Doğal yağlar ile güzellik sırları

doğal maske tarifleri, saç maskesi, sivilce maskesi, kirpik maskesi, doğal yağlar,

Doğal yağlar ile güzellik sırları

Doğal yağlar ve aromaterapi oldukça şaşırtıcı ve etkileyici özelliklere sahip. Aslında doğal yağlar cilt, saç, tırnak bakımı gibi kadın güzelliğinin tüm unsurları için sahip oldukları faydalarıyla da bilinirler. Bu bakımlar için bitkileri kullanmadan önce hangi bitkinin ne işe yaradığını bilmek gerekir. Bu nedenle size bitkilerin faydalarını ve bakım önerilerini araştırdık!

Bitkilerden ilaç yapımı belki de insanlık tarihi kadar eski. Tıbbi ilaçların bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde insanlar sorunlarını bitkilerle çözmüş ve farklı hastalıklar için bitkileri nasıl kullanacaklarını öğrenmişler. Günümüzde organik yaşam adı altında bitkilere ilgi çoğalmış ve insanlar alternatif tıp olarak bu alana yönelmişler. Sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan bitkiler, yüzyıllardan beri güzellik alanında da etkili bir şekilde kullanılıyor. Saç bakımı, cilt güzelliği gibi birçok soruna yönelik farklı karışımlarla cilt sorunları bitkilerle de çözülebilir. Unutmayın ki pahalı kozmetik ürünleri de bu bitkilerden elde edilir.

Kepeğe çare

Kepek, saçın fazla yağlanmasından dolayı olduğu düşünülse de aslında nedeni saç köklerinin aşırı kuruması. Kuruyan saç kökleri daha fazla yağ üretmeye başlar ve gözeneklere dolan fazla yağ nedeniyle de saçlar yeteri kadar beslenemez ve kurur.

Çözüm:

 • 5 damla biberiye
 • 5 damla lavanta yağı
 • 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı veya argan yağı

Uygulama: Doğal yağları birbiriyle karıştırın. Bu karışımı saç derinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Bu formül, pul pul döküntünün giderilmesine, saç derisinin nemlendirilmesine ve saç derisindeki aşırı yağ üretiminin dengelenmesine yardımcı olur.

Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştirici etkileri olan bitkisel doğal yağların organik, saf ve doğru yöntemlerle üretilmiş olanını bulamadığınız zaman yarardan çok zararları ile uğraşırsınız. Bir de her ne kadar doğal dahi olsalar ilk defa kullanacağınız her ürüne karşı bir miktar şüpheci yaklaşmakta fayda var. Yani tüm cilde veya saça uygulamadan önce cilt-saç testi yapmanız önemli.

Güçlü saçlar için

Saçlarınızın giderek azaldığını düşünüyorsanız bu bir problem olabilir. Buna kullandığınız saç ürünleri neden olabileceği gibi aldığınız bir ilaç veya hormonlardaki değişim, vitamin-mineral eksiklikleri de olabilir.

Çözüm:

 • Biberiye yağı

Uygulama: Saçlarınızın gürleşmesi ve hızlı uzaması için şampuanınıza birkaç damla biberiye yağı eklemeniz etkili olacaktır.

Sivilce ve akneler

Ciltteki sivilce ve akne sorunları yaş ve cinsiyet ile alakalı değildir. Bu tip cilt sorunlarıyla baş etmek için cildinizin sürekli temizlenmesi gerekir.

Çözüm:

 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 2 damla çay ağacı yağı

Uygulama: Balı ve çay ağacı yağını karıştırıp, sivilce ve akne olan bölgeye maske olarak sürmelisiniz. Çay ağacı yağı, kurutucu etkisini gösterir ve bal da antibakteriyel özellikleri ile bakteri ve mikroplardan cildin arındırılmasına yardımcı olur. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla bu karışımı cildinizden temizleyebilirsiniz. Eğer çok yoğun sivilce ve akne problemi yaşıyorsanız bu karışıma bir iki damla limon suyu ekleyin.

Kirpiklerinizi koruyun

Uzun ve dolgun kirpiklerinin olmasını herkes ister. Havaların soğuması, maskaranın tam temizlenmemesi derken kirpikler güçsüzleşip kopabilir.

Çözüm:

 • Hint yağı
 • Maskara fırçası

Uygulama: Temiz bir maskara fırçasını hint yağına batırdıktan sonra kirpiklerin diplerinden uçlarına doğru rimel sürer gibi uygulamalısınız. Yağın gözlerinize kaçmasını engellemek için fırça üzerindeki fazla yağı kirpiklere sürmeden önce kapağa sıyırmalısınız. Tüm kirpiklere yağı sürdükten sonra gece bu şekilde uyuyun. Sabah kalkınca soğuk su ile yıkamanız yeterli. Bu uygulamayı, her gece yapabilirsiniz.

Yara ve çürüklere veda

Elimizde olmadan çeşitli küçük kazalar geçirebiliriz. Bunların sonucunda yara, çürük ve eziklerle mücadele etmeye çalışırız. Bu yaraların mikrop kapmaması ve hızlı geçmesi için yapılması gerekenler oldukça kolay!

Çözüm:

 • 1 litre su
 • 5 damla lavanta yağı
 • 5 damla frankincense yağı

Uygulama: Yaraları, çürükleri ve ezikleri dezenfekte edebilmek için 1 litre su içerisine 5 damla lavanta yağı ve 5 damla frankincense yağı ekleyip, etkilenen bölgeyi temizlemelisiniz.

Yorgun ayaklara şifa

Bütün gün ayakkabı içerisinde kalan ayakların nefes almaya ve dinlenmeye ihtiyacı olur. Günün yorgunluğu ve ter gibi sebeplerden oluşan bakterileri öldürecek bakım ile ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz.

Çözüm:

 • Ayaklarınızı sokabileceğiniz bir leğen
 • Ilık su
 • Birkaç damla limon otu yağı
 • Birkaç damla okaliptüs yağı

Uygulama: Ilık su dolu bir leğenin içine limon otu yağını ve okaliptüs yağını ekleyin. Limon otu yağı ayak ağrılarını hafifletip, bakterileri öldürecek, okaliptüs yağı ise antiseptik özelliğiyle olası yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olacak.

Organik doğal yağlar nasıl anlaşılır?

Yağın bir cam kaba konulması, yağdaki güçlü kimyasal bileşikler nedeniyle önemli olur. Çünkü yağ plastik ile temas ettiğinde reaksiyona uğrayabilir. Camın, koyu mavi veya koyu renkte olması önemli olur. İnternetten yağ almak risk taşır. Bunun için içeriğini incelemek gerekir. İçerikte yağın bilinen adının ve Latin adının yazıldığından emin olun. Latince adı yoksa sadece kokusunu vermek için parfüm eklenmiş gerçek olmayan bir yağ olabilir. Etiketinde, uçucu yağın %100 saf yağ olup olmadığı her zaman belirtilir. Değilse, değiştirilmiş veya başka bir şeyle karıştırılmış olma ihtimali yüksek demektir. Satın aldığınız doğal yağı saflık açısından test etmelisiniz. Bunu yapmak için, bir beyaz kağıt parçası üzerine tek bir damla koyun ve daha sonra kurumasına izin vermelisiniz. Arkada bir yağ halkası kalırsa, saf bir esans yağı değildir!
Doğal yağlar ile güzellik sırları Doğal yağlar ile güzellik sırları Reviewed by Burak Almacı on Ocak 02, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]