda ne derece becerikli olup olmadığımızın en büyük kanıtıdır. Raflara, kutu veya çekmecelere katlayarak yerleştirdiğiniz kazaklar, t-shirtler, pantolon ve bluzlar katlama stilinize göre yer kazanmanızı sağlayacaktır.
Gardırop düzeni nasıl sağlanır? Gardırop düzeni nasıl sağlanır? Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 07, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]