Evliliğinizin tazeliğini ilk günkü gibi koruyun

evliliği monotonluktan kurtarmanın yolları, evliliği canlandırmanın yolları, evliliği kurtarmak için neler yapılır, mutlu evlilik, evliliği kurtarma,

Evliliğinizin tazeliğini ilk günkü gibi koruyun

Evliliğiniz zaman içinde eski heyecanını kaybedebilir. Evliliğinizin bu noktaya gelmesi de bu monotonluktan kurtulması da sizin elinizde. İlişkinizi güçlendirecek ve monotonluktan kurtaracak ipuçlarını öğrenmek istemez misiniz?

Evliliğinizin ilk günlerindeki, hatta balayınızdaki gibi heyecanlı anları yeniden hayata geçirmeyi her çift ister. Evlilikte ilk günlerdeki heyecanı ve tutkuyu ilerleyen yıllarda bir kenara atmamalısınız. Meşgul yaşantılarımız, genelde içinde bulunduğumuz andan zevk almamızı engeller. Sürekli koşturmak, planlar yapmak, zaman bulduğumuzda da bilgisayar ya da tabletlerle vakit geçirmek kendimizi eşimizden ve evimizden uzaklaştırabilir. Her iki eşin de evliliğini güçlendirebilmek için yollar aramasını sağlasa da bazı çiftler bu süreci başarıyla atlatamadıkları için ya boşanıyorlar ya da mutsuz bir şekilde evliliği devam ettiriyorlar. Günlük alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç değişiklikle evliliğinizi daha güçlü kılabilirsiniz.

Sürprizler yapmaya özen gösterin

Eşinizin ilgisini çeken konular hakkında bilgi sahibi olun. Örneğin; alışverişte onun seveceği bir yiyecek, içecek, giyecek veya başka bir şeyle karşılaştığınızda onu eşiniz için satın alarak, ona değer verdiğinizi ve onu düşündüğünüzü gösterin. Çiçek ve hediye almak için takvimdeki önemli günleri beklemeyin. Onun sevdiği yemeği yapmak, ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olmak gibi karşınızdaki için emek ve sevgi beslediğinizi gösteren hareketler ilişkinizi her zaman diri tutar.

Eşinizin iyi yanlarını ve olumlu özelliklerini bulamıyorsanız yine de gayret etmelisiniz. İlişkinizin başında eşinizin iyi ve olumlu özelliklerini nasıl sevdiğinizi ve evlendiğinizi hatırlayın. Tüm yolları deneyip yine de çözüm bulamıyorsanız bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır!

Yan yana oturun

Evde, dışarda, yemek masasında yan yana oturmaya özen gösterin. Yan yana oturmak samimidir, ufak fiziksel temaslarda aranızı olabildiğince sıcak tutar.

Birbirinizi iyi tanıyın

Eşiniz hakkında her şeyi bildiğiniz yanılgısına kapılmayın. Eşinizin neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olun. Onunla ilgili yeni şeyler öğrenmek ilişkinize canlılık katar. Birlikte, konusu aşk ve ilişkiler olan filmler izleyin, sonrasında da film ve filmdeki olaylar hakkında fikir alışverişi yapın. Film hakkında konuşurken birbirinizin düşünce tarzı ve bakış açısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi ve nazik olun

Çocuklarımıza ilk öğrettiğimiz şey başkalarına iyi ve nazik davranmaları gerektiği ama insan ne yazık ki her zaman öğretmeye çalıştığımız davranışın modelliğini yapamaz. Daha da kötüsü, en sevdiğimiz kişilere iyi davranma konusunda başarısız olduğumuz zamanlar da olur. Eşinize nazik ve iyi davranmak için bilinçli olarak efor sarf etmelisiniz. Ona iltifat edin, minnettarlığınızı belirtin.

Eleştirilerinizi yumuşatın

Tabii ki eşinizin birtakım hareketlerini beğenmeyebilirsiniz. Ve bu konudaki düşüncelerinizi dile getirmekte de özgürsünüz. Ancak önemli olan bunu nasıl yaptığınız… Onu değiştiremeyeceğinizi bilerek hareket etmelisiniz. Sözlerinizin olumlu yönde, sevgi dolu ve ılımlı olmasına özen göstermelisiniz. “Şu hareketinden nefret ediyorum” yerine, “hayatım bence böyle davranmak sana hiç yakışmıyor” diyebilirsiniz.

