Erkekler için detoks önerileri

detoks, detoks tarifleri, erkek detoks, detoks nedir, detoks nasıl yapılır,

Erkekler için detoks önerileri

Detoks, günümüzde yükselen bir sağlık modası olarak karşımıza çıkıyor. Vücutta farklı toksinlerden arınma yöntemi olan detoksun ise oldukça fazla yararı bulunuyor. Sadece kadınlar değil, erkekler için de çok yararlı olan detoksu sizler için araştırdık!

Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden hem çevresel etkenlerden dolayı vücudumuzdaki toksinler artış gösterir. Bu durum vücutta oksidatif stres dediğimiz birtakım metabolik sonuçlara neden olur. Metropol yaşantısı, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde; vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla; karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Beraberinde de; bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin dejenerasyonu, sindirim sistemi sorunları, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Detoks nedir?

Detoks, vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli alt yapıyı oluşturmak demek. İnsanın dış güzellik kadar; içten başlayan toksinlerden arındırma programlarına ihtiyacı olur. Bu toksinleri temizlemenin yolu da antioksidan almaktan geçer. Ancak yılların neden olduğu toksinler 3-5 gün gibi kısa sürelerde ortadan kalkmaz. Detoks sağlıklı bir yaşam için gerekli olan ve her ay 3-5 gün sürelerle uygulanması gereken bir rutin olarak kabul edilir.

Bilimsel olarak detoks ise; beslenme alışkanlıklardan ve yaşam şeklinde yapılacak küçük ayarlamalarla olan detokstur. Böylece vücut yenilenip, detoks yapan kişi daha hafif ve canlı olabilir. Her gün küçük adımlarla vücudu sarsmadan yenilemek ve canlandırmak, erkeklerin zaten hızlı olan metabolizmasının daha iyi çalışmasını sağlar.

Erkeklerde detoks

Erkeklerde detoksun etkili olması daha uzun bir süreç gerektirir. Çünkü çoğu erkekte bölgesel olarak göbekte biriken yağ metabolizmayı düşündüğünüzden çok daha fazla yorar. Erkeklere özel olarak yapılması gereken detoks; beslenme şekli, sağlık durumu ve metabolizma özellikleri gibi pek çok bireysel farklılıklar göz önünde tutularak, kişiye özel yapılmalıdır. Sağlıklı ve yeterli beslenerek vücuttan toksik maddeleri atmak, hareketli yaşamak, açık havada bol bol yürümek, bol su içmek erkekler için detoksun doğal parçalarını oluşturur.

Su ihtiyacı

Sürekli ve bol bol su içmek detoksun temel adımıdır. Günde 8-15 bardak su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Su dışında sağlıklı içecekler de doğal detoksun parçalarını oluşturur. Ayran ve taze sıkılmış meyve suları, vücuttaki su oranına destek sağlar. Ayrıca sebze ve meyvelerin yapısındaki su da su ihtiyacını karşılar. Çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içecekler ise sıvı ihtiyacını karşılamaz. Aksine vücuttan su atımını arttırır. Bu nedenle bu tür içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve susuzluk hissedildiğinde ilk seçenek her zaman su içmek olmalıdır.

Beslenme düzeni

Yeterli, dengeli ve kendi içinde düzenli beslenmek detoksun bir parçasıdır. Az az ve sık sık beslenmelisiniz. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olur. Günde 6 öğün beslenmeli ve metabolizmayı yavaşlatmamak için dört saatten uzun bir süre aç kalmamalısınız. Ana ve ara öğünlerden oluşan bir beslenme programı çok miktarda besini kısa sürede tüketmenizi de engeller ve böylece hazımsızlık, gaz ve mide bulantısı gibi sorunları yaşamanızı engeller. Sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz. Beslenmenizde; dört ana besin grubu olan et grubu, süt ve süt ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri her öğünde ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olmalı. Yiyecekleri, bulunduğunuz ortamda yetişen, katkı maddesi içermeyen yöresel besinleri, doğal ve mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz. Yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddelerinin miktarı ve yoğunluğu dolaşım ve sindirim problemi yaşamanıza neden olur. Yağ tüketimi miktarı ve yağın cinsi açısından önem taşır. Gün boyunca yemekler, salatalar ve besinlerin içerisinde yer alan doğal yağlar ile karşılanan yağ ihtiyacı değişik yağ çeşitlerinden dengeli olarak karşılanır.

Detoks diyetleri daha çok cilt lekeleri, sivilce, ciltte yıpranma ve yaşlanma sorunu olanlar için bedensel yenilenme ve bir miktarda kilo verme amacıyla tercih edilir!

Kafein tüketimi

Sabah uyanabilmek veya gün içerisinde yorgunluğu yenmek gibi birçok değişik nedenle sebep yaratarak, öğleden sonra beş çayında ve uzun akşam sofralarında da bol bol içilen çay ve kahve tüketimini kontrol altında tutmalısınız. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat abarttığınız zaman vücudunuzda toksin birikimini arttırır.

Hareket zamanı

Hareket detoksun güçlü bir parçasıdır. Ne kadar çok hareket ederseniz o ölçüde sağlıklı olursunuz. Açık havada en az yarım saatlik orta tempoda yürüyüşler yapmalı ve oksijen kapasitenizi yükseltmelisiniz. Gün içinde de olabilecek en yüksek seviyede hareket etmeye çalışmalısınız. Her gün öğlen saatlerinde 10 ile 30 dakika arasında açık havada orta tempo yürüyüş yapmalısınız. Böylece hem enerji harcamış hem D vitamini almış olursunuz. D vitamini, kemiklerinizi güçlendirip, metabolizmanızı hızlandırıp sağlığınızı artı değer katar.

Hızlı yağ yakmayı sağlayan detoks programı

Uykudan kalkınca:
 • Limonlu ılık su
Kahvaltı:
 • Şekersiz light süt
 • Kahvaltılık tahıl gevreği
 • Kuru kayısı
Kuşluk:
 • Taze hazırlanmış sebze veya meyve suyu karışımı
Öğle yemeği öncesi:
 • Nane veya rezene çayı ya da ılık su
Öğlen:
 • Izgara, buğulama veya fırında balık
 • Taze haşlanmış sebze tabağı (brokoli, brüksel lahanası, kabak, karnabahar, yeşil fasulye, bezelye vb.)
 • Kaymaksız light yoğurt
 • Bol yeşil salata (sirke, limon ve 1 çay kaşığı zeytinyağı)
İkindi:
 • Yeşil elma
 • Kepekli bisküvi
Akşam yemeği öncesi:
 • Ihlamur veya limon suyu
Akşam:
 • Nohut
 • Bulgur pilavı
 • Light yoğurt ile hazırlanmış brokoli/semizotu salatası veya cacık
Gece:
 • Bitki çayı veya ılık suya ilave edilmiş bir çay kaşığı bal
Erkekler için detoks önerileri Erkekler için detoks önerileri Reviewed by Burak Almacı on Aralık 13, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]