Yalnızlık korkunuzu yenin

yalnızlık korkusu, yalnızlık korkusu nasıl yenilir, yalnızlık korkusu tedavisi, yalnızlık korkusunun nedenleri, yalnızlık,

Yalnızlık korkunuzu yenin

Yalnız kalmaktan bir ölçüde herkes korkar. Ancak hastalık derecesinde yalnız kalma korkusu, insanı çok güvensiz, endişeli ve depresif hissettirir. Yalnızlık korkunuzu yenmeniz aslında çok zor değil. Bunun için biraz ipucu ve çaba yeterli!

Monofobi ve yalnızlık korkusu gibi isimlerle bilinen bu problem, çoğu zaman yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Panik atağa neden olabilir, sevdiklerinizden ve arkadaşlarınızdan ayırabilir ve hayatınızda büyük hasarlar olmasına neden olabilir. Yalnız olmaktan korkan kişiler, başka insanlara gereğinden fazla ihtiyaç duyar ve her zaman insanların yakınında olması gerektiğini hisseder. Herkes tabii ki hayatında insana ihtiyaç duyar fakat insanların her zaman yanında olmasını isteyen kişiler için bu ihtiyacın yalnızlık korkusu olan kişiyi kontrol ettiği anlamına gelebilir!

Tek başına kalamama durumu, somut davranışlarla kendini ortaya çıkarır. Bu korkuyu yaşayan kişi yalnız kaldığında başına kötü şeyler geleceğini düşünür ve sürekli yanında birileri olsun ister. Kimsesiz kalma korkusuna yol açan duygu ise daha soyuttur, dışarıdan bakıldığında kolay fark edilmez ve kişinin içsel problemlerinden kaynaklanır.

Yalnızlık korkusu nasıl anlaşılır?

Yalnız kalmaktan korkan kişi belirli faaliyetleri gerçekleştirmekte zorlanır. Bunlar; kalabalık veya halka açık yerler, asansörler, toplu taşıma araçları veya yalnızca evden uzakta veya hemen yardıma erişimin mümkün olmadığı herhangi bir yer olabilir. Monofobi olan kişi, panik atak endişesini yaşar, hatta obsesyon ve depresif belirtiler gösterebilir.

Yalnızlık korkusu yaşayan kişilerde; panik atak, depresyon, psikolojik kökenli bayılma, nöbet geçirme, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, terleme, mide bulantısı ve genel korku duyguları gibi olumsuz sonuçlar görülebilir. Ama yalnız kalmaktan korkan herkesin yaşadığı deneyimler birbirinden farklı olabilir ve farklı belirtiler gösterebilir. Yalnızlık korkusunu yaşayan kişide kopma, ayrılma duygusu olduğu için aslında istemediği davranışları yapmaya zorlayabilir. Hayatında biri olsun diye aslında istemediği bir kişiyle ilişkisini devam ettirebilir ya da yalnız kalmamak için yanlış kişilerle arkadaşlıklar kurabilirler.

Yalnızlık korkusunun nedenleri

Yalnız kalma korkusu pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Terk edilme, ihmal edilmişlik doğrudan özgüveni ve tek başına bir şey yapamama inancı yalnızlık korkusuna neden olabilir. Genetik faktörler olabileceği gibi çocuklukta yaşanmış bazı travmalarda bu duygulara neden olabilir. Anne babası boşanmış, ağır hastalık geçirmiş, yakınını kaybetmiş ya da ailesinden uzun süre uzak kalmış çocuklarda yalnızlık korkusu ortaya çıkabilir. Yalnızlık korkusu, kişinin kendine olan özgüvenini yitirdiği durumlarda daha çok depreşir ve tehlikeli boyutlara ulaşır.

Tercih edilen yalnızlık

Bu durum sizi mutsuz etmez. Dilediğiniz zaman kendi köşenize veya dünyanıza çekilebileceğiniz bir zaman dilimi olarak yaşanır bu yalnızlık durumu. Aslında tercihli yalnızlık, her insan için gerekli bir durumdur. Kişinin kendini tanıması, sağlıklı düşünmesi, bedenen ve zihnen dinlenmesi, kendini sorgulaması için önem taşır. Kısa süreli olur ve belli bir amaca hitap eder.

Mecburi yalnızlık

Kişinin elinde olmadan, çözümsüz ve çaresiz kalmasından kaynaklanan, istemediği halde yaşadığı ruhsal ve sosyal durumdur. Arkadaş edinememe, sosyal uyaran azlığı, dışlanma, asosyallik gibi etmenler sizi mecburi yalnızlığa sürükler. Kişinin iletişim eksikliği, benlik algısındaki düşüklük ve sorumluluk almak istememek gibi özellikleri onu mecburi yalnızlığa iter.

Yalnızlık korkusu nasıl yenilir?

