Her şeyi geride bırakıp dünya turuna çıkmaya hazır mısınız?

dünya turu, dünya turu rehberi, gezilmesi gereken yerler, dünya turu yapanlar, gezilmesi gereken ülkeler,

Her şeyi geride bırakıp dünya turuna çıkmaya hazır mısınız?

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı? Tartışmalarına kendi açınızdan son vermek istemez misiniz? Nasıl mı? Harika bir dünya turu rotası belirleyip bir an önce bu planınızı gerçeğe dönüştürerek! Dünya turu öncesinde ve sırasında sizlere yardımcı olabilecek bilgileri araştırdık. Harekete geçme sırası sizde!

Dünya turu, herkesin hayallerini süsleyen bir maceradır. Yolda olmak, bir yere varma telaşı olmadan; hedefler olmadan uzunca süre sadece yeni yerler görmek için gezmek ve farklı kültürlerle karşılaşmak, yeni insanlar tanımak dünya turunun en güzel tarafı olsa gerek. Sonunda da harika anılar ve hayat dersleri biriktirmek paha biçilemez. Günümüzde evli çiftler ya da yalnız başına dünya turuna çıkan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Bütün mal varlığını satıp dünya turuna çıkmak zor gibi görünse de artık çok fazla insan buna cesaret edip hayatında yaşamadıkları deneyimlere sahip oluyorlar. Maceraya atılmak zor gibi görünse de bu kadar çok insanın bunu yapıyor olması sizi cesaretlendirmeli.

Önce süre belirleyin!

Rota planlama oldukça kapsamlı bir iştir ama gezinize başladığınızda fikirleriniz değişir ve yeni rotalar oluşur. Öncelikle ne kadar süre seyahat etmeyi düşündüğünüze karar verin. Şunu bilmelisiniz ki bazı yerleri çok sevip daha çok kalmak isteyecek, bazı yerleri ise sevmeyip hemen yeni yerler keşfetmeye başlayacaksınız. Uzun sürecek bir yolculuğa çıkarken, 21. Yüzyıla ait alışkanlıklarınızı ardınıza bırakmak zorunda değilsiniz. Zaman zaman iletişim kurmak, hızlıca haberlere göz gezdirmek, aile bireyleri, arkadaşlarınız veya yolda tanıştığınız insanlar ile haberleşmek için yanınızda bilgisayar taşımanıza gerek yok. Neredeyse tüm şehir ve kasabalarda internet kafe bulmak mümkün. Otel ve hostellerin neredeyse tamamında e-postanızı kontrol etmek, ödemeleriniz yapmak, fotoğraflarınızı yedeklemek için kullanabileceğiniz ortak bir bilgisayar bile bulunuyor. Tabii ki yanınızda ufak bir dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefon taşıyorsanız yolculukta iletişim kurmanız daha kolay.

Anılarınızı biriktirin

Çantanız sırtınızda, diyar diyar gezerken güvenliği atlamamak çok önemli. Kişisel eşyalarınızı (cüzdan, pasaport, telefon gibi) güvenliğinden emin olduğunuz şekilde taşıyın. Bilmediğiniz yerlerde bunların kaybolması sizi zora sokabilir. Dünya turundayken bol bol fotoğraf çekip anılarınızı biriktirin. Yanınızda defter bulundurun. Gezdiğiniz yerler hakkında önemli bilgileri ve güzel anılarınızı yazmanız gezinizi ölümsüzleştirir. Ne demişler “Söz uçar, yazı kalır”. Eğer sevgiliniz ya da eşiniz var ama siz seyahatte ondan ayrıysanız ilişkinize daha önem vermeli ve daha anlayışlı olmalısınız. Neyse ki teknoloji çağındayız ve iletişim kurmanız eskisinden daha kolay. Her gittiğiniz ülke ve şehirlerde hatıra ve hediye amaçlı oraya özel magnetler alın. Böylelikle taşımanızda daha kolay olur.

Dünyayı gezmeye nereden başlamalı?

