Gökbilimin büyüsüne kapılın

gökbilim, gökyüzü izle, teleskop, yıldızlar ve gezegenler, gözlemevi,

Gökbilimin büyüsüne kapılın

Gökbilimine olan ilginiz gün geçtikçe artıyor mu? Her gece gökyüzüne baktığınızda yıldızlar ilginizi çekiyor ve daha yakından mı görmek istiyorsunuz? O halde bir dürbün ya da teleskop edinin ve gökyüzünün size sunduklarını daha yakından izleyin!

İnsanlık tarihi var olduğundan beri, bilim ve teknoloji sürekli ilerleme çabası içinde uğraşıyor. Uzay bilimi yani astronomi de sürekli ilerleme çabası içerisinde olan bilim türleri arasında gösterilmekte. Bunun nedeni ise uzay boşluğunun sürekli merak uyandırması. Bu nedenle tarihin hemen hemen her döneminde astronomi bilimi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış.

Astrofizik, uzay boşluğunda bulunan gök cisimlerini, bu gök cisimlerinin içerisinde bulunduğu olaylarının kimyasal ve fiziksel yapılarını ve de özelliklerini inceleyen bir bilim dalıdır. Astrofizik alanında yapılan inceleme ve araştırmaların ise sadece tek bir kaynağı bulunmakta. Uzayda yer alan her gök cisminin, bir çekim ve etki alanı bulunmakta. Aynı zamanda bu cisimler, elektromanyetik dalgalar yaymakta. Bu elektromanyetik dalgaların ölçümü, son derece teknolojik aletler sayesinde yapılmakta. Ölçümlerin ardından elde edilen bilgiler, fizik ve kimya bilimindeki bilgilerle karşılaştırılır ve ardından değerlendirme sürecine geçilir.

Teleskop

Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey tarafından icat edilmiş, ilk defa 1609 yılında Galileo Galilei tarafından gökyüzü gözlemleri yapmak için kullanıldığı bilinmekte. 3 çeşit teleskop vardır. Mercekli teleskoplar, aynalı teleskoplar ve hem aynalı hem de mercekli (katadioptik) teleskoplar.

Gözlem zamanı

Gözlenecek cisimleri belirlerken gözlem yerinizin durumunu (ışık kirliliği, hava durumu, çevredeki engeller) göz önünde bulundurun. Gözleme çıkmadan önce listenize aldığınız cisimleri gökyüzü haritanızda işaretleyin. Alacakaranlık, gözlemlere başlamak için güzel bir zaman. Havanın giderek kararmasıyla gözler de karanlığa alışır. Alacakaranlık atmosferde beliren yıldızları izlemek çok zevklidir. Öncelikle Gök Atlası’ndaki parlak yıldızları bulun. Derin gökyüzü cisimlerini görmek için havanın iyice kararmasını beklemek gerekiyor. Elinize Gök Atlası ya da başka bir yıldız haritasını alıp gözleme çıktığınızda, başlangıçta kendinizi kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Ama zamanla gökyüzünün artık size çok daha tanıdık geldiğini ve yıldızların oluşturduğu şekilleri çok daha kolay tanıdığınızı göreceksiniz. ‘Ay’ın ve gezegenlerin gökyüzünde birbirleriyle yaptığı dansın, zaman zaman bizi ziyaret eden kuyrukluyıldızların, ay ve güneş tutulmalarının da gökyüzünün büyüleyici güzelliğine renk kattığını göreceksiniz.

Türkiye’deki gözlemevleri

• TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG): Bakırlıtepe, Antalya
• Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi (AUKR): Ahlatlıbel, Ankara
• Ege Üniversitesi Gözlemevi: Bornova, İzmir
• İstanbul Üniversitesi Gözlemevi: Beyazıt, İstanbul
• Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi: Ulupınar, Çanakkale
• Çukurova Üniversitesi Uzaymer: Balcalı, Adana
• Erciyes Üniversitesi Uzaybimer: Melikgazi, Kayseri
• Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Gözlemevi: Kurupelit, Samsun
• Malatya İnönü Üniversitesi: Merkez, Malatya
Gökbilimin büyüsüne kapılın Gökbilimin büyüsüne kapılın Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 08, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]