Yaşlara göre doğru oyuncak seçimleri

oyuncak seçimi nasıl olmalıdır, yaşlara göre oyuncak, doğru oyuncak seçimi nasıl olmalı, hangi yaşta hangi oyuncak, yaşa göre oyuncak seçimi,

Yaşlara göre doğru oyuncak seçimleri

Çocuğun beş duyusunu uyaran, bedensel, fiziksel ve sosyal gelişimini hızlandıran oyuncak seçiminde eğitici, güvenli ve yaşa uygun olması çok önemli. Çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat edeceğinizi biliyor musunuz? Yaşlara göre sağlıklı oyuncak seçimi hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası sizlerle!

Oyuncak alırken çocuğun onunla eğlenmesinin yanında; kişisel, fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunacak eğitici oyuncakların seçilmesi oldukça önemli. Çocuklar, oyuncaklar aracılığıyla gerçek hayata hazırlanır ve toplumsal rollerinin farkına varırlar. Oyuncak seçimi, yaşa göre farklılık gösterir. Bu nedenle alınan oyuncağın çocuğun zihinsel ve fiziksel ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için yaş grubuna uygun seçilmiş olması gerekir.

Çocuğun oynamayı tercih ettiği oyuncaklar; yetenekleri, ilgi alanları, istekleri hakkında bilgi verir. Bu sebeple erkek ya da kız oyuncağı gibi ayrım yapmak yerine nasıl oynadığına ve neleri ifade etmeye çalıştıklarına önem vermeye çalışın. Sürekli aynı oyuncakla aynı oyunu oynuyorsa, bu durum bir problem olabileceğinin işareti olabilir.

Yeni Doğan Bebekler

Yeni doğan bebeğin oyuncağı onun bedenidir. Elini-kolunu sallayarak, ayaklarını ağzına getirerek eğlenirler. Doğumdan sonraki günlerde ise zamanla bebekler ses, ışık gibi ani değişimlerin farkına varır ve onlarla ilgilenmeye başlarlar. Bu nedenle bebeklik döneminde alınacak oyuncaklar daha çok beşiklere asılacak, kenarlarına konacak hareketli, sesli, renkli oyuncaklar tercih edilmelidir.

6. ve 7. Aylar

Bu dönemde, çocuğun oturmaya başlamasıyla mekanı da genişler. Bu nedenle elinde tutabileceği ve avucuna sığabilecek esnek plastik ya da yumuşak kauçuktan yapılmış çok büyük veya küçük olmayan bebekler, hayvanlar, renkli halkalar verilebilir. Yine bu aylarda çocuklar için en çok ilgi çeken oyuncaklardan biride üzeri resimli veya zilli çıngıraklardır. Çıngıraklar hareket etmesi ve ses çıkarması nedeniyle bütün bebekler tarafından ilgi çekici bulunur. Ayrıca bu dönemde bebeklerin diş çıkarması nedeniyle bebeğin sağlığı ve güvenliği için zararlı olmayan diş kaşıyıcısı veya plastik oyuncaklar verilebilir.

8. ve 12. Aylar

Bebeklerin bu dönemde emeklemeye ve yürümeye başlamalarıyla, tercih edilebilecek en iyi oyuncaklar düştüğünde kırılmayan, ses çıkaran renkli toplardır. Ayrıca bu dönemde, çarpıp geri dönen oyuncaklar veya itme ve çekme ile gidebilen tekerlekli hayvanlar, otomobiller yeni yürüyenler için en uygun oyuncaklar. Büyük renkli şekiller ve dökme-doldurma oyuncaklar, çocuğun ilgisini çekmesine rağmen bu oyuncağa dikkatlerini çok çabuk kaybederler. Parlak ve basit resimleri bulunan resimli kitaplar da çocuklar için uygun oyun araçlarındandır.

15. ve 18. Aylar

Çocuğun yürümeye başlamasıyla bir odadan diğerine geçmesi kolaylaşır. Bu dönemde eline geçirdiği eşyaları bir odadan diğerine taşıyabilir. Bu nedenle itilebilen, çekilebilen, itildiğinde ses çıkaran, müzik çalan otomobiller, tekerlekli veya yumuşak tüylü hayvanlar, bebekler en çok tercih edilebilen oyuncaklar arasındadır. Yürüteçler veya üstüne binilen oyuncaklar yine bu aylara uygun oyuncaklar. Ayrıca, 18. Aydan itibaren keşif ve icatların çocukların dünyasında önemli bir yer alması nedeniyle, farklı boyutlardaki bloklar, kutular ve şekiller çocuğun inşa etmesi ve birleştirmesi için en uygun oyuncaklardır.

