Gripten nasıl korunmalıyız?

gripten nasıl korunuruz, grip nasıl geçer, grip belirtileri, gripten nasıl kurtulurum, gripten korunmanın yolları,

Gripten nasıl korunmalıyız?

Kış sezonunun sonuna yaklaştığımız bu aylarda havadaki mevsimsel değişiklikler ile birlikte başta grip ve nezle olmak üzere solunum yolları enfeksiyonlarının da sıklığında artışlar oluyor. Gripten korunmak için nelere dikkat etmeliyiz, ne gibi önlemler almalıyız ayrıntılar yazımızda.

Gribe sebep olan nedir ve hangi sıklıkla görülür?

Gribe yol açan influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Bulaştığı kişilerde kısa sürede ortaya çıkan ateş, adale ve eklemlerde ağrılar, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük, bazen ishal gibi belirtilerle devam eden bir hastalıktır. Salgınları ülkedeki birçok kişi enfekte olduysa haftalarca sürebilir. Hayatı tehdit edebilecek ağır durumlar ise genellikle risk gruplarında olmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığı farklı mı?

Evet, her ikisi de farkı virüslerin neden olduğu solunum yolları hastalıklarıdır. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil tüm solunum yollarını etkilerken soğuk algınlığı özellikle burun olmak üzere üst solunum yollarını etkiler. Bu nedenle gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre daha şiddetlidir. Soğuk algınlığı yani diğer ismiyle nezlede normalde ateş olmaz veya çok hafiftir. Nezle hafif kırgınlık, burundan akıntı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır.

Doktora ne zaman başvurulmalı?

Gribal enfeksiyonlar genellikle oldukça hafif atlatılıp kendiliğinden geçer fakat aşağıdaki durumlar varsa mutlaka bir hekime muayene olmalısınız. Bunlar; genel vücut bağışıklık yetmezliğiniz varsa, gribal şikayetleriniz uzun zaman sürüyorsa, yetmişli yaşlara ulaştıysanız, devam eden ya da aralıklı 39 dereceye ulaşan ateş yükselmeleriniz oluyorsa, baş ağrısı, solunum sıkıntısı ve göğüs ağrısı yaşıyorsanız doktora başvurmalısınız. Gribal enfeksiyonlar risk grubu olarak adlandırılan çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Tanısı nasıl konur?

Genellikle hastanın şikayetlerine ve muayene bulgularıyla konur. Bazen gerekli görüldüğü durumlarda kan testleri ve boğaz kültürü ile tanı kesinleştirilebilir.

Nasıl bulaşır?

İnfluenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yollar, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile yayılmasıyla beraber hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalarla da olabilir. Alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları, iyi havalandırılmayan işyerleri, sınıflar, bakım evleri gibi ortamlarda hastalığın toplumda yayılmasını kolaylaştırır. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcıdır ve istirahat ile 7-10 gün içinde geçer. Başka bir deyişle insanlar gribe yakalandıklarını fark etmeden bile virüsü bulaştırabilirler.

Gripten korunmak için ne yapmalıyız?

Gripten korunmanın başlıca vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli, bol sıvı gıdalar, taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Kışın odaların iyi havalandırılmasının yanında hastalar ile temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması için sadece bir vitamin veya ürün ile ilgili olmamakla beraber başta C vitamini, ekinezya gibi doğa ürünlerin yanında magnezyum, çinko gibi minerallerin dengeli tüketilmesi de koruyucu anlamda faydalıdır. Yapılan çalışmalarda aktif virüs enfeksiyonu başladıktan sonra yukarıda bahsedilen ürünlerin hastalığın tedavisinde etkisi olmayıp ancak koruyucu rol oynadıkları görülmüştür. Yani her türlü renkleri içeren meyve ve sebzeleri dengeli bir şekilde tüketmeliyiz.

Hastalığa sebep olan virüsten uzak kalmak korunmanın temelidir. Öncelikle hasta olduğu bilinen kişilere 1 metreden daha fazla yaklaşılmamalıdır. Mecburi olarak hastalar ile yakın temasta olan kişiler ve sağlık personeli için ağız ve burunu da kapatan uygun basit maskeler kullanabilirler. Hastanın çevresi ve kullandığı eşyalara temas durumlarında mutlaka ellerin sabunlu su ile yıkanması oldukça faydalıdır. Ayrıca hasta odaları havalandırılmalı ve temizliği yapılmalıdır. Özellikle kullandığı kağıt mendil ve peçete gibi eşyalar uygun bir şekilde toplanıp çöpe atılmalı ortalıkta bırakılmamalıdır. Sağlam kişilerin kendisini koruduğu kadar hastalar da hastalığı bulaştırmamak için kişisel önlemler almalıdır. Aksırırken, hapşırırken mutlaka ağızlarını ve burunlarını kapatabilecek şekilde kağıt peçete, mendil kullanabilirler. Kendilerinin sıkça sabun veya dezenfektanlar ile el yıkayarak çevreye bulaştırmamaya çalışmaları önerilir. Hasta kişinin atıklarının toplanarak çöpe atılması gerek.

Üst solunum yollarının korunmasında aşılanma, kişisel hijyen kurallarına uyulmasının yanında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için uygun beslenme de oldukça önem taşımaktadır!

Grip aşısı faydalı mı?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, çeşitli gruplar gribin olumsuz etkileri açısından risk grubu olarak tanımlanmakta olup aşağıdaki gruba giren kişilerin her yıl aşılanmasını önermektedir. Grip aşıları her yıl bir önceki yıl salgın yapan influenza dahil edilerek güncellenmektedir. Bu aşıların yapılmasının yeni direnç kazanmış bir etkene faydalı olmaması sebebiyle etkinliğinde çeşitli tartışmalar oluşmuştur. Son yıllardaki salgınlarda sürekli kendini yenileyen farklı virüslerle olması da etkinliğini sınırlayan başka bir nedendir. WHO’nun önerilerine aykırı olarak Cohrane veritabanı gibi çok saygın çalışmalarda aşıların etkin olmadıkları savunulmuştur. Aşı yan etkilerinin ve de aşılama sonrası oluşacak gribal şikayetlerinde oluşacağını hesaba kattığımızda bu konudaki otoriteler arasında aşı kullanımının etkinliği konusunda bir fikir birliği oluşmamıştır. Bunlara rağmen kişiler eğer aşılanacak ise de bunun mutlaka grip sezonu sezon başında yani eylül veya ekim aylarında uygulanmalıdır.

Anbiyotik kullanımı faydalı mı?

Gribal enfeksiyonlar özel bir tedavi olmasa bile kendiliğinden iyileşebilir. Ancak, risk gruplarında ciddi seyredebileceğinden doktora başvurulması gereken, bazı destek ilaçlarla şikayetleri azaltmaya veya gidermeye yönelik tedavi alınması gereken bir hastalıktır. Grip viral bir hastalık olduğu için antibiyotik kullanımı fayda sağlamayacağı gibi florayı bozarak zarar da verebilir. Hastalığı ağır geçirenlere ve risk grubundakilere ise oseltamivir gibi virüsle mücadele eden ilaçlar doktor önerisi ile mutlaka kullanılmalıdır.
Gripten nasıl korunmalıyız? Gripten nasıl korunmalıyız? Reviewed by Burak Almacı on Haziran 01, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]