Hiç geçmeyen denim modası

denim kumaş, jean modası, jean tarihi, denim kumaş nedir, jean ürünleri,

Hiç geçmeyen denim modası

Denim kumaş, spor giyim ve özellikle jean yapımında kullanılan dayanıklı ve kalın kumaştır. “Nimes’ten gelen” anlamına gelen denim, ismini Fransa’nın Nimes kentinden almıştır. Çünkü ilk olarak bu kentte üretilmeye başlanmıştır. Fransa’nın Nimes kentinden başka, İtalya’nın Cenova kentinde de dokunmaya başlayan kumaş, ilk kez iş kıyafeti olarak üretilmiştir.

1850 yılında kurulan Levi Strauss & Co. Denim kumaştan iş elbiseleri üretmeye başlamıştır. Jean’in herkes tarafından vazgeçilmez oluşu, Levi Strauss seyahatinde olmuştur. 1940’larda Lee ve Levi’s arasında rekabet başlamış ve bu nedenle kumaş tiplerinin çeşitliliği artmıştır. Wrangler’ın da bu rekabete katılması sonucunda jean, uniseks bir giysi haline dönüşmüştür. Ayrıca işçilerin giydiği tulum ve salopet denimler de herkes tarafından benimsenmiş ve giyilmeye başlanmıştır. Halk arasında jean’in bu kadar yaygınlaşmasında dönemin ünlü sanatçıları James Dean, Marlon Brando, Elvis Presley ve Marilyn Monroe’nin katkısı fazladır.

1950’li yıllardan sonra artık jean herkesin vazgeçilmez giysisi olmuştur. Dünyaca ünlü modacılar ise, jean’in popülaritesini göz ardı etmeyerek, 1970’li yıllarda podyuma çıkarmaya başlamıştır. O yıllardan günümüze ulaşan jean’ler ve denim kumaştan yapılan ürünler, her tür ortama ayak uydurabilen zamansız parçalar haline gelmiştir. O kadar ki, altına stiletto ile en şık kulübe gidebilirken, spor ayakkabılar ile sokak modasına ayak uydurulabilen birer moda unsuru olmuştur.

Bu denli kullanışlı bir parçanın her yıl çeşitli versiyonlarda karşımıza çıkıp moda olması yadsınamaz. Hangi versiyonda olursa olsun, hangi şekle girerse girsin, “denim” bütün zamanlarda genç-yaşlı, kadın-erkek herkesin en önemli moda parçalarının başında gelecek.

Kot kumaş, hayatın dört bir tarafına yayılıyor; pantolondan elbiseye, etekten şorta ve ceketten gömleğe, çantaya… Durmadan Jean giyebileceğimiz bir sonbahar-kış mevsimi geldi çattı. Denim modasının tadını çıkarmaya devam edelim.


Jean Pantolon

Farklı kesimlere, apayrı ve birbirinden değişik kalıplara sahip olan pantolonlar her an her yere ve her zaman için hazır olabileceğiniz türden. Günlük hayattan ofise jean kavramına kadar yayılan, yayıldıkça uzayan, uzadıkça da tekrarlanan bir kolaylık. Her bedene başka bir kalıpla hitap edecek kadar düşünceli. Konu jean pantolon olunca her yıl yinelenen bir modaya şahit olmak pek şaşırtıcı değil. Yinelendikçe farklı modellerin popüler olması değişimi simgeliyor.

Jean Tulum

Senenin nostaljik hareketi olarak tulumlar gösterilebilir. Askılı, uzun kollu, şortlu, İspanyol ve boru paçalı, beli lastikli, düğmeli, kuşaklı… Jean tulum denildiğinde jean pantolonlar kadar uzun bir liste sıralanıyor gözler önüne. Bohem stillere dikkat çeken, yeri geldiğinde şık bir tarzı meydana çıkaran tulumlar bu sezon biraz daha neşeli…

Jean Etek

Yaz, kış demeden en moda parçalar haline gelen kot etekler bu sezon da önden düğmeli görünümleriyle dikkat çekiyor. Yırtmacında popüler olduğu bu sezon birkaç düğmeyi açıkta bırakarak bu popülerliğe dahil olunabilir.

Jean Elbise

Her daim zarifliğe dikkat çeken bir detay varsa o da elbise modellerinden geliyor. Kot elbise modelleri hem spor hem şık bir duruş arayanlar için birebir. 70’ler modasından gelmiş ve bir o kadar günümüz modası için modernleştirilmiş jean elbiseler, çabasız şıklık arayanları bekliyor.

Jean Gömlek

Kimisi için tek başına her kombinin starı, kimisi için ise hem gömlek hem ceket formunda… Her ne olursa olsun kot gömlekler sokak stilleri içerisinde şık bir çizgide yer alıyor. Jean gömlekler, günlük kombinlerin kolaya kaçan ama her daim şık bir duruşu temsil eden bir havasını yansıtıyor. Bu sezon çarpıcı mavinin tonları ve grinin nötrlüğü ile hayatımıza giriyor.

Jean Ceket

Büyük beden ve bol kıyafetler stillere salaşlık kazandırırken, tercihlerinde jean ceket alanların bu yönde ilerlemesine neden oluyor. Oversized kazaklar, elbiseler, gömlekler derken ceket modelleri de payına düşeni aldı. Kot ceketlerde 90’ları anımsatan kalıplar ve dar kısa ceketler gündemde.
Hiç geçmeyen denim modası Hiç geçmeyen denim modası Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 02, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]