Hayatı gülümseyerek karşılayın

gülmek, gülümsemek, gülmenin faydaları, gülme yogası, gülmenin sağlığa yararları,

Hayatı gülümseyerek karşılayın

Mutluluk, hem ruhsal hem fiziksel olarak iyi olmamızı sağlar. Olumsuzluklara üzülmek yerine olumlu şeyler düşünmek ve gün içinde gülmek bizi her zaman iyi yönde etkiler. Siz de gülmenin sağlığınıza olan yararlarını öğrenmeye ne dersiniz?

İnsan gülümsediğinde yüzündeki kasların 17’si faal durumda olur. Surat asmak için ise 43 kas faal olur. Yani gülmek yüzdeki sadece 17 kası kullanarak her insan imajına katkı sağlayabilir ve sağlıklı iletişimler için kendisine fırsatlar sunar. Bir komedi gösterisi izlemek, arkadaştan ya da aileden komik bir şaka ya da hikaye dinlemek herkes için zevkli bir aktivite. Atılan kahkahalar, insan davranışları arasında en doğal ve eşsiz olanı. Kahkaha beynin fizyolojik olarak verdiği bir cevap gibi olur ve iki bölümden oluşur. İlk bölüm jestler, ikinci bölüm ise ses üretimidir. Bir insan hangi yılda doğmuş olursa olsun, hayat her zaman çok stresli olmuştur. Mizah ve kahkaha insanı kendi sorunları ve talihsizliklerinden bir anlığına da olsa uzaklaştırır. Bu yöntemin eskiden olduğu gibi bugün de etkili olduğu görülür.

Not:
  • Çevrenizdeki insanlara, maddi ya da manevi, yardım edebilirseniz kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedersiniz.
  • Olumsuzluklara üzülmek yerine olumlu şeyler düşünürseniz daha pozitif olursunuz.

Gülmenin faydaları

Gülmenin hayatın farklı zorluklarıyla başa çıkmada, hayatı daha kolay bir hale getirdiği konusunda hiç şüphe yok iken, aynı zamanda sağlık açısından da çok faydaları bulunur.

Yaşam sürenizi uzatır

Gülmek, keyfinizi yerine getirmenin ve stresi azaltmanın en etkili yollarından biri. Stresin, kaygı bozuklukları, anksiyete, depresyon, diyabet, kanser, yüksek tansiyon gibi birçok sağlık probleminin kaynağı olduğu düşünülürse; stresi önemli ölçüde azaltan kahkahaların, yaşam süresini uzatmada etkisi görülür.

Konsantrasyonu arttırır

Gülmek, konsantrasyonu ve yaratıcılığı arttırırken, daha sağlıklı ve odaklı düşünmenize yardımcı olur. Eğer kafanız çok doluysa, sizi bol bol güldürecek bir film ya da dizi izleyebilirsiniz. Güldükçe kafanızın boşaldığını, daha kolay ve istekli şekilde çalışabildiğinizi göreceksiniz.

Ömrünüzü iki katına çıkarmak istiyorsanız; yediğinizin yarısı kadar yemeli, uyuduğunuzun iki katı uyumalı, üç kat daha fazla su içmeli ve dört kat daha fazla gülmelisiniz…

En etkili detoks

Gülmek, en etkili, en doğal fiziksel ve zihinsel detoks’tur. Kahkaha; karın kaslarına yaptığı basınç, vücudun hücre içi fazlalık ve toksinleri atmasına yardımcı olan lenf kanallarındaki dolaşımı hızlandırır. Gülmek aynı zamanda kafanızı boşaltmanıza yardımcı olduğundan; güldükçe, zihninizi kirleten tüm madde ve düşüncelerden arınmış olursunuz.

Duygusal ve zihinsel sağlığa katkı sağlar

Gülmek üzerine yapılan pek çok araştırmada çok gülen kişilerin; daha özgüvenli, daha pozitif, kendinden emin ve değişen koşullara daha kolay adapte oldukları görülmüş.

