Dağlara işlenmiş güzelliklerin adresi Amalfi Kıyıları

amalfi kıyıları, amalfi kıyıları tatil, amalfi kıyıları gezilecek yerler, italya gezilecek yerler, italya tatil,

Dağlara işlenmiş güzelliklerin adresi Amalfi Kıyıları

Amalfi Kıyıları, körfez boyunca sarp yamaçlara kurulmuş, küçük renkli kasabaları ile insana huzur dolu manzaralar sunar. İtalya’daki hayata “La Dolce Vita” (tatlı hayat) denmesinin nedenlerinden biri de bu güzel renkli manzarası… Siz de tatilinizi mutlaka cennetten bir köşe olan Amalfi Kıyıları’nda yapmalısınız.

Amalfi Kıyıları, limanlarında etkisiyle yüzyıllardır önemli bir tarihi birikimi içinde barındıran, mitolojik hikayelere de konu olmuş bir bölge. Körfezin en doğu ucu Salerno’dan, en batı ucu Sorrento’ya kadar nefis manzaralar ziyaretçilerin seyahatlerine eşlik eder. Birçok seyahat uzmanına göre bu hat boyunca yapılan yolculuk, dünyanın en güzel rotalarından biri.

Amalfi Kıyıları, günümüzde çok sayıda turist almasına, birçok yaz tatili turu düzenlenmesine rağmen dokusunu mükemmel korumuş. Sayısız güzellikte yamaçlar, eski, renkli evler ve masmavi bir denizle dolu bir manzaranın içinde hiç bozulma yok. Merkezlerden kırsala ya da küçük kasabalara gidildiğinde ise insanlar geleneksel hayatlarını sürdürmeye devam edebiliyor.

Kırsalda teraslama yapılan tepelerde üzüm, zeytin ve limon üretimi sürüyor. Kasabalarda yerel halk dini törenlerini yapıyor, hatta tüm kıyıları bağlayan tek yolu kapatıp yürüyüş yaparlar. Yani Amalfi Kıyıları’nda bazı zamanlarda tüm sokak turist dolu olsa da yerel yaşam buradan uzaklaşmış değil, iç içe ve etkileşimde.

Sorrento

Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda yapılan turların en çok ziyaret edilen noktalarından biri ve bölgenin en büyük kasabası. İki meydan, birkaç ana cadde ve dar sokaklar… Sorrento, Amalfi Kıyıları’nda yapılacak bir yaz tatilinde kaçırılmayacak bir kasaba. Sorrento, ulaşım açısından Amalfi Kıyıları’nın en avantajlı kasabası. Çevrede gezilecek yerlerin tam ortasında olan Sorrento, Pompei’ye yakınlığı, aynı zamanda ünlü Capri Adası’na da kolay ulaşımı sebebiyle, Amalfi Kıyıları gezilerinin odak noktası haline geliyor. Sorrento insana, dik yamaçlara kurulmuş renkli evleri, masmavi denizi ve görkemli Vezüv manzarası ile nefis dakikalar vadeder. Sorrento, gezilecek noktalar işaretleyip gezilecek bir yer değil, bu şehrin sokaklarında kaybolmak gerekir. Liman bölgesine inip, manzaraya bakmak, köy meydanı kıvamındaki Piazza Tiasso’nun çevresindeki kafelerde ve Piazza Vittoria’dan da uçsuz bucaksız Akdeniz’i seyredebilirsiniz.

Capri Adası

Yüzyıllardır ünlülerin ve zenginlerin tatil adası Capri, İtalya’da yaz tatilinin en gözde noktalarından. Capri, Amalfi Kıyıları’nda yapılacak bir gezide iyi bir günübirlik kaçamak olabileceği gibi, sadece buraya gelenleri de mutlu edebilir. Daracık sokakları dünyanın tüm lüks markalarıyla doludur. Capri yamaçlara kurulu ve gezmesi oldukça zor bir ada. Capri Adası, Romalılardan beri, imparatorların tatil yeri, bu sebeple her yerde irili ufaklı Roma kalıntılarına, tarihi kiliselere rastlarsınız.

Merkezdeki küçük ve sevimli meydan Piazetta’dan dar sokaklara dalıp etrafta gezmek oldukça keyifli. Capri, birçok mağaraya ve ilginç şekiller almış kayalıklara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri Arco Naturale, buraya gitmek için meydandan Tragara Terası’na doğru yürüyüp güzel bir manzara eşliğinde yolunuza devam edebilirsiniz. Capri Adası büyük bir yarıkla ikiye bölünüyor, bir kısmı Capri, diğer kısmı Anacapri olarak geçer. Anacapri, Capri merkezine göre biraz daha ucuz, daha yerel ve çoğunlukla yerleşim yerlerinden oluşur. Burada yapılabilecek güzel bir aktivite oturaklı liftlerle adanın en yüksek noktası olan Solaro Dağı’nın tepesine çıkmak…

