Yaz sıcaklarına çözüm önerileri

yaz sıcaklarına çözümler, yaz sıcakları, sıcaklara çözüm, yaz sıcaklarına karşı ne yapılır, sıcaktan korunmak için,

Yaz sıcaklarına çözüm önerileri

Sıcak hava ve aşırı nem yaz mevsiminin tüm canlılığını gölgede bırakabilecek kadar bunaltıcı boyutlara ulaşabiliyor. Siz de bu sıcaklardan bunalıyorsanız çözüm bulmak için yapmanız gerekenleri anlatıyoruz!

Yaz deyince akla ilk gelen şeyler; açık havada yapılan etkinlikler, gün boyunca plajda geçirilen eğlenceli saatler ve buz gibi içecekler olur. Her ne kadar birçok insan için yaz mevsimi kış aylarına göre daha eğlenceli olsa da, sıcaklar güzel yaz günlerini geride bırakacak kadar bunaltıcı olabiliyor. Aşırı sıcak hava cildi, kan damarlarını ve terleme seviyesini olumsuz etkiler. Uzun süre sıcağa maruz kalındığında sıcak krampları, güneş çarpması ve deride kızarıklar görülebilir. Bu havalarda hasta olmamak ve halsiz kalmamak için bazı önlemler almak gerekir.

Yaz sıcaklarında uykusuz olmayın!

Gündüz saatleri denizde, havuzda ya da klimalı ortamlarda sıcak çok hissedilmese de akşam olduğunda durum tersine döner ve insan bunaltıcı sıcaklardan uyuyamayacak hale gelebilir. Daha iyi uyuyabilmek için yatak odasında klima kullanarak sıcak havanın bunaltıcılığından kurtulabilirsiniz ama hem klimanın zararlı etkileri hem de gece boyunca tüketeceği enerji nedeniyle daha uzun süreli ve etkili çözümlere başvurmak daha doğru olur.

Yaz meyveleri

Yaz sıcaklarından korunabilmek için enerji ve vitamin deposu olan karpuz, üzüm, çilek, kiraz ve şeftali gibi yaz meyveleri tüketmek gerekir. Yüzde 90’ı su olan karpuz, tüketildiğinde tokluk hissi verir. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca karpuz protein, yağ, karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitamini de içerir. Karpuz gibi diğer yaz meyveleri de vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir içeriğe sahip olduğu için tüketilmesini önerdiğimiz yaz meyveleri, sıcaklığın neden olduğu sıvı kaybını önlemesinin yanı sıra vücuda vitamin ve mineral desteği de sağlar.

Sebze ve salatalar

Tüm yeşillikleri, domates ve salatalığı içeren güzel bir salata yazın vazgeçilmezi olmalı. İçine haşlanmış baklagiller atarak salatayı lezzet açısından da zenginleştirebilirsiniz. Salata sevmeyenlerdenseniz, sebzelerinizi de pişirebilir ve öğününüze ekleyebilirsiniz.

Pamuklu kumaşlar

Sıcak yaz gecelerinde daha rahat uyuyabilmek için mutlaka açık renkli, ince ve hava geçiren pamuklu kumaşları tercih etmelisiniz. Saten, ipek ve polyester yatak örtülerinizi havalar soğumaya başladığında tekrar kullanabilirsiniz.

Buzdolabı ile çözüm

Yatmadan birkaç dakika önce nevresim ve çarşafınızı plastik bir poşete koyarak buzluğa koyabilirsiniz. Bu yöntem; tüm gece kalıcı bir serinlik sağlamasa da, daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Su torbası

Kış aylarında ısınmak için kullanılan sıcak su torbaları, yaz aylarında soğuk suyla da tercih edilebilir. Daha uzun süreli serinlik istiyorsanız, suyla doldurduğunuz su torbasını birkaç saat buzlukta bekletebilir ve gece yatarken yanınıza alabilirsiniz.

Bulaşık makinesi, ocak, fırın, çamaşır makinesi gibi cihazlar çalışırken ortama ciddi miktarda ısı enerjisi yayar ve odada hissedilir bir sıcaklık artışı yaratır. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu; bu cihazları mümkün olduğunca gece çalıştırmak!

Pamuklu pijamalar

Yaz aylarında gece uyurken birçok insan daha az kıyafetle uyuyarak vücudunu serin tutmaya çalışır. Ancak terinizi emebilecek özellikteki pamuklu kumaştan yapılmış şort ve tişört, vücudunuzu kuru tutmanıza ve daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

Buz küpleri

Yaz sıcaklarında bir kaseye buz doldurabilirsiniz. Bu kaseyi vantilatörün önüne yerleştirin. Eriyen buzlardan çıkan soğuk hava, vantilatör yardımıyla odanıza dağılacak ve klima etkisi yaratacak.

Bol sıvı

Yatmadan hemen önce mutlaka büyük bir bardak su için. Özellikle yaz aylarında, terleme nedeniyle vücut, uyku sırasında daha fazla sıvı kaybeder. Bu nedenle gece kaybedeceğiniz sıvı miktarını yatmadan önce bol sıvı tüketerek dengeleyebilirsiniz.

Eklem bölgeleri

Jel torbalarını buzlukta soğuttuktan sonra bileklerinize, boynunuza, dizlerinize ve dirseklerinize koyun. Bu şekilde vücudunuzda şok etkisi yaratmadan, tüm vücudunuzu serin tutabilirsiniz.

Ilık duş

Yatmadan önce ılık bir duş almak hem vücut ısınızın düşmesine hem vücudunuzda biriken terin atılmasına yardımcı olarak daha rahat uyumanızı sağlar.

Güneş çarpmasına dikkat!

Güneş ve sıcak çarpması, aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan terleme mekanizmasının bozulmasıyla vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar. Vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 40-41 derece üstüne çıkabilir. Güneş veya sıcak çarpması acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. Güneş çarpmasında kişinin ateşi 39 derece üzerinde, derisi kuru, kırmızı ve sıcak olur. Terleme olmaz, bulantı kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, göz çukurlarının belirginleşmesi ve görme netliğinin bozulması ile komaya kadar gidebilen bilinç bulanıklığı veya kaybı yaşanır. Bilinç kaybından önce tedaviye başlanması durumunda hastanın iyileşme şansı oldukça yüksek olur.

İlk yardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya soğutucularla serinletilmeye çalışılmalı. Kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Sıcaklardan korunun!

  • Günün en sıcak saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalısınız.
  • Dışarıda olduğunuzda, güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelisiniz.
  • Dışarıdayken açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih etmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giymeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanmalısınız.
  • Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatlerini tercih etmeli ve her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı tüketmelisiniz.
  • Risk altında olan yaşlıları, günde en az iki kez, bebekleri daha sık güneş veya sıcak çarpması yönünden kontrol etmelisiniz.
  • Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenmemelisiniz. Bu saatlerin dışında denize girmek istiyorsanız mutlaka güneşten koruyucu krem kullanmalısınız.
  • Bebekleri, çocukları, engellileri ve hayvanları kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakmamalısınız. Araçların iç ısıları, klima olsa da park ettikten kısa süre sonra yükselir.
  • Dışarıda ve açıktan satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınmalı, çabuk bozulma riski olan besinleri açıkta bekletmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen göstermelisiniz.
Yaz sıcaklarına çözüm önerileri Yaz sıcaklarına çözüm önerileri Reviewed by Burak Almacı on Temmuz 31, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]