Sonsuz bahar şehri Bogota

bogota, bogota tatil, bogota gezilecek yerler, kolombiya gezilecek yerler, kolombiya tatil,

Sonsuz bahar şehri Bogota

Hola! Kolombiya’nın gerçeküstü güzelliği Bogota şehri hakkında tüm merak edilenler bu pinde… Gezilecek yerler, Kolombiya mutfağının eşsiz lezzetleri, ünlü festivalleri… Bu pini okuduktan sonra bavulunuzu hazırlamaya başlayacaksınız!

Güney Amerika’da bulunan Kolombiya’nın başkenti Bogota, And Dağları’nın doğu sıraları arasında yer alır. Şehir genel olarak Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmış. Bu iki bölge, şehrin ve ülkenin ekonomik durumunu ortaya koyar.

1538’de şehir İspanyollar tarafından kurulduğunda Meryem Ana’nın kandilinin ismi olan Candelaria ismi verilmiş ve Bogota, Yeni Granada Krallığı’nın başkenti ilan edilmiş. Aslında orijinal binalardan pek çoğu yıkılmış olsa da, Doğu’da Plaza de Bolivar meydanından birkaç blok ötede renkli boyaları, ferforje balkonları ile kolonyal evler sayesinde kolonyal atmosferin izleri hala hissedilebiliyor. Bogota sokaklarının en güzel yanı çok sayıda yaratıcı sokak sanatı ve grafiti bulunmasıdır.

Başkent Bogota’ya “Sonsuz Bahar Ülkesi” denmektedir. Bunun sebebi ekvator kuşağında yer almasına rağmen 2 bin 700 metre yükseklikte bir platoya kurulmuş olması. Bu nedenle şehir aşırı nem ve sıcaklıktan uzak. Yani Bogota, her daim bahar mevsiminin gökkuşağı tonlarına hakim.

Dans dans dans…

Shakira’nın memleketi olan Kolombiya; Salsa, Merengue, Reggaeton, Vallenato gibi pek çok Latin ezgisi ile sokaklarda, evlerin önlerinde, okullarda dans eden insanlar görebileceğiniz bir ülke. Buraya gelmişken mutlaka salsa öğrenip, bolca dans etmelisiniz.

Kahve zamanı…

Kolombiya, dünyada büyüyen kahve pazarlarından biri. Dünyanın kahve üretiminin %12’si Kolombiya’ya ait. Kahve kokuları ile büyülenen bu ülkede harika aromalı kahveler içebilir, kahve tarımı çiftçileri ile tanışıp, kahvenin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Grafiti

Bütün büyük şehirlerde olduğu gibi Bogota’da da sokak sanatları çok yaygın. Şehirde turistlerin katılabileceği grafiti turları da sokak sanatı tutkunları için bulunmaz bir fırsat. Şehrin yakın tarihini görsel bir şölen haline getiren bu turlar, sokak sanatına verilen önemin bir göstergesi…

Bogota yılın en güzel, güneşli, ılık aylarını yaşıyor. Bir fincan Kolombiya kahvesi için, verdiği enerjiyle şehri keşfe başlayın. Şehrin mimari dokusu, dev duvar resimleri sizi çok etkileyecek!

La Candelaria

Bogota’daki ilk yerleşim alanı olan La Candelaria, asırlık kolonyal binalar ve arnavut kaldırımlı sokaklarla dolu, fotojenij bir mahalleye dönüşmüş olan La Candelaria’nın sokaklarında yürürken her binanın güzelliğine hayran olmaktan kendinizi alamazsınız.

Altın Müzesi

Bogota’nın tarihi La Candelaria bölgesinde yer alan Museo del Oro, 34.000 parçalık koleksiyonuyla gelmiş geçmiş bütün korsanların hayallerini süsleyebilecek kadar devasa bir hazineye sahip. Latin Amerika’da altın müzesine rastlamak şaşırtıcı olmasa da Bogota’da müze, dünyanın en büyük altın müzesi olma ünvanına sahip.

Botero Müzesi

Bu ülkede nereye giderseniz gidin, Kolombiya’nın en tanınmış ressamı Fernando Botero’nun eserleriyle karşılaşırsınız. Botero koleksiyonunun büyük bir parçasını halkın ücretsiz bir şekilde görebilmesi şartıyla müzeye armağan etmiş. Bu nedenle Botero Müzesi’ne giriş hala ücretsiz. Müzeyi ziyaret ederken sadece Botero’nun eserlerini değil, Picasso, Renoir, Dali gibi birçok sanatçının eserlerini inceleyebilirsiniz.

Monserrate

Bogota’nın müthiş manzarasını görmek isteyenler mutlaka, Monserrate ziyaret etmeli. Teleferikle çıkılan bu manzara noktasında şehrin kalabalığını bir kenara bırakıp, yeşil alanda huzurlu saatler geçirebilirsiniz. Monserrate’da ufak tefek hediyelik eşya alabileceğiniz bir pazar ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz mekanlar bulunur.

Bogota Katedrali

Bogota’daki Başpiskopos Katedrali, Bolivar Meydanı’nın doğu yakasında bulunan bir Roma Katolik Katedrali. Katedral, 1807-1823 yılları arasında inşa edilmiş. Cizvit misyonerlerin torunları tarafından yaptırıldığı söylenir. İspanyol fatihler Bogota kentini kurduklarında, 12 kulübe kurdular. Katedralde, Bogota’nın kurucusu olan Gonzalo Jiménez de Quesada’nın kalıntıları saklanıyor. 5.300 metrekarelik katedral, Kolombiya’nın ve Güney Amerika’nın en büyük katedrallerinden biri.

Salt Katedrali

Şehir merkezine 1 saat uzaklıkta bulunan Zipaquira’daki tuz madenine oyulmuş bu katedrali mutlaka görmelisiniz. Renkli iç aydınlatmalar ile donatılan katedralin görüntüsü insanı gerçekten büyüler. Girişi ücretli olsa da, makul bir fiyatla giriş yapıp, bu katedrali gezebilirsiniz.

La Septima Caddesi

Trafiğe kapalı olmasına rağmen çok kalabalık olan La Septima, bisiklete binenler, sokak sanatçıları, alışveriş yapan insanlar ve satranç oynayan emekli kişiler ile çok canlı bir cadde. Özellikle hafta sonu çok kalabalık olduğunu bilmelisiniz.

Bogota’dan ne almalıyız?

Chapinero bölgesinde alışveriş yapıp, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Kolombiya kahvesi, el işleri, deri çanta, zümrüt alabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Kolombiya, Bogota mutfağı

Arepa: Tortillaya benzeyen ama ondan daha kalın bir ekmek türü.

Empenada: Tüm Güney Amerika’da tercih edilen bir lezzet. Tavuklu ve etli çeşitleri bulunan börek, Bogota’da çok tüketiliyor.

Ajiaco: Bogota mutfağında çorbanın özel bir yeri bulunur. Ajiaco; tavuk, üç çeşit patates, avokado, koçanıyla mini mısır, kapari, aromatik beşpat çiçeği ve kremayla yapılan lezzetli bir çorba çeşidi.

Tamal: Çok tüketilen tamal, hamurun mısır veya muz yaprağına sarılarak pişirilmesi ile hazırlanır.
Sonsuz bahar şehri Bogota Sonsuz bahar şehri Bogota Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 12, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]