Organik beslenme ile sağlıklı kalın

organik beslenme, organik besinler, organik besinleri nasıl anlarız, organik beslenme faydaları, organik gıdalar,

Organik beslenme ile sağlıklı kalın

Organik beslenme, sağlıklı yaşamın en temel ilkelerinden bir tanesi. Bir besinin organik olduğu nasıl anlaşılır? Neden organik yiyecekler tüketmeliyiz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde doğal ürünlere ulaşımın zor olması ve şehir hayatının insanları hazır ürün tüketimine teşvik etmesi nedeniyle doğal beslenme alışkanlığı günden güne azalıyor. Dünya nüfusu hızla arttıkça, hızla gıda üretimini sağlamak ve verimi arttırmak amacıyla gıda üretiminde birtakım hormonlar, gübreler ve kimyasal içerikler kullanılıyor. Bu maddelerin insan sağlığına zararları oldukça fazla olduğundan daha sağlıklı beslenmek amacıyla, organik tarım, organik ürün gibi sağlıklı kavramlar ortaya çıkıyor. Tükettikleri yiyeceklerin sağlıklı ve güvenli olmasını isteyen kişilerin sayısı arttıkça, organik besinler daha popüler olmaya başlıyor.

Organik besinler özellikle bebeklerin ve çocukların beslenmesinde çok büyük bir öneme sahip. Bebeklerin yetişkinlere göre bağışıklık sistemlerinin daha az gelişmiş olması ve yabancı maddelere karşı daha hassas olması nedeniyle bazı kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle bebeklerin ve çocukların organik beslenmeleri daha büyük önem taşır.

Organik beslenen kişiler, günlük almaları gereken protein ve vitaminleri doğal yolla alırlar. Bu kişilerin; yaşam kaliteleri yükselir, vücutlarında oluşabilecek komplikasyon ve enfeksiyon oluşumları minimuma iner, yaşlanma belirtileri gecikir, vücut direnci artar.

Organik besinler

Organik yapısı bozulmamış toprakta, kimyasal herhangi bir ilaç kullanılmadan, her aşaması kontrol edilerek üretilmiş gıdalar olarak tanımlanır. Üretim aşamasında olduğu gibi, paketleme sırasında da doğaya zarar vermeyen geri dönüşümlü ambalajlar kullanılmalı ve bu ambalajlarda insan sağlığına zarar verebilecek koruyucu, renk verici ve parlatıcı kimyasal maddeler yer almamalıdır. Organik ürün kullanımı hem doğaya hem de sağlığa çok fazla yarar sağlar.

Organik beslenmenin faydaları

Organik beşikler zararlı madde içermedikleri için insan sağlığı açısından çok faydaları bulunur.

Daha fazla besin içeriği

Organik meyve ve sebzeler daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle organik beslenmek, kanser ve tüm kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Ayrıca normale göre çok daha fazla sayıda çinko ve demir gibi vitamin, mineral içerir. Organik beslenen kişiler, gelişmiş bağışıklık sistemine, daha düzgün uyku düzenlerine sahip ve kilo koruması yapmaya daha elverişli olurlar.

Daha lezzetli

Diğer besinlerle karşılaştırıldığında, organik besinlerin tadı daha güzel olur. Bu nedenle birçok restoranda organik ürünler kullanılır.

Çocuk ve bebek sağlığı

Organik beslenmenin faydaları en çok çocuk ve bebekler üzerinde görülür. Çocukların ve bebeklerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri, hormondan uzak ve sağlıklı gelişen bir ömür sürebilmeleri için organik beslenme oldukça önemli olur. Organik beslenen bebekler vücutlarından gereksiz olan tüm toksinleri atarlar. Bu nedenle daha sağlıklı bir hayat yaşarlar.

Radyasyon ve ışınlanma

Tüketicilerin çoğu, organik besinlerin çok kısa sürede raflarda, reyonlarda ya da evde çürüdüğünü gözlemlemiş olurlar. Bunun sebebi, neredeyse tüm besinlerin radyasyona maruz bırakılarak raf ömürlerini uzatmış olmaları. Organik besinler ise, daldan koparıldığı gibi satılır ve belgelerle radyasyon gibi zararlı işlemler görmediği tasdiklenir.

Çevreye katkısı

Organik beslenerek, çevreye verdiğiniz zararı da sıfıra indirebilirsiniz. Organik beslenmede zararlı ilaçlama, kimyasal gübreleme yöntemleri kullanılmaz ve toprağın, besinin yapısı bozulmaz. Organik besinler, doğal ortamına daha kolay döner ve çevreye zarar vermez.

Mutlu bir cilt

Kişisel bakım ürünlerinde, zayıflamaya yardımcı besin takviyelerinde ve daha pek çok amaç için organik gıdalardan ve bitkilerden oluşan ilaçlar kullanılır. Saç boyaları, yüz maskeleri, sabunlar, şampuanlar, bebek kremleri cildinize iyi bakarak güzelliğinize güzellik katacak.

Organik besinleri anlamanın yolları

Pazarlarda, marketlerde görebileceğiniz; hormonsuz, köy mahsulü, doğal gibi ibarelerle satılan ürünler; ürünün organik olduğunu göstermez. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için organik gıdayı tanımanın birçok yöntemi bulunur.

  • Organik tarım yapılabilmesi için çiftçinin organik tarım ve organik gıda sertifikası olmalı.
  • Organik ürünler alınırken sertifikalarının olup olmamasına dikkat edilmeli.
  • Günümüzde sadece organik ürünlerin satıldığı pazarlar bulunur, bu pazarlardan da güvenle alışveriş yapılabilir. Ancak üretim miktarı daha az olan bu ürünlerin fiyatı diğer besinlerden daha pahalı olarak satılır.
  • Organik sebze ve meyvelerin çürüme süresi daha kısa olur. Çünkü diğer ürünlerdeki gibi dayanıklılığı artıracak ve yetiştirme tarzı ve kimyasallar kullanılmaz.
  • Bir gıdanın organik olması için, yetişmesine uygun mevsimde alınması gerekir. Uygun mevsim dışında, kimyasal müdahalelerle de meyve ve sebze yetiştirilebilir, ancak bu ürünler organik olmaz. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri, uygun mevsimlerinde tüketmelisiniz.
  • Meyvelerin kendilerine has tatları ve kokuları olur. Gıdanın organik olduğunu gösteren ipuçlarından birisi de budur.
  • Her meyvenin ve sebzenin görünümü; aldığı güneş ışığına, yetiştiği şartlara göre değişiklik gösterebilir. Hormonlu ve katkı maddeli meyveler, tek tip bir görünüme sahip olurlar. Bu şekilde de, doğal olmayan gıdaları fark edebilirsiniz.
  • Organik gıda deyince akıllara sadece meyve ve sebze gelmemeli. Birçok ambalajlı gıda ürünü, deterjanlar, ev ürünleri, kozmetik ürünler de organik olabilir. Bu ürünlerin gerçekliğini anlamak için sertifika ve belgeleri kontrol etmek gerekir.
Organik beslenme ile sağlıklı kalın Organik beslenme ile sağlıklı kalın Reviewed by Burak Almacı on Ağustos 27, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]