Tenis şimdi tam zamanı

tenis, tenis nasıl oynanır, tenis kuralları, tenisin faydaları, tenis tarihi,

Tenis şimdi tam zamanı

Ülkemizde popülaritesi her geçen gün artan tenis, artık 7’den 70’e her kesimden bireyin kolaylıkla yapabileceği bir spor dalı haline geldi. Son yıllarda medyanın tenis daha fazla yer vermesi ve federasyonun etkili çalışmaları sonucunda toplumun büyük kısmı bu spora ilgi duymaya başladı. Siz de tenis oyununa başlamak istiyorsanız şimdi tam zamanı!

Eskiden yalnızca toplumun belirli bir kesiminin oynadığı ya da ilgi duyduğu tenis oyunu, son senelerde haberleşme araçlarının özellikle televizyonun katkılarıyla çok popüler hale dönüştü. Birçok faydası olan oyun kurallarına uyularak kolayca oynanabilir. Günümüzün en popüler spor dallarından biri haline gelen tenis, artık size çok daha yakın. Kendinize uygun raketi alıp, ailecek size en yakın tenis kulübüne veya tenis kortuna gitmenin tam sırası!

Tenis oyununun tarihçesi

Tenis oyunu, 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından oynanmaya başlatıldı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor halini aldı. Ülkemizde ilk tenis oyunu ise, İngilizler tarafından oynanmış. 1900 yılında İstanbul’da bulunan İngilizlerin kendi aralarında tertipledikleri maçlarda üç yıl üst üste kazanana “Çelenk Kupası” verilmesi şartı ile turnuvalar düzenlediler. Ülkemizde düzenlenen ilk turnuvalarda Çelenk Kupası’nı alan ilk Türk tenisçi Suat Subay’dır. Ülkemizde yapılan turnuvalar sonrasında 1924 yılında, Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Federasyonun kurulması ile ülkemizde farklı bir konum alan tenisin, yurt içi ve yurt dışı müsabakaları da düzenlenmeye başlandı. Günümüzde tenis, her yaşta, her ülkede, her düzeyde olan insanların oynamakta olduğu olimpik spor haline dönüştü.

Ülkemizde düzenlenen tenis turnuvalarında birinci olan Suat Subay’dan sonra da, ülkemiz farklı oyuncular ile 1930 yılında ilk milli tenis karşılaşmasına katılarak Balkan Şampiyonu olmayı başarmış. Teniste uzun yıllar şampiyonluğu bırakmayan ülkemiz 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi bari ise, bu alanda kırılması güç bir rekor kırmayı başarmış. Günümüze kadar teniste farklı dallarda birçok başarıya imza atan ülkemizin, bu alandaki başarıları hala devam etmektedir.

Teniste kullanılmakta olan kavramlar

Tenis nasıl oynanır?

Tenis, iki kişi veya ikişer kişilik gruplar halinde oynanır. Tenis oynayan kişiler ellerinde var olan raketler ile lastik olan bir topu karşıdaki rakibin kortuna atmaya çalışırlar, kurallar içinde en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunun kazananı olur.

Servis

Servis, oyuncuların ellerinde bulunan topu havaya atarak raket yardımı ile karşı korta göndermesidir. Topun ve raketin oyuncunun elinde paralel bir şekilde durması gerekir. Servis kullanılacak olan kısma geçirilir ve top kişinin alnından 2 kol boyunca yükseğe atılmalıdır. Top ile raket eşdeğer şekilde birbirlerinden ayrılması gerekir, bu ayrılma esnasında raketin geriye doğru gitmesi ve sonra topa vurulması gerekir.

Forehand

Raketin bulunduğu elin avuç içi karşıya doğru bakacak şekilde yapılmakta olan bir vuruş şekli. Bu vuruş şeklinde kol geriye çekilmeli ve gergin olmalı, bacakların ise hafif bükük ve paralel olması gerekir. Gerilmiş olan raket aşağıdan bükülmüş olan dizlerin tam alt kısmında durmakta ve bu şekilde topa vurulması gerekir.