2 ve 3 Yaş

Çocuklar çevrelerinde yaşadıkları günlük olayları, oyunlarında yaşatmaya başlarlar. Bu nedenle, bu dönemdeki çocuklar için en uygun oyuncaklar, onların oyunlarında kullanabilecekleri değişik boyutlardaki bebekler, oda takımları, mutfak malzemeleri, marangozluk, temizlik malzemeleri, bahçe aletleri, hayvan seti, ulaşım seti, doktor araç-gereçleri, en uygun oyun malzemeleri arasında. Yine bu dönemde kum ve su, çocukların en çok sevdikleri oyun malzemeleridir. 0-3 yaş arası dönemde, çocuğun oyuncaklarını ebeveynler seçmekte. 3 yaşından itibaren, çocuk ilgi duyduğu oyuncağı tercih etmeye başlar. Bu yaştan itibaren çocukların seçtikleri oyuncaklara saygı göstermek gerek. Çocuklar, oynadıkları oyuncaklarla kendilerini ifade ederler. Araştırmalara göre, 2 yaşın altındaki çocuklar, televizyon izlememeli veya bilgisayar oyunları oynamamalı. 2 yaşın üzerindeki çocuklar için ise televizyon saati günlük 1-2 saatle sınırlı olmalıdır.

3 ve 4 Yaş

Çocukların motor gelişimlerinin artması ve hareketlerinin düzenlenmesiyle çocuklar inip çıkmaktan, üç tekerlekli bisiklete binmekten ve tırmanmaktan hoşlanırlar. Bu dönemde sallanan at, pedallı araba, tekerlekli bisiklet, yük arabası ve salıncak seti en uygun oyun malzemelerindendir. Yine bu dönemde sökülüp takılabilen veya bozulup yapılabilen oyuncaklarla, küçükten büyüğe doğru dizilebilen küpler, bloklar, inşaat malzemeleri çocuklar tarafından en çok tercih edilen ve sevilen oyuncaklardır.

Çocukların oyuncaklarla ilgilenme tarzı, sosyal iletişimde oyuncakların önemi ve grup halinde oynanan oyunlarda çocuğun rolü aileler tarafından dikkatle incelenmeli, bu konuların çocuğun ruhsal gelişimini direkt olarak yansıttığı bilinmeli.

4 ve 6 Yaş

Çocuklar açık hava oyunlarının yanı sıra masa başı faaliyetlerden de büyük keyif alırlar. Boyama, kesme, yapıştırma, resim yapma, parçalı bilmeceleri birleştirmeyi öğrenir ve severler. Bu dönemde çocukların algılama, hatırlama, parçalara ayırıp birleştirme, yanılma, düzeltme, yeni yorumlar ve çözümler getirme yetenekleri de gelişir. Çocukların masa başı etkinliklerinde bloklar, kalemler, kağıtlar, boyalar, tutkal, düğmeler, boncuklar ve ayrıca eşleştirmeli oyuncaklar, resimli dominolar, resimli tombalalar ve resimli küpler, yap-bozlar en sevilen oyuncaklar arasında yer alır.

6 Yaş

Bu yaştaki çocukların hayali; günlük yaşama yönelik oyunlar üzerine gelişir. Bu nedenle evcilik, bakkalcılık, doktorculuk oyunları ve bebekler, evcilik ve doktorculuk setleri, marangozluk aletleri, kuklalar, temizlik ve mutfak setleri, bahçe aletleri çocuklar ve aileleri tarafından en fazla tercih edilen oyun malzemeleridir. Bu dönemde çocukların top oynamak, ip atlamak, tırmanmak, yüzmek gibi bedensel hareketlerden ve açık hava oyunlarından çok fazla hoşlanmaları nedeniyle ip, top, ip merdiven, kayak ve paten gibi oyun malzemeleri tercih edilebilir. Çocuğun okula başlamasıyla oyun ilgilerinde de bazı değişikler görülür. Bu dönemde okul öncesi dönemdeki aktivitelerinin yanı sıra çocuklar mümkün olduğunca becerilerini ortaya çıkaracak dama, satranç, basketbol, bisiklet, paten gibi oyunları ve oyun materyallerini, daha sonraki yaşlarda da sinema, tiyatro, televizyon izleme ve spor yapma gibi yetişkin aktivitelerini tercih ederler. Ayrıca okul dönemi çocukları değişik okuma materyallerinde tercih edilmelidir.
Yaşlara göre doğru oyuncak seçimleri Yaşlara göre doğru oyuncak seçimleri Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 10, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]