Efsaneleriyle kendine hayran bırakan Çin'e seyahat

çin gezisi, çin’de gezilecek yerler, çin gezilmesi gereken yerler, çin’de yapılacak şeyler, çin tarihi yerler,

Efsaneleriyle kendine hayran bırakan

Çin'e seyahat Birbirinden ilginç efsaneleri, insanı hayran bırakan kültürel dokusu ve köklü tarihiyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Çin, çok geniş topraklara sahip olduğu için seyahat ettiğinizde nereleri ziyaret etmeniz gerektiğini bilmek zor. Nereleri ziyaret edeceğinize nasıl karar vereceksiniz? İşte tüm cevaplar yazımızda!

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesi. Çin, hem kültürel hem coğrafik yönüyle her türlü ilgiyi uyandıran bir turizm cenneti. Kırmızı renkli çatılarıyla yüzyıllık tarihe sahip tapınakları, uçsuz bucaksız çay bahçeleri, dünyanın üçüncü en geniş nehri gibi coğrafik zenginlikleri, güney sahilinde dünyanın en cazip plajlarından örnekleri, tarihi İpek Yolu ve Çin Seddi gibi tarihi abideleri, Çin İmparatorluğu’ndan benzersiz eserleri ve modern dünyanın sembolleri olan gökdelenleri barındırır. Hepsi ve çok daha fazlası ülkenin herkese hitap eden turizm potansiyelini meydana getirir.

Hong Kong

Asya’nın en büyük limanı ve serbest pazarı olan Hong Kong, ülkenin turizm, ticaret ve endüstri merkezi olarak bilinir. Lantau Adası, Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası, Victoria Zirvesi, Okyanus Parkı, Tian Tan Buddha Anıtı ve 1915 yılında inşaa edilen Saat Kulesi ise şehrin görülmeye değer noktaları arasında yer alır.

Shangai

Eskilerde Doğu’nun Paris’i olarak anılan şehir, günümüzde 17 milyon nüfusu ile Çin’in ana ticaret merkezi haline gelmiş. Binlerce yıllık köklü bir tarih ve bu ülkenin en büyük şehri Shangai çılgın bir şehir olarak tanımlanabilir. Şangay stili evleri “shukemen”, Dongtai Lu Antika Pazarı, Yeni Cennet, şehrin en eski tapınağı Jade Buddha, City God Tapınağı ve Yuyuan Bahçelerini mutlaka görmelisiniz.

Guilin

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan ve Qixia Tapınağı, Flower Bridge, Solitary Beauty Peak, Jingjiang Royal Residence, Elephant Trunk Hill, Fubo Tepesi, Li Nehri ve Yangshuo kasabası gibi birbirinden harika turistik noktalara ev sahipliği yapan Guilin şehri, muhteşem manzaralarıyla fotoğraf çekmeyi çok sevenlerin de uğrak adresi.

Pekin

Ülkenin dört büyük başkentinden biri olan Pekin, ülkeye gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri. Çin Seddi, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı, Ming Mezarlıkları gibi birbirinden etkileyici turistik yer ve yapıların görülebildiği bu şehir, kültürel ve tarihi yapılar bakımından oldukça zengin bir bölge.

Guangzhou

Guangzhou şehri, Guangdong eyaletinin merkezi ve en büyük şehri olarak bilinir. İnci Nehri üzerinde, Hong Kong’un 120 kilometre kuzeybatısında konumlanan bu şehir, ülkenin ulusal ulaşım merkezi ve ticaret limanı olarak hizmet verir. 13 milyonu aşan nüfusuyla Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou, her yıl çok sayıda turisti ağırlar.

Çin’de mutlaka görülmesi gereken yerler

Bazı ülkelerin ve şehirlerin mutlaka görülmesi gereken meşhur yerleri ve özellikleri bulunur. Siz de Çin’de mutlaka bunları görmelisiniz!

Çin Seddi

Çin Seddi, Çin’de 21 bin kilometre boyunca yol alır. UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Çin Seddi, dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Çoğu gezgin Badaling ya da Juyongguan bölgelerini ziyaret eder, siz daha az kalabalığın olduğu Mutianyu bölgesini de ziyaret edebilirsiniz.

Terrakotta Ordusu

Xian bölgesinde bulunan bu toprak asker ordusu 1974 yılında bir çiftçi tarafından keşfedilmiş. 16 bin metrekarelik bir alanda 7 binden fazla asker heykelden oluşan bu olağanüstü yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yasak Şehir

Yasak Şehir, Qing Hanedanlığı düşmeden önce imparatorluğa 500 yıldan fazla bir süre ev sahipliği yapmış. Pekin’in kalbinde konumlanan bu yer UNESCO Dünya Mirası Alanı kapsamında da korunuyor.

Yangtze Nehri

Dünyanın en uzun üçüncü nehri olan Yangtze; buzullardan, Doğu Çin Denizi’ne akar. Ayrıca Asya’nın en uzun nehri durumunda. Özellikle ilgilenen ziyaretçiler, Yangtze nehrinde gemi gezisiyle çok eski zamanlardan kalma tablo gibi manzaraların tadını çıkarabilirler. Nehir üzerinde yer alan dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olan Üç Boğaz Barajı’nı ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Cennet-Gök Tapınağı

Gök Tapınağı, Çin’in en iyi korunan ve tanrıya ibadet törenlerinin yapıldığı en büyük yapı topluluğu. Bol mahsul ve huzur için Çin tarihinde hüküm süren her hanedanın imparatorları, burada törenler yaparak; gök, toprak, güneş, ay, dağ, nehir tanrılarına dua ederlermiş.

Yazlık Saray

Beijing’deki Yazlık Saray, Çin’in en iyi korunmuş ve imparatorun en büyük olan bahçesidir. Çin’in bütün hanedanlığının bahçe sanatının bir simgesi olan Yazlık Saray, Çin, hatta dünyanın bahçeliğinde önemli sayılır. 290 hektar genişliğindeki bir alanda kurulmuş olan Yazlık Saray, Beijing’in batı kesiminde yer alır. Dörtte üçü göl olan Yazlık Saray, Wan Shoushan (uzun ömür) dağı, Kunming Gölü ve saraylar olmak üzere üç bölüme ayrılır.

Yungang Mağaraları

Kuzey Çin, Datong’da bulunan Yungang Mağaraları UNESCO Dünya Mirası Alanı kapsamında ve erken Çin Budist Mağara sanatının en güzel eserlerinden biri olarak bilinir. Burada ziyaret edebileceğiniz 5 ana mağara ve her birinde yer alan Buda heykelleri bulunur.

Sarı Nehir Deltası

Çinlilerin ana nehri olarak kabul edilen Sarı Nehir’in denize döküldüğü bölgede, Sarı Nehir Deltası oluşur. Zengin doğal kaynaklara ve özel bir ekolojik çevreye sahip olan bu geniş bölgede, genç bir kent yer alır. Burası, Çin’in ikinci büyük petrol sanayi merkezi olan Dongying kentidir.

Mutlaka deneyin!

Pekin ördeği, çiğ istiridye, üzüm şiş, dimsum, Çin mantısı, mürekkep balığı, soya fasulyesi, tofu, hot po, Çin böreği, yumurta çorbası mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden sadece bazıları.
Efsaneleriyle kendine hayran bırakan Çin'e seyahat Efsaneleriyle kendine hayran bırakan Çin'e seyahat Reviewed by Burak Almacı on Ocak 16, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]