Besin ve egzersizlerle zayıflayın

hangi besinlerle kilo verilir, kilo verdiren besinler, kilo vermenin yolları, kilo verdiren egzersizler, kilo verdiren sporlar,

Besin ve egzersizlerle zayıflayın

Hızlı zayıflayanları görüyor ve kıskanıyor musunuz? Siz de deniyor ama yapamıyor musunuz? Besinler ve egzersizlerle hızlı bir şekilde kilo verebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz!

Kilo vermek için saatlerce spor salonlarında ter dökmeye ya da aç kalmaya gerek yok. Egzersiz ve diyet yaptığınızı bile fark etmeden kilo vermek ve ideal bir görünüme kavuşmak artık çok kolay İnsanlar hızlı çalışma temposunda, tüm gününü bilgisayar başında geçirdiğinden ofis hayatında bırakın sporu, yürüyüşe bile çıkamıyor. Bir de bedensel rahatsızlıklardan, enerji eksikliğinden ya da yaşından dolayı pek hareket edemeyenler var. Sonuçta kat kat olmuş bir göbek, pantolonun içine zor sığdırılan kalçalar ve kiloları saklamak için gardıroba doldurulan siyah elbiseler etrafınızı sarar. Ama endişelenmeyin hızlı kilo verebilmeniz için yapmanız gerekenleri sizler için araştırdık!

Yağlardan uzak durmayın

Diyet yaparken tüm yağ tüketimini ortadan kaldırmak doğru bir çözüm olmaz. Hem karbonhidratı hem de yağı azaltırsanız kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Margarin ve benzeri yağlardan uzak durmalı ve zeytinyağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, balık yağı gibi omega yağ asitleri bakımından zengin yağları tüketmelisiniz. Ayrıca haftada 2-3 kez yağlı balık yiyerek veya her gün 2-3 ceviz, 10-15 fındık veya badem yiyerek yağ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Nişastalı besinler

Patates, makarna, ekmek, pirinç gibi karbonhidrat değeri yüksek nişastalı besinler kilo vermenizi engeller. Nişastalı gıdalar rafine ve doğal olarak 2 farklı türe ayrılır. Beyaz pirinç ya da beyaz ekmek rafine karbonhidrat sınıfına girer. Rafine karbonhidratların besin değeri oldukça düşük olur, daha az besin lifi içerir, yarattıkları tokluk hissi kısa sürer ve kan şekerini kısa sürede yükseltir. Diğer yandan rafine edilmemiş karbonhidratlar daha yavaş sindirilir ve kan şekerini daha yavaş yükseltir. Bu besinler yerine bezelye, mercimek ve kuru fasulye, kepekli ekmek, çavdar ekmeği tüketmek kilo vermenize ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Protein içeren besinler

Karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmek hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Protein içeren besinler tokluk hissini uzatarak öğünlerin arasında çok acıkmanızı önler ve gün boyu az kalori almanızı sağlar. Ayrıca protein metabolizmayı hızlandırır ve enerji kaynağı olarak vücuttaki yağ depolarının kullanılmasına yardımcı olur. Yapmış olduğunuz karbonhidrat ağırlıklı bir diyet yerine protein ağırlıklı bir diyet uygularsanız kaybettiğiniz yağ oranı daha fazla olur.

Sağlıklı hızlı kilo vermenin yolu beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyip, kalorisi düşük ancak besleyici özelliği olan gıdaları daha çok tüketip düzenli egzersiz yapmaktan geçer!

Su tüketimi

Yeterli miktarda su içmek, organların fonksiyonunu yerine getirebilmesi, toksinlerin vücuttan atılabilmesi ve genel olarak sağlık için son derece önemli olduğu bilinir. Günlük olarak 2.5-3 litre su içilmesi gerekir. Yemeklerden yarım saat önce 1 büyük bardak su içmek masaya oturduğunuzda daha az yemekle doymanızı sağlar. Aynı şekilde öğünler arasında düzenli olarak su içerek atıştırmalık ihtiyacı hissini köreltebilirsiniz.

Şeker sizin düşmanınız!

