Üzerinizdeki gerginliği atmanın yolları

gerginliği gidermenin yolları, gerginliği azaltmak için, gerginliği atmanın yolları, gerginlik nasıl atılır, gerginlik nasıl azaltılır,

Üzerinizdeki gerginliği atmanın yolları

Hepimizin oldukça stresli olduğu gergin anlar mutlaka olur. Her gün bizi strese sokan çok fazla etken var etrafımızda. Bu etkenler karşısında rahatlamanızı ve kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlayacak oldukça kolay yöntemleri anlattık.

Her geçen gün iş, okul, ailevi sorunlar, sosyal olaylar, yaşam zorlukları, sorumluluklar, doğal afetler, terör saldırıları üzerimizdeki gerginliği artırıyor. Kendimizi bıkmış, bunalmış ve çaresiz hissetmemiz normal. Her şeyi bırakıp gitme isteğine karşı sağlığınız için pozitif düşüncelerle dolmanız ve gevşemeniz gerekiyor. İşte rahatlamanın basit yöntemleri!

Hava alın: Yoga yapın, müzik dinleyin, meditasyon yapın veya masaj yaptırın. Problemlerden biraz olsun uzaklaşmak rahatlatacak.

Dengeli beslenin: Öğün atlamayın. Sağlıklı ve enerji veren atıştırmalıkları el altında tutun.

Alkol veya kafeine limit: Fazla kafein, gerginliği artırır ve panik atağı tetikler.

Kafanızı rahatlatmak için öncelikle zihninizden geçen olumsuz düşünceleri susturun. Böylece kendinizi sakin ve huzurlu hissedersiniz. Bu, stresli ya da kaygılı halinize oranla kendinizi daha iyi hissetmenize ve daha net düşünebilmenize yardımcı olur.

Kaliteli uyuyun: Stresliyken vücudumuzun normalden fazla uykuya ve dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Düzenli egzersiz yapın: Yürüyün, koşun, bisiklet sürün ya da pilates yapın fark etmez… Haftada 3-5 kere yarım saat sevdiğiniz sporu yapmak, kendinizi daha iyi hissettirir. Örneğin; dans etmek, spor yapmanın en eğlenceli yoludur. Hem eğlenir hem de ciddi oranda kalori harcarsınız.

Derin nefesler alın: Uzun uzun nefes alıp verin. Stresin verdiğiniz nefesle uzaklaştığını hayal edin, iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

10’a kadar sayın: Tekrarlayın… Gerekiyorsa 20’ye kadar sayın.

Elinizden geleni yapın: Mükemmeli hedeflemektense, ilerlediğiniz yol ile gurur duyun.

Her şeyi kontrol edemeyeceğinizi kabullenin: Stres yapmanıza sebep olan konuyu değerlendirin, gerçekten düşündüğünüz kadar kötü mü?

Kahkaha atın: Komik bir şeyler izleyin veya okuyun. Biraz gülmenin iyi gelmediği bir şey yok.

Pozitif bir tavır takının: Negatif düşüncelerinizi pozitife dönüştürün, iyi düşünün iyi olsun.

Faydalı olun: İhtiyacı olanlara yardım etmek için gönüllü olun. Birilerine faydanızın dokunduğunu bilmek size iyi gelecektir.

Sizi strese sokan etkenleri bilin: İş, aile, okul veya kişiliğiniz ile ilgili bir durum mu? Stresli ve gergin olduğunuz anlarda günlük tutun, o etkeni teşhis edin.

Birine anlatın: Ailenize veya arkadaşlarınıza kendinizi çok bunalmış hissettiğinizi paylaşın. Nasıl yardımcı olabileceklerini biliyorsanız söyleyin. Gerekirse bir terapistten yardım alın.

Kafanızı sakinleştirmenin en doğal 4 yolu

Meditasyon

Meditasyonu alışkanlık haline getirdiğinizde, kafanızı rahatlattığını hemen fark edeceksiniz. Günümüzde uykusuzluk sorunu yaşayan birçok kişi, uyku öncesi 15-20 dakika meditasyon yaparak düşüncelerini temize çekmeyi başarıyor. Ayrıca konsantrasyon süresini artırmak içinde meditasyon iyi bir yöntem.

Kendinden geçerek dans etmek

Vücudunuzu ritmik sallamanın bir özelliği var, sizi transın özel bir aşamasına sokabilir. Müziğe göre yaptığınız her hareket, vücudunuzun endorfin üretmesini veya özel bir bilinç yaratmanızı sağlar. Meditasyonda zihniniz, algınızı hassas şekillendirebilir bir seviyeye getirir.

Kundalini yoga

Hayattaki kutsal amacınızı bulmanızı sağlar; “harika olmak”. Kundalini yoga pratiği kendiniz her şeyden önce spiritüel bir varlık olarak düşünmeniz için sizi destekler ve vücudunuzun “kutsal bilincin” bir parçası olmak için tasarlandığını anlamanızı sağlar. Kundalini yoga sırasında hareket edersiniz, nefes alırsınız ve sizin yüksek varlığınızla, sonsuzla ve sat nam ile yaşamanız gereken deneyiminiz için gerekli olan bilinç seviyenizi desteklersiniz.

Bilinçli nefes

Bilinçli nefes almak hayatın tamamlayıcısıdır ve biz bunun sonsuza dek süreceğini düşünme eğilimindeyiz. Kalbimizin attığı gibi nefes almak sürekli olarak devam eden bir eylemdir. Vücudun otomatik işlemleri bazen farkındalığımızın ardına düşer; genzimize su kaçana, saunaya girene ya da havanın sıcaklığından nefes almamız güçleşene kadar farkına varmayız. Farkındalığı artırmanın yolu öncelikle nefesin farkına varmakla ve bunu bilincin kontrolüne vermekle olur.

Hepimiz bazen biraz da olsa bilinç dışına çıkarak daha iyi duygular hissetme ihtiyacı duyarız. İçimizi sıkan, bir çıkmazda olduğumuzu hissettiren duygular, depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik soruna yol açabilir. Bu karamsar duyguları ilaç ve bitki desteği olmadan sadece doğal yöntemleri deneyerek atlatabiliriz.
Üzerinizdeki gerginliği atmanın yolları Üzerinizdeki gerginliği atmanın yolları Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 08, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]