Hasta çocuklarda bakım

hasta çocuklara nasıl davranılmalı, hasta çocuğa nasıl ilaç içirilir, hasta çocuğa nasıl yemek yedirilir, hasta çocuğa yaklaşım, ateşli çocuğa ne yapılır,

Hasta çocuklarda bakım

Hastalıklar, büyük küçük herkeste az çok ruhsal tepkilere yol açar. Özgürlüğün kısıtlanması küçüklerde bunalım yaratabilir. Ayrıca hasta çocuk çok hassas olur. Hastalığın geçip geçmeyeceği hakkında tereddüt içindedir. Bir de işin içine ilaç girince daha da mutsuz olabilir. “Hasta olan çocuğa nasıl davranılmalı ve nasıl ilaç içirilmeli” sorusu beyninizde dönüyorsa cevapları yazımızda!

Anne babalar çocuklarının başına bir şey gelince önce kendilerini suçlar. Çocukları acı çekerken yardım edememenin çaresizliği, ebeveynlerin hayatını o dönem çok zorlar. Hastalık döneminde çocuğa sağlanan olanaklar, verilen tavizler iyileşmenin ardından çeşitli sorunlara neden olabilir. Dengeli ilişkiler kurabilen, duyguların serbestçe ifadesine izin veren, az çatışma yaşayan, işbirliğine açık, ilgili ancak kaygılı olmayan, aile içi rollerin belirgin olduğu aileler hastalıkla daha kolay başa çıkabilir.

Hasta çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Çocuk hastalıkları, genelde kısa sürer, bazen de uzun hastalık dönemleri de olabilir. Bu hastalık dönemlerinde çocuğa gösterilen aşırı özenden çocuk hoşlanmaz veya sağlığına kavuştuktan sonra da hep aynı davranışları isteyebilir. Hastalıklar ruhsal dengeyi çabuk sarsar. Uzun süren hastalıklarda tutturmalar, olmayacak şeyler istemek, nazlanmak, mızmızlanmak sık görülür. Çocuk için önemli olan oyundan kalmasıdır. Bu hallerde çocuğun tedirginliği artar, uyum düzensizlikleri, sıkıntılar ufak da olsa görülmeye başlar. Hasta çocuklar genellikle çok duyarlı olurlar ve kolayca incinebilirler. Ebeveynlerin çocuğa özel bir dikkat göstermesi beklenir. Anne, daima çocuğun sesini duyabilecek bir uzaklıkta bulunmalı ve boş zamanlarını çocuğun yanında geçirmeyi tercih etmelidir. Özellikle annenin varlığı çocuğun birçok korku ve endişelerinin giderilmesine yardımcı olur. Elbette, bu arada, anne de kendi korku ve endişelerini çocuğa hissettirmemeye çalışmalıdır. Çocuk, annenin yatıştırtıcı konuşmalarıyla hastalıktan korkmamayı öğrenir.

Hastalığın ilk günleri geçtikten sonra, çocuğun sağlık durumunda oldukça ileri bir düzelme görülmüşse, anne, çocuğuyla birlikte ufak tefek, yatakta oynanabilecek oyunları oynayabilir. Hastalık sırasında çocuğun yalnız kalmaması, canının sıkılmaması gerekir. Çocuğun doktor ve hastaneden korku duymaması çok önemli olur. Çok endişeli ve çocuğuna aşırı düşkün anne-baba, çocuklarında güvence uyandıracaklarına, korku ve şüphe uyandırırlar. Hastalığın kısa süren ilk safhası geçtikten sonra, çocuk yine aile yaşantısındaki eski yerini alabilir. Hasta odasının kapısının açık tutulması gerekir. Çocuk, böylece kendisini güvence içinde hisseder.

Hastaneye kaldırılan çocuğun ruhsal durumu

Anne, hasta çocuğunu hastaneye kendi götürmeli ve ona ancak hastanede iyileşip tekrar oynayabileceğini, onun anlayabileceği bir dilde anlatmalıdır. Çocuk, alışkın olduğu şeyler arasında kendisini yabancı hissetmez. Bu nedenle çocuğun en sevdiği kitap ya da oyuncağın da hastaneye götürülmesi gerekir. Hemşire ve doktor arasındaki ilk bağlantıyı annenin sağlaması gerekir. Anne, çocuğun muayenelerinde hazır olmalı, yatağına götürmeli ve beslenme saatlerinde çocuğun yanında bulunmalıdır. Ziyaret saatlerinde anne, kendisini tamamen çocuğuna adamalı, bütün ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalı, çocuğa daima yatıştırıcı şeyler söylemelidir. Annenin, hasta bakıcısına ya da hemşiresine çocuğun özellikleri hakkında geniş ve aydınlatıcı bilgi vermesi önemli olur. Çocuk, annesiyle hemşirenin iyi anlaştığını hissederse, hemşireye karşı güven duyar. Tıbbi yönden bir sakınca yoksa acı veren ve çocuğun hoşuna gitmeyen muayeneler hastaneye alışma döneminden sonraya bırakılmalıdır.

