Bisiklet ile spor keyfi

bisiklet sürmek, bisiklet hobisi, bisiklet sürmenin faydaları, bisikletin sağlığı faydaları, bisikletin sağlığa yararları,

Bisiklet ile spor keyfi

Vücudun daha fazla oksijen alması, enerji depolaması ve günlük hayatın stresinden arındırılması için gününüzün belirli bir saatini temiz havada yapabileceğiniz bisiklet ile geçirin!

Günümüzde birçok insan; yoğun iş temposu, sosyal ve çevresel çeşitli sebeplerden dolayı artık bisiklete binemiyor. Ancak bisiklete binmek kasları güçlendirir, nefes alımını düzenler, aşırı kilo alımını önler, kolesterol, yüksek tansiyon, eklem ve romatizma ağrılarına da iyi gelir. Bisiklet kullanımı stresi azalttığı gibi doğanın korunmasına da yardımcı olur. Bisikleti kişisel bir aktiviteye dönüştürebilirseniz, kendinizle baş başa kalarak üzerinizdeki negatif enerjiyi atmak için de fırsat yaratabilirsiniz. Açık havada dolaşmak ve mümkünse bisikleti parklarda, yeşil alanlarda kullanmak sizi mutluluğa daha çok yakınlaştırır. Bisikletle yeni yerler keşfederken, sizin gibi bisikletlilerle sosyalleşerek, yeni insanlarla da tanışabilirsiniz. Bu nedenle güzel havaların tadını mutlaka bisiklet sürerek değerlendirmelisiniz.

Deliksiz bir uyku sağlar

Düzenli bisiklet kullanımı, başlarda zorlayıcı olsa da sonraları size daha sağlıklı bir uyku deneyimi sunar. Kronik uyku sorunu yaşayan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, gün aşırı 20-30 dakikalık bisiklet sürüşünün, uykuya dalma sürelerini yarıya indirirken, uyku sürelerini ortalama bir saat uzattığını göstermiş. Bunun temel sebebi; düzenli olarak alınan güneş ışığının ve azalan stresin hormonlar üstündeki düzenleyici etkisi.

Kilolardan kurtarır

Kilolardan kurtulmak için çeşitli yollar mevcut ancak bisiklet sürmek gibi, aynı anda hem eğlenip hem gezip hem kilo vererek formda kalabileceğiniz başka bir yol bulunmuyor. Başlarda zorlansanız da düzenli bisiklet kullanma alışkanlığından vazgeçmemelisiniz. Etkisini kısa sürede hissedeceksiniz.

Zihni kuvvetlendirir

Pedal çevirmek; beyne kan ve oksijen akışını hızlandırarak, beynin hafızadan sorumlu olan bölgesi hipokampus’ta yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirir Hafif fiziksel egzersizler, bağışıklık hücrelerinin daha aktif çalışmasını sağlar. Bisiklet sürmenin vücudun hastalıklarla savaşında daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığına katkı sağlar

Düzenli bisiklet kullanımı, kalp krizi riskini %50 oranlarında azaltabilir. Yani kalbinize daha iyi bakmanın en eğlenceli yolu, pedal çevirmekten geçer.

Dünyayı kurtarır

20 adet bisiklet, tek bir otomobilin kapladığı yere sığarken, bir bisikleti üretmekte kullanılan materyal ve enerji, bir arabada kullanılan yaklaşık %5’i. Üstüne üstlük bisikletin atık üretimi sıfır. Yani bisiklet ile dünyayı kurtarmanız çok kolay…

Yeni arkadaşlıklar kazandırır

Daha fazla arkadaşa sahip olmak, ortalama yaşam süresini uzatmada hayli etkili olabilir. Bisiklet sürerken, sizinle ortak ilgi alanları olan insanlarla tanışabilir, sosyalleşerek formunuza da katkıda bulunabilirsiniz.

Yaratıcılığa katkıda bulunur

Beyne giden oksijen akışının artışı sonucu harekete geçen nöronlar, yaratıcılığınızı arttırır ve farklı bakış açıları kazanmanızı sağlar. Özellikle sanatçıların düzenli egzersiz seanslarıyla yaratıcılıklarına katkı sağladıkları bilinir.

Genç görünmenizi sağlar

Düzenli bisiklet kullanımının sağladığı kan dolaşımı, oksijenin ve besin elementlerinin deri hücrelerine daha etkili dağıtılmasını ve toksinlerin vücuttan daha sağlıklı atılmasını sağlar. Böylelikle genç ve dinamik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur

Kısa süreli de olsa fiziksel aktivitenin oldukça etkili bir uyandırıcı etki yaptığı araştırmalar sonucunda kesinleşmiş. Özellikle yorgunluk anlarında egzersizi gerçekleştirmenin vücudun yorgunluğunu geride bırakmada daha etkili olduğunu gösterir.

Bağırsakları hızlandırır

Fiziksel aktiviteler gıdaların bağırsaklarda geçirdiği zamanı azaltarak kabızlık gibi problemlerin önüne geçebiliyor. Ayrıca bu egzersizler nefes alışveriş hızınızı ve kalp ritminizi hızlandırırken, bağırsak kaslarınızın daha hızlı kasılmasını sağlar. Egzersizler şişkinlik hissini azaltırken, bağırsak kanseri riskini de azaltabiliyor.

Abur cubur şansı yakalayın

Doktorlar genellikle tükettiğiniz tuz miktarını azaltmanızı isterler. Ama bu durum uzun bir bisiklet yolculuğu yaptığınızda ve spor dolu bir gün geçirdiğinizde tersine çevirebileceğiniz bir durum. Bu tarz egzersizlerde çok fazla su içmekten kaynaklı vücudunuzun sodyum oranı düşer ve bu da halsizliğe yol açar. Bu tarz atıştırmalıklar vücudunuzun kaybettiği sodyumu geri kazanmanızı sağlar.

Farklı spor dallarındaki başarılarınızı arttırır

Sağlık araştırmalarına göre bisiklet antrenmanlarının futboldaki performansı arttırdığı gözlemlenmiş. Farklı kas gruplarını da çalıştırsa, bisiklet kondisyonunuzu arttırarak diğer spor dallarında başarı oranınızı yükseltebilirsiniz.

Zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırır

Zararlı bağımlılıklarınızdan bisikletle kurtulabilirsiniz. Daha mutlu ve daha sağlıklı bir insan olarak hayatınızdaki iyi şeylerin sayısını böyle aktivitelerle arttırabilirsiniz.

Bisiklet sürmek; yüzme ve yürüyüş gibi her yaşa ve her şarta uyumlu olan spor dallarından biri. Özellikle Avrupa ülkelerinde ulaşım amaçlı olarak kullanıldığı için, trafik sorununa ve enerji tasarrufuna çözüm getirmesi sebebiyle tüm dünyada ayrı bir öneme sahip.
Bisiklet ile spor keyfi Bisiklet ile spor keyfi Reviewed by Burak Almacı on Ağustos 03, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]