Balık avı coşkusu

balık tutma, balık tutma hobisi, olta ile balık avı, zıpkın ile balık avı, ağ ile balık avı,

Balık avı coşkusu

Balık tutmak, beslenme ihtiyacını karşılamak için yapılırken günümüzde birçok kişi tarafından hobi olarak da yapılıyor. Özellikle yoğun ve gürültülü şehirlerde yaşayanlar, kafa dinlemek ve biraz kendisiyle baş başa kalmak için balık tutmayı tercih ediyor. Siz de kendinize vakit ayırmak istiyor ve ne yapacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız balık tutmayı deneyebilirsiniz!

Balık avı, insanların doğa ile kaynaşmasını sağlayıp günlük streslerden uzaklaştırırken, doğanın zorlu şartlarında birçok şeyi de kavrayarak öğrenmesini sağlar. Stresten uzaklaşarak birçok şey öğrenen insan, balık avının coşkusu ile kendini sosyalleştirecek bir hobi edinmiş olur. İnsan bu hobiyi dinlenme aracı olarak kullanabileceği gibi bazen de tutku haline getirebilir. Bu dengenin iyi sağlanması durumunda balık avı hayatınızı düzenlemekte çok faydalı olacak bir hobi.

Balık avında bazı kurallar bulunur. Balık avlamaya gitmeden önce tatlı su da mı yoksa denizde mi balık tutmak istediğinizi; sonrasında ise hangi balığı avlamak istediğinizi belirlemelisiniz. Tutmak istediğiniz balığın minimum boyutları konusunda da bilgili olmalısınız. Küçük balıkları avlamak o türün daha az üremesine neden olabilir.

Olta ile balık avı

Olta ile balık avı genellikle kıyıdan yapılır. Kıyıdan balık avlamak, diğer balık tutma türlerine göre daha pratik olur. Bu av çeşidinde; suni yem ve canlı yem kullanılır. Canlı yemlerin temin edilmesi ve muhafaza edilmesi biraz zor olsa da daha etkili sonuç verdikleri bilinir.

Olta ekipmanları; misina, iğne, fırdöndü, kamış, makine, ağırlık ve yüzdürücü şeklinde sıralanabilir. Yakalamak istediğiniz balık türüne ve boyuna göre uygun iğne kullanmak balık tutmak oranınızı arttırır. Olta çeşitleri; zoka, yünlü, yeğirtme, kaşık oltası, sırtı, çarpma ve çapari olarak sayılabilir. Tekne ile balık avına çıkanlar genellikle çapari kullanmayı tercih eder. Çapari seçimi yaparken suyun derinliğini göz önünde bulundurmak gerekir.

“Balık tutmak; bir tür meditasyon, deniz ve yeşilin birleştirilmesi sonucu doğayla bütünleşmeyi arzulayanların ilgi gösterdiği ve başarılı olabilmek için birtakım kurallara dikkat etmeyi gerektiren bir spor ve hobi. Bu nedenle balıkçılık sevgi, sabır, soğukkanlılık ve refleks ister.”

Zıpkın ile balık avı

Zıpkınla balık avlamak, daha büyük balıkları avlamak için kullanılır. Zıpkınla balık avlamak; su altına inmeyi gerektirdiği için genellikle dalış yapan kişiler, bu şekilde balık avlamayı tercih eder. Sizin de su sporlarına ilginiz varsa, zıpkın ile balık avlamayı deneyebilirsiniz. Zıpkın çeşitleri arasında başlangıç ve orta seviyeye uygun olanlar bulunur. Bu nedenle zıpkın alırken seviyenizi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Ağ ile balık avı

Ağ ile balık avlamak biraz detaylı olduğu için oldukça emeğe ihtiyaç duyar. Balık türlerini avlamak için farklı ağ çeşitleri geliştirilmiştir. Siz de ağ ile balık avlamak isterseniz, hangi ağ çeşidini hangi balık avında kullanmanız gerektiğini araştırmalısınız. En bilindik ağ tipleri; trol ağları, gırgır ağları, serpme ağları ve misina ağlarıdır. Gırgır ağları; hamsi, palamut ve ton balığı avcılığında kullanılabilir. Serpme ağlar değişik numara iplerle bir tarafı el örgüsü ile bir tarafı makine ile hazırlanır. Bu ağ türü ile sazan ve alabalık avlanılabilir. Misina ağları istavrit, kefal, barbunya gibi balıkları avlamak için ideal ağ türü olarak bilinir.
Balık avı coşkusu Balık avı coşkusu Reviewed by Burak Almacı on Temmuz 29, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]