6 kıta ve 206 ülkeden oluşan dünyayı gezmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Öncelikle hangi kıtadan başlarsanız daha mutlu olursunuz, hangi ülkelerin size daha çok hitap ettiğini tespit etmeye çalışın! Amerikalı yazar Ray Bradbury’in de dediği gibi, “Dünyayı dolaşın. Görebileceğiniz bütün rüyaların en muhteşemi!” Siz de dünyayı dolaşarak en güzel rüyaları yaşayın… Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin tam zamanı! Hangi ülkeye neden gitmek isteyeceğinizi birkaç kısa örnekle size açıklamak gerekirse…

Lhasa (Çin): Tibet budizminin başkenti olarak bilinir. İnişli çıkışlı görüntüsüyle Himalayalar, görkemli manastırı ve saraylarıyla unutulmayacak güzellikte.

Havana (Küba): Sokaklarını keşfetmek, klasik arabaları görmek ve eşsiz bir maceraya adım atmanın heyecanını yaşatıyor.

Guam: Toprağı, doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan ve yağ karışımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır. Hayatınızda bir kez görebileceğiniz güzellikte olan Guam kesinlikle rotanızda olmalı.

Stockholm (İsveç): 14 adadan oluşan ve bütün şehri yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz büyüklükte olan şehirde, caddeler olabildiğince geniş ve bol bol park mevcut. Kuzeylilerin soğuk olduklarına dair önyargıları bir kenara bırakıp, bu sıcak milletle iletişim kurarak burada yapacağınız seyahatin keyfini çıkarmaya bakın.

Pulpit Kayası (Norveç): Güney Norveç’te bulunan Lyse fiyordunda bulunan kaya, 600 metre yüksekliğindedir. 1.5 saatlik bir yürüyüşün ardından karşımıza mükemmel bir görüntü çıkacaktır. Kayanın üzerinden ayaklarınızın altında serilmiş manzarayı seyredebilir, hayatınızın en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Siem Reap (Kamboçya): Modernizm ve geleneksel kültürün harmanlandığı özgün bir kültür, bin yıllık tapınaklar, ağaç ve taş oymacılığı başta olmak üzere, dans ve resim alanında zengin bir kültür sizleri bekliyor.

Zanzibar (Tanzanya): Bembeyaz kumlardan oluşan plajları ve Arap, Afrika ve Portekiz kültürlerinin sentezlendiği tarihi Taş Şehir kısmı ile Zanzibar, Afrika’nın en popüler noktalarından biri.

Bagan (Birmanya): Dünya’da en iyi gün doğumunu izleyebileceğiniz şehir özelliğini taşımakta. Günün ilk ışığıyla sis ortadan kalkıyor ve güneş neredeyse sonsuz tapınaklarla dolu görüntüyü gözlerinizin önüne seriyor.

Dünya turuna çıkmak için adım adım yapmanız gerekenler!

 • Cesur olun ve dünya turu yapmak istediğinizden gerçekten emin olun.
 • Dünya turu fiyatlarını araştırarak bütçenizi hesaplayın.
 • Dünya turu deneyimini yaşayan insanlara aklınıza takılan her soruyu sorun. Kafanızda soru işaretlerinin olmaması gezinizin keyifli geçmesi açısından önemli.
 • Para biriktirin ve gereksiz harcamalara son verin.
 • Ailenizi karşınıza alıp, hayallerinizden ve planlarınızdan bahsedin.
 • Planlarınızı tekrar gözden geçirin.
 • Aşılarınızı yaptırmayı unutmayın.
 • İhtiyacınız olmayan eşyaları satın ya da bağışlayın.
 • Asıl ihtiyacınız olan şeyleri satın alın.
 • Sevdiğiniz insanları ziyaret etmeye başlayın.
 • Kullanmayacağınız kredi kartı, mail ve abonelikleri iptal ettirin.
 • Vize işlemlerinizi halledin.
 • Başlangıç için rezervasyonlarınızı yapmaya başlayın.
 • Seyahat çantalarınızı hazırlayın ve yolculuk başlasın.
 • Arkanıza bakmadan keyifli turunuzun tadını çıkarmaya bakın!
Her şeyi geride bırakıp dünya turuna çıkmaya hazır mısınız? Her şeyi geride bırakıp dünya turuna çıkmaya hazır mısınız? Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 09, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]