Yaz aylarının vazgeçilmezi şort modasının tarihi

şort modası, şortların tarihi, şort kombinleri, unutulmayan şortlar, şort kombini bayan,

Yaz aylarının vazgeçilmezi şort modasının tarihi

Yıllar önce hayatımıza giren ve son yıllarda modanın zirvesine oturan şortlar popülerliğini gün geçtikçe artırmaya devam ediyor. Özellikle tatillerde en büyük kurtarıcımız olan şort modasının tarihine bir bakalım…

Şort modası hayatımıza yıllar önce girdi. Marilyn Monroe, 1940’lardan beri özellikle Hollywood yıldızlarının tercihlerinden biri olan bu mini minnacık giysileri kısa süveterlerle kombinlemeyi severdi. 1960’lı yıllarda Londra modasının en önemli tasarımcılarından biri olan Mary Quant sayesinde popülerliği artan şortları, gençler uzun manto ve blazer ceketlerle giyerek podyumlardan sokaklara taşıdı.

1971 yılında, Amerika’da soul müziğin babası olarak bilinen James Brown, mini şortlara hayranlığını haykırdığı şarkısı “hot pants” ile ortalığı öyle bir sarstı ki, mini şortlar dönemin hem moda hem de müzik alanında en önemli akımlarından biri haline geldi. Disko akımının yarattığı vücuda sıkıca yapışan mini şortlarla pistte dans etme tutkusu, tam da 70’li yıllarda yeni teknolojilerle üretilen polyester gibi kumaşlarla örtüştü ve akım daha da benimsendi.

Amerika’da feminizmin yayıldığı ve seks devriminin gerçekleştiği 1970’lerde, kadınlar kendilerini erkeklere beğendirmek amacıyla değil, özgürlüğün tadını çıkarmak için vücutlarını saklamayı reddediyorlar ve bu yüzden şort akımını seviyorlardı. 1980’lerde eski popülerliğini yitiren akım, 90’larda daha feminen ve güçlü şekilde geri geldi.

Unutulmayan şortlar

Hemen hemen her fotoğrafıyla Jane Birkin, Taxi Driver filminde Jodie Foster, Lara Croft: Tomb Raider’da Angelina Jolie, Spinning Around klibinde altın rengi mini şortuyla Kylie Minogue, şort tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar. Bu sezon şortlarda kot kumaş, çiçek ve geometrik desenler, boksör modeli ve külot kesimler çok popüler.

Nasıl giymeli?

Gece çıkarken şortunuzun altına giydiğiniz uzun topuklu bir çift stiletto ile bacak boyunuz daha uzun görünür. İş yerinde şort giymeyi düşünüyorsanız, dökümlü bir bluz ve blazer ceketle kombin yapabilirsiniz. Plajda bikininizin altına giydiğiniz kot şortla, 1950’lerin pinup kızlarına bir gönderme yapabilirsiniz. Sizin de ‘yeter artık, çok uzadı’ dediğiniz anlar olmuyor mu bazen? Oluyorsa kotlarınızı kısa kesin, gitsin.

Evde, tatilde, sporda… Günümüzde girebileceğimiz her ortama göre tasarlanan şortlar sıcak havalarda kurtarıcımız oluyor! Rengarenk ve desen desen şortlar tasarlayan markalar, hiçbir yıl modası geçmeyecek bir parçayı daha moda dünyamıza kazandırdılar!
Yaz aylarının vazgeçilmezi şort modasının tarihi Yaz aylarının vazgeçilmezi şort modasının tarihi Reviewed by Burak Almacı on Mayıs 21, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]