Rehavete kapılmayın

Güven ve sadakat her ilişkide önemli olur. İlişkinizde bunları barındırıyor olmanız rehavete kapılmanıza sebep olmamalı. Her daim eşinize iltifat etmeli, ona ne kadar hoş olduğundan bahsetmeli, güzel sözler söyleyerek ruhunu okşamalısınız. Birlikte zaman geçirip bir şeyler yapmaktan vazgeçmemelisiniz.

Birbirinizle kucaklaşın

Ne olursa olsun günde 2-3 dakika sarılmalısınız. Bu fiziksel temaslar aranızdaki bağı kuvvetlendirir. Birbirinize hayat ve gelecek ile ilgili planlarınızdan bahsetmeli ve eşinizi mutlaka dikkatinizi vererek dinlemelisiniz.

Mutlu anlarınızı kaydedin

Her zaman yanınızda bir fotoğraf makinesi ya da video kayıt cihazı bulundurun. Günümüzde hepsini son derece kaliteli yapabilen akıllı telefonlar da mevcut. Sizin için hangisi daha rahat ve anlamlıysa onu tercih edin. Mutlu anlarınızı fotoğraf ve videolar ile kayıt altına alıp, zaman zaman bunlara göz atın ve güzel günler hakkında konuşun.

Eğlenceli olun

Oyuncu ve şakacı ruhunuzu korumak, eşinizle olan ilişkinizi de güçlendirir. Araştırmalar, birlikte eğlenen ve gülen çiftlerin birbirilerine daha bağlı olduklarını ortaya koyuyor. Her hafta, birlikte eğlenceli bir şeyler yapmak için zaman ayırın. Beraber oyunlar oynayın, şakalar yapın, bisiklete binin ya da çizgi film seyredin.

Aynı zamanlarda sinirli olmamaya çalışın

Çiftlerin aralarında bazı anlaşmazlıkların olması ve zaman zaman ufak tartışmaların yaşanması elbette ki çok doğal bir olaydır. Ancak önemli olan tarafların aynı zamanlarda çok sinirli ve fevri hareket etmemeleridir. Eğer eşiniz sinirliyse siz alttan almaya çalışın. Bir daha geri dönüşü olmayan sözlerden ve hareketlerden kaçının. Haklı olsanız bile ortamın sakinleşmesini bekleyin ve bir süre sonra düşüncelerinizi ılımlı bir ses tonuyla belirtin.

Küçük notlar yazın

Özel olduğunu ve sevildiğini hissetmek kimi mutlu etmez ki? Partnerinizin ertesi gün için giyeceği kıyafetlerin üzerine bir kağıt yapıştırın ve sevgi dolu bir not yazın. Sabah üstünü değiştireceği sırada yüzünde mükemmel bir gülümsemenin nedeni siz olabilirsiniz.

Birbirinizi ihmal etmeyin

Niye evlendiğinizi hiçbir zaman unutmayın. Hayatı, üzüntülerinizi ve sevinçlerinizi paylaşmak, hayattan iki katı daha fazla keyif almak için evlendiniz bunu unutmayın. Birbirinizden farklı hayatlarınız olabilir, eşiniz maça giderken siz de kız arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz. Bunlar evliliğinizi monoton ve sıkıcı bir havaya girmekten kurtaracak küçük detaylar. Ama bir plan yaparken eşinize hiç danışmıyor, onun fikrini almıyor ya da arkadaşlarınıza ondan daha fazla vakit ayırıyorsanız yanlış yapıyor olabilirsiniz. Önemli olan dengeyi kurmanız…

Geçmişi geçmişte bırakın

Hiçbir zaman geçmişte yapılan hataları tekrar tekrar eşinizi hatırlatmayın. Herhangi bir tartışma esnasında, birdenbire konuyla ilgili ya da ilgisiz eşinizin çok eskiden yaptığı bir hatayı gündeme taşımayın. Bu konuyu saptırmanızın yanı sıra olayı uzatmanıza da neden olur.

Özür dilemeyi bilin

Eğer yanlış bir şey yaptıysanız bunu eşinize itiraf edin ve özür dileyin. Hata yapmanız dünyanın sonu değil. Önemli olan bunu fark etmiş olmanız. Ancak tabii ki bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz.
Evliliğinizin tazeliğini ilk günkü gibi koruyun Evliliğinizin tazeliğini ilk günkü gibi koruyun Reviewed by Burak Almacı on Ocak 29, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]