İlaç içmeyen çocuğa nasıl ilaç içirilir?

Bir çocuğa ilaç verilirken, çok sakin, yumuşak görünümlü olunması gerekir. Lüzumsuz hassasiyete ve özür diler gibi tavır takınılırsa, çocuk kendi zararına bir şeyler döndüğünü zannederek, ağzına yanaşan her şeyi reddeder. İlaç verilme anında, hastalık ve ilaçla ilgili olmayan, çocuğa göre çok ilginç bir şeyler anlatılması işinizi kolaylaştırır. O zaman hiç itiraz etmeden, verilen ilacın alındığı görülür.

Acı tabletler ezilerek bal, reçel veya şekerli suyla karıştırılarak verilmeye kalkıldığında, çocuk o gıdanın tadını önceden bildiği için ilaç ilavesiyle tadı bozulan gıdayı genelde reddeder. Ancak, her zaman kullanmadığı, üzüm suyu gibi tadını bilmediği bir gıdayla verilirse veya hoş bir içecekle karıştırılırsa, çocuk tarafından kolayca kabul edildiği görülür. Okul çağına gelmiş ama ilaç içmekte direnen bir çocuğunuz varsa ilaç içmeyi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. İlaç için bir takvim hazırlayıp her ilaç içtiğinde bir eğlenceli yapışkanlarla bunu işaretlemesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuza ilaç yutmasında yardımcı olabilmek için küçük gıda parçaları yutturarak bu alanda gelişimini sağlayabilirsiniz. Çocuğa bir şey olacak diye çevrenin telkinleriyle sık sık ilaç kullananlar, zor durumlara düşebilirler. Bir hastaya iyi gelen bir ilaç başka bir hastaya zararlı olabilir. Hastaya ilacı mutlaka doktorun vermesi gerekir. Bazı ilaçlar dokunabilir, alerjik reaksiyon yapabilir. İlaç alındığında bazı anormal durumlar tespit edilirse hemen ilaç kesilmeli ve doktorla diyalog kurulmalıdır.

Yüksek ateş havale yapabileceğinden, doktor gelene kadar yarı sulandırılmış alkollü veya sirkeli suya batırılıp sıkılmış bezle, çocuğun alnı, bacağı ve kollarına ateş düşürülünceye kadar kompres yapılır. Bundan sonra bol sulu gıda verilerek, yüksek ateş ve kaybedilen su giderilmeye çalışılır.

Hasta çocuğa neler yedirilmelidir?

Hasta çocuğun neler yememesine doktor karar verir. Ancak acil durumlarda doktor gelinceye kadar neler yapılması gerektiğinin bilinmesi, çocuk sağlığı bakımından önem taşır. Her zaman olabilen ateşsiz nezlelerde, çocuğun yiyeceğinde bir değişiklik yapmak gereksiz olur. Çocuk sokağa çıkmadığı, fazla hareket etmediği ve hafif de olsa rahatsız olduğu günlerde iştahı azalır. Her zamankinden az yemesi normal olan çocuğa, sulu besinleri fazla vermek en uygun davranış olur.

Yüksek ateş, iştahı çok azaltır. Sulu gıdalara istek artar. Her saat su veya limonata içirilmesi faydalı olur. Diğer taraftan verilen sulu yiyecekler hastalığa ve çocuğun isteğine göre değişir. Sulu gıda, komposto, yoğurt, pirinç çorbası, yağı alınmış süt olabilir. Ateşi olan çocuğun daha çok enerjiye ihtiyacı olur çünkü vücudu ateşle mücadele ederken halsiz düşer. Bu nedenle çocuğa makarna, patates ve muz yedirebilirsiniz. Boğazı ağrıyan ve yutmakta zorlanan çocuğa omlet, yoğurt ve çorban yedirmek doğru bir çözüm olur. Hem boğazını yumuşatacak hem rahat uyumasını sağlayacak en iyi besin kesinlikle bal. Balı yoğurda ya da süte katarak yedirebilirsiniz. Çocuğun hastalık döneminde C vitamini yönünden zengin meyve suyu karışımları içmesi iyileşme sürecini hızlandırır. Hasta olan çocuğa; protein, karbonhidrat ve vitamin yönünden zengin, bağışıklık sistemini güçlendiren, virüslerle savaşmayı kolaylaştıran yiyeceklerle beslemek bu süreçte faydalı olur.
Hasta çocuklarda bakım Hasta çocuklarda bakım Reviewed by Burak Almacı on Ocak 27, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]