İş stresini azaltmanın yolları

iş stresi, iş stresi nasıl atılır, iş stresi nasıl geçer, iş stresi ile mücadele, işyeri stresi için öneriler,

İş stresini azaltmanın yolları

Modern yaşamın getirdiği en büyük sorunlardan biri de stres… Her şey gibi stresin de azı yarar çoğu zarar. Özellikle iş stresi bizi en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor. Peki iş stresini nasıl azaltabiliriz?

Stres, bizi zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar, durumlar karşısında verdiğimiz tepkilerin tümüdür. Bu durum mantıksız davranışlara ve kendini hırpalamaya neden olur. Ruhsal gerilim zaman zaman fiziksel sorunlara yol açabilir. İş hayatında stres bir ölçüde faydalı bulunuyor ama fazlası iş ilişkilerini bozar, dikkati dağıtır, verimi azaltır ve başarısızlığa sebep olur. Stresli bir yaşam, çocuk ve gençlerin duygularında gerginlik hissetmesine, toplumla bütünleşmesine ve uyumsuz kişilik sergilemesine, başarılarının düşmesine ve bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz işyeri, çoğu zaman stresin de merkezi olmakta. Acele iş yetiştirmek zorunda olduğunuz, negatif enerji ve stresle dolu olan iş yeriniz sizi rahatlatan bir ortam olmaktan çok uzaktır kimi zaman. Bazı insanlar stres yaşadıklarını hissetmezler. Stres fark edilmezse de, stresin zararlı etkilerini yaşarlar. Problem çözebilme yeteneği gelişmiş kişiler, stresle baş etmede daha avantajlıdırlar.

Duygusal, zihinsel, davranışsal ve fiziksel birçok belirtisi olan stresi, bazı psikolojik kontrol mekanizmaları ile birlikte besinlerle de kontrol altına almamız mümkün. Bu besinler, vücudumuzu ve zihnimizi rahatlatan vitamin ve besleyici maddeler içerir. Ayrıca enerjimizi arttırırken, kendimizi daha mutlu ve iyi hissetmemize yardımcı olur. İşte o besinler ve faydaları:

Tam Tahıllı Yiyecekler

Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı makarna, içinde az miktarda işlenmiş besin bulundursa da, stresi azaltan unsurlardan. Magnezyum eksikliği, stres ve sıkıntıya yol açan sebeplerdendir. Tam tahıllı besinlerde ise bol miktarda magnezyum bulunur, bu nedenle stresi azaltır.

Badem

Bademde, duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olan çinko bulunur. Ayrıca badem, demir ve doymamış yağlar açısından zengindir. Doymamış yağlar, sağlıklı beslenmede önemli rol oynayarak stresi azaltmaya yardımcı olur.

Turunçgiller

Portakal, mandalina, greyfurt, limonda bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek stres hormonlarının etkilerini yavaşlatır. C vitaminini günlük alınması gereken miktarda alan kişilerde kortizol seviyelerinin daha çabuk normale döndüğü görülmektedir.

Yaban Mersini

Yaban mersini, vitamin, ve antioksidan açısından zengindir. Yaban mersini ayrıca phytonutrient (bitkisel gıda) adı verilen ve sağlığımız için çok faydalı bitki molekülerini içerir. Yaban mersininde bulunan bu maddeler, stresi azaltmaya yardımcı olur.

Deniz Yosunu

Magnezyum açısından zengin olan deniz yosununun besin değeri oldukça yüksektir. Deniz yosunu, tam tahıllar gibi, mutluluk veren serotonin hormonu salgılanmasına yardımcı olan triptofan aminoasitini içerir.

Bitter Çikolata

Şeker ve süt içermeyen bitter çikolata, huzursuzluğu gidermeye yardımcı olur. Çikolatanın içindeki maddeler, strese neden olan kortizol hormonunu azaltmaya yardımcı olurken, bu besinin içerdiği diğer maddeler, mutlu edici etkiler gösterir. Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, somon balığında bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan nedenler de ortadan kalkmaktadır.

İş stresini azaltmak için yapmanız gerekenler

Derin nefes alın!

Derin nefes almak, hem stresi azaltmaya yardımcı olur hem de beynin konsantre olabilmesi için gereken oksijeni almasını sağlar. Kendinizi gergin hissettiğinizde 1 dakika boyunca derin derin nefes alın. Nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin.

Sakin olmayı deneyin!

Sakin olun. Stresi en kolay yenmenin yolu sakin olmayı öğrenmektir. Gergin hissettiğinizde her ne yapıyorsanız onu bırakın ve bir dakikalığına, sizi rahatlatacak şeyleri düşünüp işinize konsantre olun.

Zaman yönetimini iyi yapın!

Dağınıklık ve plansızlık, stresi besler. Yapmak istediğiniz pek çok şey aynı anda karışıklığa, unutkanlığa ve bitirilmemiş pek çok işiniz kaldığı duygusuna kapılmanıza neden olur. Bunun için yapacaklarınızı planlayın. Bu planlama yapmanız gerekenleri içermeli.

Sosyal ortamlarda bulunun!

Sosyal etkinliklerinizi ve çevrenizi genişletin. Güvendiğiniz arkadaşlarınıza, ailenize duygularınızdan bahsedin. İfade edilmeden birikmiş duygular hayal kırıklığı ve stres yaratır. İnsanlarla iletişim içinde olmak kısa zaman içinde olsa işten uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlar.

Sağlığınıza dikkat edin!

İyi beslenin, iyi uyuyun. Düzenli olarak yapabileceğiniz bir spor yapın. Fiziksel aktivite stresi önlemede ve azaltmada çok etkilidir.

Gülümseyin!

Gülmek, stresi azaltır. Çevrenizdeki insanlara gülümserken siz de fark etmeden mutlu olursunuz. Ama bu içinizden gelmeli. “Stresin çözümü kahkaha” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Güne başlamadan önce o günü nasıl geçireceğinize dair plan yapın. Hazırladığınız bu planda sakinleşme molaları, kendinize ayırdığınız saatler, düzenli ve sakin öğünler, yapacağınız işler yer almalı. Böylece günlük belirsizliğinizden sıyrılıp daha sakin ve daha huzurlu, neşeli bir gün geçirdiğinizi göreceksiniz.

Doğaya zaman ayırın!

Kendinizi, doğa ile bir araya getirecek bir aktivite yaparken hayal edin. Evde televizyon izlemek yerine doğaya çıkın ve doğanın insanı rahatlatan hissine kavuşun. Yürüyüş yapın, arkadaşlarınızla sahilde oturun, piknik yapın.

Gerçekçi hedefler belirleyin!

Çoğu insan kendine pek gerçekçi olmayan, mükemmeliyetçi hedefler belirler. Olmadığında da hayal kırıklığı yaşar. Bunun için kendinize başarabileceğiniz hedefler belirleyin.

Müzik dinleyin!

Müziğin, stres yükünü azalttığı söyleniyor. Özellikle hafif müzikler, meditasyon amacıyla geliştirilmiş su, yağmur seslerinin bulunduğu sesleri içeren müzikler stres temizleyici olarak bilinir.

Kokularla ferahlayın!

Masanızda bir limon kolonyası değilse bile limon veya elma gibi kokulu bir meyve bulundurmalısınız. İş ortamınızın kokusu ruhsal gerginliğinizi azaltıp çoğaltabiliyor. Vanilyalı kokular, portakal-çikolata karışımı kokular, okaliptüs kokusu, limon, ylang ylang kokusu stresi yatıştırır.
İş stresini azaltmanın yolları İş stresini azaltmanın yolları Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 10, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]