Kilo vermek için ilk olarak şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Taze sebze ve meyvelerden alınan şeker vücudumuz için yeterliyken hazır gıdalar ve içeceklerden aldığımız şeker, sağlıklı bir beslenme için almamız gerekenin 4-5 kat fazlasını veriyor. Ayrıca bağımlılık yaratan şekerin bel bölgesi yağlanmasının başlıca sorumlusu olduğu herkes tarafından biliniyor. Şekerin kilo aldırmasının nedeni kalorili olmasından değil, leptin hormonunu çalıştırdığını ortaya koyuyor. Bu da şeker tükettikçe daha geç doymamıza ve iştahımızın daha da açılmasına neden oluyor. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir. Eğer çok fazla ihtiyaç duyuyorsanız meyveler doğal olarak şeker içerdiği için kontrollü bir şekilde onları tüketebilirsiniz.

Tuzu azaltın

Yemeklerde çok tuz kullanmak hem sağlığınıza zarar verir hem de diyetinizi olumsuz yönde etkiler. Besinler ile birlikte günlük almanız gereken tüm tuz ihtiyacınızı alabilirsiniz. Bu nedenle yemeklere daha fazla tuz atmamalısınız. Unutmayın 1 gram tuz vücutta yaklaşık 200-250 ml. su tutar.

Stresi azaltın

Aşırı ve sürekli stres nedeniyle salgılanan hormonlar hem iştahı arttırır hem de vücudun daha fazla yağ depolamasına yol açar.

Uykunuzu düzenleyin

Fazla uyku uyanıkken metabolizma hızının yavaşlamasına, az uyku ise gün içinde enerji eksikliğinden dolayı daha çok kalori almanıza neden olur.

Diyet günlüğü tutun

Yediklerinizi detaylı olarak bir kenara yazmak ve yemeklerinizin kalori miktarlarını hesaplamak hem diyete bağlılığınızı arttırır hem de istediğiniz sonuçları elde edemiyorsanız neler yanlış yaptığınızı bir bakışta görebilmenizi sağlar.

Öğünlerinizi küçültün ve atlamayın

Tabağınızı çok doldurmamaya özen gösterin. Atladığınız her öğün takip eden öğünde size daha fazla kalori olarak geri döner. Ayrıca öğün atladığınızda metabolizmanız yavaşlar ve daha az kalori yakmaya başlarsınız.

Egzersizin önemi

Egzersiz sadece yağların yakılması için değil kasları geliştirmek ve vücuda şekil vermek için he fayda sağlar. Kilo verirken vücudunuzun daha şekilli görünmesini istiyorsanız hangi bölgeniz daha yağlıysa o bölgedeki kasları çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizlere yavaş yavaş başlamak hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. İnsan vücudu, yorgunluğu depresyon ya da stres olarak algılar. Ve stres oluşmaya başladığı andan itibaren böbrek üstü bezinden özel hormonlar salgılanarak yağ yakışı durur. Yani optimal sürenin üzerinde spor yaptığınızda aslında yağ yakmıyorsunuz sadece kendinizi yormuş oluyorsunuz. Spor aktivitesi sonrası yaklaşık 15-20 dakika ya da 30 dakika sonrasına kadar metabolizma hemen durmaz ve vücut yağ yakmaya devam eder. Bu süreçte bir saatlik aktivite son derece etkili ve yeterli olur. Egzersiz için ideal sistem; hafta iki gün, iki-üç saat spor yapacağınıza haftada beş gün birer saat yapmak daha doğru olacaktır.

Gün içinde daha çok hareket ederek 200-300 fazladan kalori yakmanız mümkün olabilir. Ev temizliği çok iyi bir egzersiz yöntemidir. Kardiyo egzersiz tipini sık sık değiştirmek gerekir. Rutin olarak aynı egzersizi yapmak vücuda bir alışkanlık kazandırır ve yağ yakımını durdurur. Yüksek tempolu ve özellikle inişleri-çıkışları olan bir parkurda, mümkünse hızlanarak ve yavaşlayarak, 45 dakika-1 saat yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer kondisyonunuz yetiyorsa arada 15 dakikalık koşular da yapabilirsiniz.
Besin ve egzersizlerle zayıflayın Besin ve egzersizlerle zayıflayın Reviewed by Burak Almacı on Mart 13, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]