Hamilelerin kış aylarında dikkat etmesi gerekenler

kış aylarında hamilelik, hamileler kışın nasıl giyinmeli, hamilelikte kışın beslenme, hamileler kışın nasıl giyinmeli, kış ayında hamilelik,

Hamilelerin kış aylarında dikkat etmesi gerekenler

Kışın hamilelik geçiren kadınların soğuk hava ve beslenme konularından, giydikleri kıyafetlere kadar dikkat etmeleri gerekir. Bedensel ve psikolojik olarak olumlu geçen bir gebelik sonucunda aynı şekilde bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı bir bebeğe sahip olunur. Bu nedenle kış aylarında anne adaylarının bilmesi gerekenleri sizler için derledik!

Kış aylarında hamilelerin en fazla dikkat etmesi gereken, soğuk havalardan korunmak. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmak ve su tüketimine dikkat etmek de çok önemli. Kış sebzeleri ve meyveleri, vitamin ve mineral açısından, diğer mevsimlere oranla daha zengin olduğundan, beslenme düzenini de buna uygun düzenlemek gerekiyor. Özellikle gebeliğin 3. ayından sonra hem enfeksiyonlardan korunma hem de beslenme düzenine dikkat etme bebek ve anne için büyük önem taşıyor. Havaların soğuması sebebiyle evin dışında zaman geçirme de kısıtlanacağından anne adayının psikolojisine de dikkat etmesi gerekir.

Kış aylarında kıyafet seçimi

Hastalıklardan korunmak ve kış aylarını rahat bir şekilde geçirebilmek için, hamilelerin kıyafet seçimi önem taşır. Soğuk havalarda dışarı çıkarken soğuktan en az etkilenecek şekilde giyinmek gerektiği gibi, iç mekanlarda terlemeye neden olacak kıyafetler de seçmemek gerekir.

Pamuklu kıyafetler

Yaz aylarında olduğu gibi, özellikle hamilelerin kış aylarında da yüzde yüz pamuktan üretilmiş kıyafetleri tercih etmeleri gerekir. Polyester ya da sentetikten üretilmiş giysiler, bakterilerin hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle pamuk ya da ipekten üretilmiş giysiler dışındaki kıyafetleri tercih etmemek gerekir.

Tek parça kıyafet

Soğuk havalarda terlemek hastalıklara neden olabilir. Dış mekanlarda giydiğiniz kıyafetlerin iç mekanlara uyum sağlaması gerekir. Kalın bir kazak giydiyseniz dışarıda üşümeseniz bile iç mekanlarda terleyebilirsiniz. Bu nedenle tek parça ve çok kalın kıyafetler giymek yerine; yelek, hırka gibi kıyafetlere ağırlık verilmesi gerekir.

Yağışlı havalar

Yağmurlu ya da karlı havalarda dışarı çıkmak, soğuk algınlığı ve üşütme gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle yağışlı havalarda dışarı çıkmaktan kaçınılması ya da ıslanmaya karşı önlem alınması şart!

Ayakkabı seçimi

Anne adayları, ayaklarını soğuktan koruyacak uygun bir ayakkabı tercih etmeliler. Duruşu destekleyen, tabanı rahat ve kaymayan bir ayakkabı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ayakların sıcak kalması önemli olduğundan pamuklu veya yünlü bir çorapta kış mevsiminde sıklıkla giyilebilir.

Kış mevsiminde beslenme

Tüm mevsimlerde olduğu gibi, kış aylarında da protein, vitamin ve mineral açısından dengeli ve sağlıklı beslenmek hem anne sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşır.

Mevsim sebzeleri

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve salgınlardan korunmak için mevsim sebzelerini sık sık tüketmek hamilelikte büyük önem taşır. Kış aylarında brokoli, ıspanak, kereviz, marul, maydanoz, turp ve rezene tüketimi bağışıklığın güçlenmesi için oldukça önemli olur.

Kış aylarında anne ve bebeğe etki edebilecek enfeksiyonlar gibi etmenlerden korunmak için giyim, beslenme, hijyen ve ilaç kullanımı gibi konularda titiz davranılmalıdır. Böylece hem etmenlerin bulaşması engellenmeli hem de bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır.

Sıvı tüketimi

Kış aylarında, su ihtiyacı diğer mevsimlere göre daha az hissedilir. Ancak gebelikte günde en az 2,5 litre su tüketmek gerekir. Bu nedenle susuzluk hissi olmasa da, düzenli olarak su tüketmek önemli olur. Ayrıca bitki çayları, portakal suyu gibi sıvıların alınması da sağlıklı bir gebelik için büyük önem taşır.

Çevrenizi havalandırın

Hamile kadınların düzenli olarak her gün evlerini havalandırarak temiz havanın içeri, kirli havanın ise dışarı çıkışını sağlamaları önemli olur. Evlerde bulunan en büyük hava kirliliğini yaratan ürünlerin hepsi yaşam alanında kirlilik yapar ve hamilelerin sağlıklarını büyük ölçüde etkiler.

Hamilelikte grip aşısı

Gebelerin viral enfeksiyona yatkınlığı nedeniyle grip aşısı yaptırmalarına izin verilebilir. Gebelikte ilaç kullanılmaz diye düşünülür ancak gebelikte soğuk algınlığı yaşanılıyorsa ve bu viral enfeksiyon, ateş, burun akıntısı ya da balgam oluyorsa kesinlikle doktorla iletişime geçmeleri gerekir. Burun tıkanıklığı varsa ve gece uyumaya engel oluyorsa yatarken odaya soğuk buhar uygulaması yapılabilir. En önemliside soğuk algınlığı döneminde bol sıvı tüketilmek ve istirahat etmek en iyi ilaç olur. Bitki çayları olarak da ıhlamur ve tarçın önerilebilir.

Arkadaş ziyaretleri

Kış döneminin sizi depresyona sokmasına izin vermemelisiniz. Mevsim dönümlerinde sürekli soğuk ve kapalı hava, evde uzun dönem kalmak, gebelik dönemindeki duygusal değişikliklerle bir araya geldiğinde gebelikte depresyona yol açabilir. Buna engel olabilmek için seyahat edebilir, temiz hava, yer değişikliği, aile ve arkadaş ziyaretleri yapabilirsiniz.

Kapalı ortam alerjileri

Kapalı ortamlarda mevcut olan tozlar, evde beslenilen hayvanlar, küfler hamileler için en büyük risk ve alerji ortamları yaratır. Özellikle hamilelerin bu konuda çok hassas davranmaları gerekir. Evde kullanılan bölümler her gün düzenli olarak süpürülüp silinmeli, tozları alınmalı ve düzenli hava girişi sağlanmalıdır.

Hamilelikte spor

Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte tembelleşen vücudu meditasyon, yoga ve pilates yaparak harekete geçirmelisiniz. Hem fiziksel hem zihinsel rahatlama sağlayan bu tip hafif sporlar oldukça faydalı olur.
Hamilelerin kış aylarında dikkat etmesi gerekenler Hamilelerin kış aylarında dikkat etmesi gerekenler Reviewed by Burak Almacı on Mart 12, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]