İlk aşamada bu sorunu kabullenmek ve durumun bilincinde olmak çok önemlidir. Yalnızlık korkusu her iki cinsiyette de eşit sıklıkta görülüyor. Kendi kendinize kalıp yalnızlık hissettiğiniz anlarda bunun sadece bir duygudan ibaret olduğunu ve bir süre sonra geçeceğini düşünün. Zaman içinde bu korkuya karşı direnç gösterdiğinizi fark edeceksiniz. Kendinizi ihmal etmeyin, yalnızken de aktivite yapabileceğinizi hatırlayın. Sinemaya gidin ya da alışverişe çıkın. Kendi kendinize keyifli vakit geçirdiğinizde, yalnızlığın hiç de korkulacak, kötü bir durum olmadığını anlayacaksınız. Hatta belki bundan zevk almaya bile başlayabilirsiniz. Yalnızlık korkusuna meydan okuyun ve bu sorunun üstesinden geleceğinize inanın. Sosyal medyada olması gerekenden fazla zaman geçirmeniz de kendi kendinize kaldığınızda yaşadığınız yalnızlık hissini arttırabilir. Bu nedenle sosyal medyada geçirdiğiniz saatleri kontrol etmelisiniz. Gerçekte var olan özelliklerinizin farkına varın. Kendinizi değersiz, işe yaramaz hissetmeyin. Kendinize gerçekten yakın gördüğünüz biriyle zaman geçirin. Yalnız hissediyor olsanız da bu sizin hiç arkadaşınızın olmayacağı anlamına gelmiyor. Her zaman iyimser olun. Herkesin içinde kendiyle kurduğu bir ilişki vardır, o yüzden hiç kimse yalnız değildir. Yalnızlık korkusu çağrıştırmamalı; sözlüğünüzdeki yalnızlığın tanımı, kendinizle baş başa kalmak olmalı. İç dünyanızda huzurlu olursanız, dış dünyanızdaki ilişkilerde de daha mutlu olursunuz.

Yalnızlık korkusu, sizin kendi üretip inandığınız bir duygudur. Yalnız kalmak tercihiniz olabilir, lakin korkunuz olmamalı. Bu korkuyu yenmek için, kişisel olarak kendinizi ifade edebileceğinize inanın. Fikirlerinizin değerli olduğunu bilin. İstemediğiniz ilişkiler kurmayın. Hoşlanmadığınız davranışları sergileyen insanlara sırf yalnız kalmamak için tahammül etmeyin. Başkalarının kararlarına ve fikirlerine istemediğiniz durumda katılmayın. Bu davranışlarınız kendinize olan güveninizi, inancınızı ve sevginizi kaybetmenize yol açar. Korkunuzu yenmek konusunda istekli olmanıza rağmen, bu konudaki çabalarınız yeterli olmadığını görüyorsanız yardım istemekten çekinmeyin. Bu profesyonel bir yardımda olabilir, bir arkadaşınız, aile büyüğünüz, kitaplar vs. de olabilir. Tıbbi olarak en sık kullanılan tedavi şekli ise; bilişsel davranış terapisi ve sistematik duyarsızlaştırma terapisi şeklindedir. Gevşeme ve stres giderme teknikleri sıklıkla diğer terapötik yaklaşımlara eşlik eder. Gevşeme teknikleri spesifik nefes alma şekilleri, kas gevşeme eğitimi, rehberli zihinsel imgelem veya rahatlatıcı kendinle konuşma gibi şeyleri içerebilir. Ayrıca, monofobi tedavisinde ilaç da kullanılabilir. Uyuşturucu ilaçlar, yalnız olma korkusu ya da başka bir fobiyi “tedavi” etmez, ancak belirtileri kimyasal etkileşim yoluyla geçici olarak bastırılabilir.

Korkunuzu yenmek istiyorsanız, korkusu olan kişilere yardım edin. Yardım ettiğiniz kişilerin sizinle benzer korkulara sahip olması şart değil. Önemli olan tek şey herhangi bir korkuyu yenmesi için başkalarına yardım etmeniz. Böylece korkunun üstesinden gelinebilir bir şey olduğuna tanık olursunuz. Bu da sizdeki kararlılığı, cesareti ve inancı arttırır.

Yalnızlık korkunuzun üstesinden gelmeyi öğrenerek, korkunun üstesinden gelebilmek için nasıl ortaya çıktığını anlamak gerekir. Korku ve kaygılarımızın çoğu aslında geleceğe, yarına ait hayallerimizin olduğu senaryolar sonucu ortaya çıkar. Yani çoğu, şimdi yaşadığımız an ile ilgili değildir!
Yalnızlık korkunuzu yenin Yalnızlık korkunuzu yenin Reviewed by Burak Almacı on Ocak 07, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]