Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor?

sosyal medya ilişkileri, sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor, sosyal medya aşkları, internet aşkları, sosyal medya boşanma,

Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor?

Sosyal medya hesaplarını neredeyse günümüzde kullanmıyorum diyebilecek kişi yok denecek kadar azdır. Hatta çoğu kişi birden fazla hesap kullanıyor. Bu durumda sosyal medya hayatımızda çok büyük bir yer işgal ediyor. Tabii bu durum özel ilişkilerimizi ve aile ilişkilerini de çok olumsuz etkileyebiliyor. Bunun boyutlarını merak ediyor musunuz?

Gelişen teknoloji ile birlikte iş yapış biçimimiz, sosyal hayatımız ve özel hayatımız yeniden şekilleniyor. Akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım sitelerinin hayatımıza girmesiyle birlikte uzaklar yakın olurken, özel hayatın çizgileri de neredeyse kayboluyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Birkaç yıl öncesine kadar ünlülerin hayatı göz önündeyken, bugün herkesin hayatı hakkında oldukça fazla bilgiye sahibiz. Üstelik bu bilgileri biz talep etmeden, herkes kendi isteği ile paylaşıyor.

İletişim çağında iletişimsizlik

İletişim biçimlerinin değişmesiyle birlikte ilişkilerdeki iletişim kurma biçimleri de değişiyor. Artık sevdiklerimizle Facebook üzerinden video arama yaparak ya da Whatsapp’ta mesajlaşarak haberleşiyoruz. Arkadaşlarımızın neler yaptığını sosyal medyadan takip ediyor, gerçek hayatlarında nasıl olduklarını öğrenme ihtiyacı duymuyoruz. Bu durum zamanla birbirimizden uzaklaşmaya, paylaşımların azalmasına ve iletişim çağında “iletişimsizliğe” neden oluyor. Sevdiğimiz biriyle konuşmak yerine cep telefonuyla oyalanmayı, film izlerken bile iPad’imizle sosyal medyayı takip etmeyi tercih ediyoruz. Belki istemsiz bir şekilde yapıyoruz ama sonuç olarak, zamanla sevdiklerimizle aramızdaki o özel bağ kopma noktasına geliyor.

Facebook yuva yıkıyor mu?

Son dönem boşanma davaları incelendiğinde Facebook’un adını sıkça duymaya başladık. Facebook’un adının boşanma davalarında bu kadar öne çıkmasının başlıca nedeni, sosyal ağın artık sadece tanıdığımız insanlarla iletişim kurduğumuz bir araç olmaktan çıkıp, yeni arkadaşlar edinebileceğimiz bir platform haline gelmesi… Çevresindeki insanlarla iletişim kuramayanlar, çareyi Facebook arkadaş listelerinde sörf yapmakta buluyor. Her bir arkadaşın arkadaş listesi incelendiğinde, profil resmi beğenilen kişilere arkadaşlık teklifi gönderilmek sureti ile Facebook arkadaşlığının ilk adımları atılıyor. Karşı taraf isteği kabul ederse yazışmaların ardından, gerçek hayatta da görüşmeler başlıyor.

Sosyal medya aracılığı ile hayatınızın aşkıyla tanışabilir, birlikte bir hayat kurabilirsiniz. Tabii şayet hayatınızda başka biri yoksa… Ama sosyal medya hesapları yüzünden biten evlilik, boşanan çift sayısı da her geçen gün artıyor. Sosyal medya hesapları ile aşırı derecede vakit geçiren çiftler, hem birbirlerini hem aile ilişkilerini hem de çocuklarını ihmal ediyor. Bu durum, her geçen gün farklı ve zorlu tartışmalara neden oluyor.

Bazen masum bir şekilde başlayan yazışmalar evliliklerin ve ilişkilerin bitmesine bile neden olabiliyor. Keza ilişki durumunu değiştirdi diye öldürülen kadınlar, eşlerini başka kadınlarla aldatan kocalar, Facebook’ta tanıştığı biriyle yeni bir aşka yelken açanlar gibi her gün basına yansıyan pek çok haber var. Üstelik artık boşanma davalarında Facebook mesajları ve yaptığınız yazışmalarda aleyhinizde delil olarak kullanılabiliyor. Söylediğiniz yalanlarda sosyal medya sayesinde gün yüzüne çıkıyor ve sizi zorda bırakabiliyor…

Aslında sosyal medya hayatımızın bir yansıması. Ne düşünüyorsak, ne hissediyorsak onu paylaşıyoruz. Eşinize sadık ve güvenilir bir insansanız zaten sorun yok.

Kadınlar kıskanç, erkekler meraklı

Erkekler eşlerinin şifrelerini bilmek isterken; kadınlar, eşlerinin çok fazla kadın arkadaş edinmelerinden rahatsızlık duyuyor. Sosyal medyanın ilişkiye yansımaları konusunda yapılan bir ankete göre, erkekler eşlerinin şifrelerini bilmek isterken, kadınlar da eşlerinin çok fazla kadın arkadaş edinmelerinden rahatsızlık duyuyor. İşte, anketin diğer çarpıcı sonuçları…

Sosyal medya kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha fazla kullanıcıyı peşinden sürüklerken, yeni davranış kalıpları da oluşturuyor. “Sosyal paylaşım siteleri ilişkiniz üzerinde ne kadar etkili?” sorusu kadınların kıskanç, erkeklerin meraklı olduğunu ortaya koydu.

Erkeklerin yüzde 17’si eşlerinin ya da sevgililerinin şifrelerinden haberdar olmak istediğini, kadınların yüzde 28’i ise karşı cinsteki arkadaşlıklara sıcak bakmadıklarını belirtti. Kadınlar, sosyal paylaşım sitelerinde eş ya da sevgililerinin kadın arkadaş sayısının erkeklerden fazla olmasından rahatsız olacaklarını dile getirdi.

Yaş aralığı 18-45 olan 1576 kadın ve erkeğin katılımı ile gerçekleşen anketin sonuçlarına göre; kadınlar ve erkekler sosyal paylaşım sitelerinin ilişkileri üzerine herhangi bir olumsuz etki oluşturmadığını söyledi. Kadınların yüzde 35’i ve erkeklerin yüzde 50’si eşlerinin veya sevgililerinin sosyal paylaşım sitelerinde gezinmelerinin onları ilgilendirmediğini, önemli olanın güven olduğunu belirtti.

Kadın ve erkeklerin eşlerinin interneti kullanmalarında ilişkileri adına sakınca görmese de eş ya da sevgililerinin hesaplarıyla ilgili bilgi sahibi olmayı doğru bulduğunu dile getirdi.

Eşini evini çocuklarını ihmal etmeden makul saatlerde sosyal medyada zaman geçirmeye kafanızı dağıtmaya tabii ki hakkınız var. Burada dikkat etmeniz gereken şey, o bilgisayarın başındayken şunu düşünün eşinizin size yapmasını istemediği şeyleri siz de o an yapmamaya dikkat edin ve aynı şeyleri eşiniz tarafından yapıldığını düşünerek empati kurun. Böylece hata yapma ihtimaliniz bir tık daha düşecektir. Aileniz ile ilgilendikten sonra kendinize ayırdığınız vakti sosyal medya saati olarak ayırabilirsiniz. Böylece hem sizin hoşunuza giden bir etkinlikten vazgeçmemiş hem de eşinizi ve çocuklarınızı ihmal etmemiş olursunuz.
Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor? Sosyal medya ilişkileri nasıl etkiliyor? Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 04, 2017 Rating: 5
Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]