Positano

Amalfi Kıyıları’nın en ünlüsü, kartpostal kasabası Positano, gerçek olamayacak kadar büyüleyici bir güzellikte. Positano’nun klostrofobik derecedeki dar sokakları labirent gibi gelir insana. Daracık sokaklarında hiç bitmeyecekmiş gibi gezinirken, lüks butiklerin içinden geçip sahile vardığınızda karşılaştığınız manzara büyüleyici. Positano’nun tepelerinde birkaç küçük kasaba daha var. Buradaki süper lüks butik otellerin manzarası inanılmaz. Positano’da denize girmek için iki plaj seçeneği bulunur. Biri koyun ortasındaki ana sahil, Spiaggia Granda. Burası Positano’nun merkezi, arkanızda güzel manzaralar eşlik etse de liman trafiği ve kalabalığından kaçınmak isterseniz hemen yanındaki Spiaggia de Fornillo’yı tercih edebilirsiniz.

Amalfi

Amalfi Kasabası, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri. Bu şirin kasaba; yüksek kayaların üzerindeki rengarenk evleri, turkuaz denizi, gizemli deniz mağaraları, kıvrımlı dar sokakları, etkileyici manzaraları ve bakımlı bahçeleri ile ziyaretçilerinin kalbini fetheder. Askeri ve ticari başarılarıyla dikkat çeken bu bölgede farklı kültürlerin etkisiyle mimarisi de oldukça gelişmiş. Bir zamanlar şehir devletleri arasında en güçlü 4 deniz kuvvetinden biri olan Amalfi Kıyıları’nın en görkemli katedrali kasabanın meydanını adresliyor. 9. yüzyılda yapılan ve 12. yüzyıldan günümüzdeki haline gelen katedral. Katedral dışarıdan güzel gözüktüğü kadar içeriden de oldukça etkileyici. Amalfi, bugün yamaçta sıralanan evleri, nefis manzarası, bahçelerini süsleyen mis gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları ile her yıl milyonları kendisine çekiyor.

Amalfi Kıyıları, güzel manzaraya karşı gün batımını izleyip doğal şarap içilen, yavaş yaşanılan, sakin ve huzurlu bir yer. İnsanı farklı bir hayata ve akıl almaz manzaralara sokan Amalfi Kıyıları, iyi hissetmek için ideal bir seçenek.

Napoli

Napoli’yi gezerken biraz şehrin pis olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. Yani koyu renkli bakımsız pis duvarlar, balkonlardan sarkan çamaşırlarla Amalfi sahilleri ile tezat oluşturur. Sadece yayalara ayrılmış dar ve tarihi sokaklarda gezmek oldukça ilginç gelir. Alışveriş yapacaksanız Napoli’ye öncelik verebilirsiniz. Gezmeye Plebistico meydanından başlayabilirsiniz. Bu meydandaki kilise; küçük Vatikan olarak adlandırılır. Via Toledo Caddesi boyunca hediyelik dükkanlarını bulabilirsiniz. Milano’dakine benzer üstü cam kaplı Umberto adlı kapalı tarihi çarşı, Castel Nouvo liman yakınındaki tarihi kale gezilebilir. Santa Lucia’daki tahta masalı kafelere oturup sahili seyredebilirsiniz.

Ravello

Amalfi Kıyıları’nın en güzel manzaralarından birine sahip Ravello, huzurlu ve güzel bir yer. 2500 kişinin yaşadığı Ravello, diğer kasabalara kıyasla daha az turistik. Üzüm bağları, limon bahçeleri ve uçsuz bucaksız deniz manzaralarıyla dolu Ravello, tüm yaz süren klasik müzik konserleriyle de meşhur. Bu küçük kasaba, ufak meydanı ve sokaklarıyla çok sevimli bir görünüme sahiptir. Ravello, Amalfi Kıyıları’nın en güzel deniz manzaralarını sunar. Villa Cimbrone, 11. yüzyıldan beri el değiştiren villa ve bahçeleri hem günlük ziyarete açık, hem otel olarak hizmet veriyor. Ünlü kadın yazar Virginia Woolf dahil birçok ünlünün de konakladığı şairane bir yer. Villa Rufolo ise Ravello’nun meydanına oldukça yakın ve güzel manzaralar vadeden villa 11. yüzyılda yapılmış. Ünlü klasik müzik bestecisi Richard Wagner, ziyareti sırasında son operasının bir bölümünü burada yazmış ve Wagner’in şerefine her sene önemli bir müzik festivali gerçekleştirilir.
Dağlara işlenmiş güzelliklerin adresi Amalfi Kıyıları Dağlara işlenmiş güzelliklerin adresi Amalfi Kıyıları Reviewed by Burak Almacı on Ağustos 25, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]