Renkleri kombinleyerek enerjinizi herkese yansıtın

renk kombinleri, kombin, renklere göre kombin, kombin bayan, renk uyumları,

Renkleri kombinleyerek enerjinizi herkese yansıtın

Renkler kıyafetleri olduğundan çok daha güzel ya da kötü gösterebilir. Özellikle uyumsuz renkler sizi rüküş yapabilir. Renkli kıyafetleri, kombinlerken kafanız karışıyorsa, sizler için hazırladığımız renk uyumlarına göz atmalısınız!

Kombinler de renk uyumuna dikkat etmek gerekir. Önce ten rengimizi tanımalı sonra ona uygun renkleri seçmeliyiz. Kıyafet kombini yapmadan önce vücudunuzu, kıyafet zevkinizi ve kombinlemeyi bilmeniz gerekiyor. Kombin yapmak, gardırobunuzdaki kıyafetleri uyumlu kullanmak ve kendinizi iyi hissettiğiniz ve göründüğünüz şekilde giyinmenizi sağlar.

Kıyafet kombini yaparken önemli olan, kıyafetin nasıl bir mekanda giyilecek olması. Günlük kombin ve özel davet gibi etkinliklerde elbette kombinlerinizin buna uygun olması gerekiyor. Günlük kombininizde rahatlık ve şıklık bir arada olmalıyken davet kombinleriniz de davetin gerçekleştiği mekan ve etkinlik gibi detaylar büyük önem taşıyor.

Renk grupları

Birincil renklerin (mavi, sarı, kırmızı); karışımlarından oluşan ikincil renkler (yeşil, turuncu, mor); ve üçüncü renkler (bordo, turkuaz, çivit ve dore gibi).

Tek renk

Bej ve ekru gibi benzer renkleri veya aynı rengin farklı tonlarını kombinleyerek de renkli bir tarz yaratabilirsiniz.

Kontrast yaratma

Üç renk grubunda yer alan iki zıt rengi birbirleriyle kombinleyebilirsiniz. Örneğin; birincil gruptan kırmızıyı, ikincil gruptan yeşil ile veya maviyi bordo ile kombin yapabilirsiniz.

Monokromatik renk kombinleri

Tek rengin ya da tek rengin tonlarının bir arada kullanılması olarak oluşur. Renk çemberinde yer alan renk dilimlerinin her biri monokromatik renk kombinlerini temsil eder.

Tamamlayıcı renk kombinleri

Tamamlayıcı renkler, renk çemberinde birbirlerine karşılık gelen renklerdir. Bu renklerin kullanımı, özellikle maksimum doygunluğa sahipken canlı ve enerji verici bir etki yaratır. Örneğin; mavi-menekşe-turuncu ve mavi-kırmızı birbirlerini tamamlar.

Benzer renk kombinleri

Benzer renkler, renk çemberinde birbirinin yerinde bulunur. Sakinleştirici, sevimli bir izlenim yaratır. İyi kombinasyonlar mavi-yeşil ve mavi, mavi-mor ve menekşe renkleri olarak oluşur.

Bölünmüş tamamlayıcı kombin

Tamamlayıcı renk kullanımının üzerine bir varyasyondur. Bu durumda, birincil renk ve iki tamamlayıcı olanı kullanabilirsiniz.

Üç renkten oluşan bir kombin

Renk çemberi üzerinde birbirinden eşit mesafede bulunan 3 renkten oluşan bir kullanım şekli. Uyumu koruyarak yüksek kontrast efekti üretir. Böyle bir kombin, soluk ve doymamış renkler kullansanız bile canlı görülebilir.

Renk çemberindeki renkleri nasıl kullanabileceğinizi detaylandırdıktan sonra yeni kıyafet satın almanız gerekmez, bunun yerine sahip olduğunuz kıyafetlerle daha fazla kombin ortaya çıkarabilirsiniz.

Dört renkten oluşan bir kombin

Bu kombin çeşidi, bir birincil ve iki tamamlayıcı renkleri, vurgulayan ek bir rengin yer aldığı bir düzeni temsil eder. Örneğin; mavi-yeşil, mavi-mor, turuncu-kırmızı, turuncu-sarı renklerini kullanabilirsiniz. Bu kombinasyon, çok renkli kıyafetleri satın alıp kombinlerken işinize yarayabilir.

Kare renk kombini

Renk çemberinde eşit mesafede olan 4 renkten oluşur. Bu renkler, tonda birbirinden farklı olmakla birlikte tamamlayıcı nitelikte oluşur. Bu kombin; dinamik, canlı ve eğlenceli bir etki yaratır.

Bir arada kullanılmayacak renkler

Moda haftalarında uyumsuz renkleri bir arada görebiliriz. Ama bunları bu şekilde kombinlemek sizin için doğru olmayabilir. Renk uyumuna dikkat ediyorsanız bu renkleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu renkler; yeşil ve mavi, kestane ve siyah, kırmızı ve pembe, lacivert ve siyah, mürdüm ve mor…

Teninize göre renk kombinleri

Cildiniz mat ve saçlarınız kahverengi tonlarındaysa; Pembe ve turuncu, kırmızı ve siyah, yeşil ve bej, kırmızı ve gri, lila ve fıstık yeşili, mürdüm ve bej renklerini kullanabilirsiniz.

Cildiniz soluk ve saçlarınız koyu kestane tonlarındaysa; Bej ve beyaz, lacivert ve bej, kestane rengi ve sarı, gri ve kestane rengini kullanabilirsiniz.

Cildiniz soluk ve saçlarınız sarı, açık kestane veya kızıl tonlarındaysa; Çikolata kahvesi ve kırmızı, siyah ve beyaz, haki ve çikolata kahvesi, taba ve siyah, gri ve siyah, mor ve kestane rengini kullanabilirsiniz.
Renkleri kombinleyerek enerjinizi herkese yansıtın Renkleri kombinleyerek enerjinizi herkese yansıtın Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 13, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]