Metabolizmanızı hızlandırmanın doğal yolları

metabolizma nasıl hızlandırılır, metabolizma hızlandırıcı, metabolizmayı hızlandıran şeyler, metabolizma nasıl çalıştırılır, metabolizma nasıl hızlanır,

Metabolizmanızı hızlandırmanın doğal yolları

Metabolizmamızın çalışma hızı genlerle belirlenmiş olsa da, kalıtsal olarak edinilen yavaş metabolizma, kilo verememenin bahanesi olmalı. Fazla kilolara sahipseniz ve kilolar hayatınızı zorlaştırıyorsa, harekete geçmenin zamanı geldi.

Metabolizma hızını arttırmayı düşünmeden önce, ilk başta metabolizmanın ne demek olduğunu öğrenelim. Metabolizma, vücudumuzda meydana gelen kimyasal ve fiziksel reaksiyonlar ile gıdalardan enerji üretilmesidir. Vücudunuzda metabolizma hızınız yüksekse, daha fazla yemek yiyerek ve daha az egzersiz yaparak zayıf kalabilirsiniz. Ama yavaş bir metabolizma hızına sahipseniz, kilo almamak için yediklerinize dikkat etmeli ve metabolizma hızınızı arttırmalısınız. Kesinlikle metabolizma hızınızı arttırmak için kimyasal yollara başvurarak sağlığınızla oynamayın.

Metabolizma hızınızı arttırmak için çeşitli doğal yollar vardır. Doğal yollardan metabolizma hızınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olacaktır.

Metabolizmanız yavaşsa vücudunuz için yeterli enerjiyi üretemiyor ve bu yüzden kendinizi sürekli yorgun hissediyor olabilirsiniz. Metabolizma hızınızı arttırmak için kimyasal yollar yerine doğal yolları kullanarak sağlık açısından riske girmemiş olursunuz. Metabolizma hızınızı arttırmak için kullanılacak doğal yollardan bazıları şunlardır:

Düzenli beslenin

Bazı insanlar kahvaltı ve öğle yemeği öğünlerini atlayarak sadece akşam yemeği yerler. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Eğer metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, kesinlikle kahvaltıyı atlamayın.

Ter atın, bedeni ısıtın

Hamam, sauna, buhar banyosu, terleten eşofmanlar, aktif spor yaparak ter atmak ve güneşlenmek metabolizmanın canlanmasına yardım eder. Gençseniz spor yapın. Ama yaşınız ileriyse egzersiz yapmayı tercih edin.

Yeşil çay + acı biber

Yeşil çayın yararları saymakla bitmez. Yeşil çay, içinde bulundurduğu EGCC yani bağışıklığı güçlendirici maddelerle doğal bir şekilde vücudunuzun metabolizma hızını arttırmanıza yardımcı olur. Ancak içinde kafein olan çaylardan uzak durmanız sağlığınız açısından önemlidir. Acı biber, iştahınızı keserek tokluk hissi verir. Ancak metabolizma hızı üzerinde önemli bir etkisi yoktur.

Tere tohumu tüketin

Hormonları yavaş çalışan, özelliklede tiroidi tembel kişilerde tiroidin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kilo verme hızını arttırmaya olumlu bir destektir.

Farklı egzersizler yapın

Aynı egzersizleri tekrar tekrar yapmak, bir süre sonra vücudun bu hareketlere alışması ve daha az kalori yakmaya başlaması demektir. Bu yüzden metabolizma hızınızı arttırmak için farklı egzersizler yapmanız gerekir.

Sağlıklı gıdalar

Metabolizma hızının arttırılmasının en önemli doğal yollarından biri de taze meyve ve sebzelerdir. Ayrıca kepekli ve tahıllı gıdalar metabolizma hızınızın arttırılmasında önemli rol oynar. Kepekli ve tahıllı gıdalar sizin kan şekeri seviyenizi koruyarak kendinizi aç hissetmemenizi sağlar.

Olmazsa olmaz su

Suyun insan hayatındaki önemini herkes bilir. Günde 8-10 bardak su içmek, metabolizma hızını arttırmak için en iyi doğal yollardan birisidir.

B vitamini

B vitamini metabolizma hızınızı arttırmak için en iyi doğal yollardan birisidir. Düşük metabolizma hızı, kişiyi yorgun ve kötü hissettirir. B vitamini, vücudunuzda meydana gelebilecek enerji eksikliğini telafi etmek için gereklidir.

Bol güneş ışığı

Kış aylarında metabolizma yavaşlar, yağ depolama eğilimi artar. Güneşin kendini göstermesi ise canlandırıcı etki yapar. Baharda öğlen saatlerinde 10 dakika kadar güneşlenin ve ışığı tüm bedeninizde hissedin.

Metabolizmanın düzgün bir şekilde görevini yapabilmesi için kasların ve yaşamsal organlarında sağlıklı olması gerekir. Vücutta oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık metabolizmanın işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle kullanılan bazı ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve kronik rahatsızlıklar metabolizmanın çalışma hızını etkileyebilir. Bunların yanı sıra genetik yapı, hormonlar, yaşam tarzı ve bilinçsizce yapılan egzersizler de metabolizmayı etkiler.

Karbonhidrat ve yağsız proteinler

Karbonhidratlar ve yağsız proteinler, metabolizma hızını arttırmak için harika bir yoldur. Bu maddeler vücuda enerji sağlar ve vücut kaslarının yapımında kullanılırlar. Metabolizma hızınızı doğal bir şekilde arttırmak için karbonhidrat ve yağsız proteinlerce zengin besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin.

Alkolden uzak durun

Alkolü mümkün olduğunca azaltın veya tamamen uzak durun. Çünkü alkol metabolizma hızınızı yavaşlatır ve kendinizi aç hissetmenizi sağlar. Bu da vücutta yağ birikimine neden olur.
Metabolizmanızı hızlandırmanın doğal yolları Metabolizmanızı hızlandırmanın doğal yolları Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 17, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]