Backhand

Bu vuruşta geriye doğru iki el yardımı ile raketin çekilmesi gerekir. Raketin geriye doğru çekilmesi ile raketin yüz kısmı rakibe doğru gösterilir. Raketin çekilmesi esnasında dizlerin paralel şekilde kıvrılması gerekir, topa dizlerin ön kısmından iki el yardımı ile vurulması gerekir.

Set, galibiyet ve mücadele

Tenis maçında 4 tane sayı alan sporcu bir tane oyunu, 6 oyunu alan sporcu ise bir seti, 3 setin 2 tanesini veya 5 setin 3 tanesini kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur. Rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile oyun başlar, kazanılan her sayı oyuncunun hanesine işlenir ve oyun devam eder. Teniste sayı rakibin topu hatalı şekilde atması, topun rakip sahada kalması, rakibin ardı ardına hatalı şekilde servis kullanması tarzındaki hallerde kazanılmaktadır. Üç sayıyı alan ve 40 puana ulaşan oyuncu, bir sayı da kazanırsa 1 oyun kazanmış olur. Teniste kadınların oyunları genelde 3 set şeklinde, erkeklerin ise oyunları 45’lik set şeklinde oynanır. Tenis maçında 40-40’lık bir sayı eşitliği oluşursa oyun uzar, bir sonraki sayıyı alan kişi sadece avantaj kazanmış olur. Bu oyun rakiplerden bir tanesinin avantaj ve sayı kazanması ile son bulur. Eşitlik bozulana kadar devam eder.

Tenisin fiziksel, psikolojik ve sosyal yönleriyle faydaları

Tenisin faydaları fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden olmak üzere üç ana grupta toplanır. Tenisin size sağlayacağı en önemli fiziksel faydalar; vücudun genel yağ yakılmasına yardımcı olması, bireye çeviklik, denge, esneklik ve hız kazandırması, vücut koordinasyonunu arttırması şeklinde özetlenebilir. Bu fiziksel faydaların yanı sıra tenis, rakibe, kısmen rüzgara ve güneşe karşı verilen bir mücadele olduğundan, psikolojik anlamda bireye önemli katkılar sağlar. Bu faydalar, tenisin bireye sürekli mücadele etmeyi öğretmesi, sorumluluk anlayışı kazandırması ve bireyin disiplin kavramını geliştirmesi, sporda plan yapmayı ve strateji geliştirmeyi öğretmesi şeklinde özetlenebilir.

Veteran tenisi

Veteran tenis oyununda ve turnuvalarında belli bir yaşın üstünde olan ve tenis sporu ile ilgilenen kişiler için düzenlenen tenis oyunlarıdır. 85 yaşında ve üstünde olan oyuncular için düzenli bir şekilde turnuva yapılır. Veteran tenisinde yapılacak olan turnuvalar erkek ve kadınlar için 35 yaşında başlar. 5 senelik aralıklar ile kadınlarda 75, erkeklerde ise 85 yaş kategorileri bulunur. Tüm kategorilerin beynelmilel ve milli şekilde düzenlenmiş olan müsabakaları bulunur ve bu hali ile oynanır.

Masa tenisi

İngiltere’de oynanan bu salon oyunu 1921 yılında uluslararası boyutlarda benimsendi. Önce Orta Avrupa, sonra Asya’da yayılan masa tenisi (pingpong) bir raket sporudur. Müsabaka amacıyla olduğu kadar boş zamanları değerlendirmek için de oynanır. Uyum, esneklik, teknik ve hareketlilik gerektirir. Müsabakalarda harcanan enerji miktarı ve kalp üzerindeki zorlama en az, çok daha büyük alanlarda oynanan diğer raket oyunları kadardır.

Kulüplerin altyapılarında yer alan çocuklar, ileride profesyonel anlamda başarıya ulaşamasalar bile, tenis oynuyor olmanın onlara sunacağı ayrıcalıktan faydalanarak birçok özel üniversitede ve yurt dışında ileri gelen üniversitelerde çok ciddi masraflardan muaf olarak eğitimlerine devam etme şansı yakalarlar.
Tenis şimdi tam zamanı Tenis şimdi tam zamanı Reviewed by Burak Almacı on Ocak 14, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]