Pozitifliği davet eder

Kahkaha kişinin kendine güvenini artırır, yaşamın çatışma ve zorlukları ile başa çıkmak için zihinsel güç verir. Depresyondan çıkmaya yardımcı olur. Sadece birkaç dakika için bile olsa günlük hayatımızdaki tüm gerginlikleri unutmamızı sağlar. Başkaları ile birlikte gülmek bağ kurmaya ve empati yapmaya yardımcı olur ve böylece bağlanmayı ve sosyal etkileşimi arttırır.

Uyku kalitesini geliştirir

Geceleri uyku problemi yaşıyorsanız gülmek keyifli bir uykunun en iyi ilacı olarak nitelendirilir. Nedeni ise gülmenin fazla melatonin hormonu üretmesi ve bunun da uykuda rahatlık sağlaması. Akşamları aile üyeleri ve arkadaşlarınızla gülerek vakit geçirmek stres ve anksiyete bozukluğunu azaltarak derin bir uyku uyumanızı sağlar.

Gülümseme egzersizi yapın

Gün içinde en çok hangi ruh halinin içindeyseniz bedeniniz de aynı şekli alır. Gülümseme egzersizi yapın ve gününüzü gülerek geçirin! Zihni kontrol edemediğimiz zamanlarda bedenimizi kontrol etmek bazen daha kolay olur. Gülümseme egzersizi de zihni olumlu yönde etkilemekte işe yarar. Evde ya da ofiste her yere gülümseyen yüzler, gülümseyen kalpler yapıştırabilirsiniz. Her nereye gidiyorsanız gülümseyen yüzleri görüp gülümsemeyi hatırlayabilirsiniz. Vaktinizin çoğu dışarıda geçiyorsa elinizin üzerine kalem ile bir işaret koyabilirsiniz. Bu egzersizi yaptığınızda gün içinde ne kadar az güldüğünüzü de fark edeceksiniz. Üç hafta düzenli olarak bu egzersizi yaptığınızda beyninizde daha sık gülümsemekle ilgili bir alışkanlık oluşur.

Gülme yogası

Gülme yogası; mizah, espri ya da komedi olmaksızın bir grup egzersizi olarak herkesi güldürebilen çığır açıcı bir kahkaha attırma sistemi. Bu yoga çeşidi 72 ülkede başarılı bir şekilde uygulanıyor. İş yaşamındaki insanlara özellikle iş stresini azaltmaları ve enerjik çalışmaları için güçlü bir yardım sağlar. Gülme yogasının konsepti; bedenin, içten şekilde yapılan gerçek ve sahte gülmeyi ayırt edemediğinin bilimsel temeline dayanır. Bedeni ve beyni daha çok oksijenlendirerek daha sağlıklı ve enerjik yapan gülme egzersizleri ve nefes egzersizlerinin birleştirilmesinden oluşan, fiziksel ve duygusal sağlık için tamamlayıcı olan basit bir egzersiz desteği olarak uygulanır.

Enerji yayar

Gülerken vücut; kas ve organları etrafında oksijen artışı yaşanmasına derin nefes almayı sağlar. Artan enerji düzeyi uyanık kalmaya, yaratıcı düşünmeye ve zihni canlı tutmaya yardımcı olur. Enerji düzeyini korumak için düzenli egzersiz yapmak ve günlük rutin olarak kahkaha atmak gerekir. İstediğiniz kadar kahkaha atarak bu ücretsiz ve en iyi ilaçtan faydalanabilirsiniz.

Gülmek yaşamdaki bazı duyguları ifade ediyor ve sadece etrafınızda olanlara değil size de iyi bir duygu yaşatıyor. Gülümseme büyük bir ilaçtır. Fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal faydalar sağlar.
Hayatı gülümseyerek karşılayın Hayatı gülümseyerek karşılayın Reviewed by Burak Almacı on Ağustos 01, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]