İlişkilerde en sık yapılan hatalar

ilişkilerde karşılaşılan sorunlar, ilişkilerde güvensizlik, ilişkilerde tartışma, ilişkiler çok yapılan hatalar, ilişkilerde kavga nedenleri,

İlişkilerde en sık yapılan hatalar

Sizleri ilişkide yapabileceğiniz hatalar ile yüzleştiriyoruz! İlişkiyi sürdürmek bazen çok zor olabilir. Kadınlar da, erkekler de bazen ilişkilerde hatalar yapabilir. Önemli olan bu hataların farkına varmak ve onları düzeltmeye çalışmak!

İlişkilerde yazılı olmayan kurallar, birlikteliğinizi yürütebilmeniz için sizleri ve partnerinizi korur. Bu kurallara uymak tamamen size kalmış ama mutlu bir ilişki için bu kurallara uymak bazı durumlarda daha sağlıklı olabilir. Her ilişki ve bunu yaşayan kişilerin özellikleri farklı olur. Ama bazı ilişkilerde yapılan hatalar aynı olabilir.

Yüz yüze sohbetlerin yerini sanal iletişimin almaya başlaması, günlük hayatın koşuşturmacası ve stresinde etkisiyle özellikle iş hayatındaki gerginliğin, bastırılmış duyguların sevdiklerine yansıtılması, özür dilemekten kaçınıp tartışmalarda hep haklı çıkmak, kişilerin tahammülünün azalması çiftleri kolay ayrılığa götüren sebeplerden sadece birkaçı.

Birbirini değiştirmeye çalışmak

İlişkinin başında sevgilinizde sevdiğiniz özellikler, zamanla en çok değiştirmek istediğiniz özellikler olmaya başlayabilir. Karşınızdaki kişinin de her insan gibi kusurlarının olduğunu kabul etmeli ve sürekli onu bu konuda değişime zorlamamalısınız. Sevdiğiniz insanın artık hoşunuza gitmeyen özelliklerine odaklanmanız ilişkinizi çıkmaza sokabilir.

İnsanların refah düzeyindeki artış, teknolojik gelişmeler, tüketimin çoğalması ve toplumsal yapının değişmesi günümüzdeki ilişkileri yürütmeyi de zorlaştırıyor. Kısa süreli ilişkiler, boşanma oranlarının yüksekliği, bekarlık süresinin uzaması bu durumun yansımalarını gösteriyor.

Beklentinin fazla olması

Geçmişte aile ya da ikili ilişkilerinizde yaşadığınız hayal kırıklıkları bilinçaltında yer etmiş olabilir. Siz de bu durumu hiç fark etmeden ilişkinize bunları yansıtıyor olabilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki tıpkı sizin gibi eşinizin de bilinçaltı ihtiyaçları olabilir. Karşınızdaki insandan size verebileceği kadarını beklemelisiniz. Hayatınızdaki kişinin bu kapasitesini anlamalı ve ondan her şeyi beklememelisiniz.

Hep haklı olmaya çalışmak

Bazı kişiler hayatlarında hep haklı olmak ister. Ama bu durum ikili ilişkilerde problem yaratabilir. İlişkilerde taraflardan biri sürekli haklı olduğunu düşünüyorsa, bu durum ilişkinin eşitlikçi yapısını bozabilir. İlişkiler söz konusu olduğunda kimsenin yüzde yüz haklı ya da haksız olamayacağını unutmamalı ve ikili ilişkileri yıpratan bu temel yanlıştan kaçınmalısınız.

Saygısızlık

Bir ilişkide tartışmak kötü bir durum değil, aksine çok doğal bir olgudur. Tartışırken sizi rahatsız eden durum üzerine konuşun ancak bunu yaparken bağırmaktan ve hakaretten kaçınmalısınız. Öfkenizi kontrol altına almalı, sorunu büyütmek yerine yapıcı olmaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişinin değerlerine saldırmak, küçümsemek ve saygısızlık ilişkiniz için yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olabilir.

Sorunları içine atmak

Yaşadığınız problemleri içinize atmak yerine, doğru zamanda ve doğru ortamda karşınızdaki kişiye dile getirmekten kaçınmamalısınız. Sorunları içinize atmanız, konuşmamanız, sorunların çözümü yerine ilerleyen dönemde daha büyümesine neden olabilir.

Her şeyi birlikte yapmak istemek

Bir ilişkide her bireyin kendine ait alanlarının olması çok önemli olur. Beraberce yapılan şeyler kadar her kişinin kendi arkadaşları ya da ailesi ile vakit geçirmesi, kendi hobilerine vakit ayırması, kişilerin ilişkilerine daha objektif yaklaşabilmelerini ve ilişkilerinde daha fazla keyif alabilmelerini sağlar. Bu nedenle her şeyi beraber yapma isteğinden vazgeçmelisiniz.

Geçmişe odaklanmak

İlişkinin içinde geçmişte yapılan hatalara sürekli takılı kalmak, eski sorunları sürekli gündeme getirmek ilişkinin sonu olabilir. Böyle durumlarda kişinin hatalarından ders çıkarıp çıkarmadığına bakmak daha sağlıklı bir çözüm. Geçmişteki hataları affetmeyi seçtiyseniz bunun sorumluluklarını da yerine getirmelisiniz.

Sevdiğini hayatın merkezine koymak

Bir ilişkiye kendinizi adamanız tabii ki çok güzel ama her şeyinizi eşinize göre planlamanız sizi tüketir ve ilişkilerdeki dengeleri değiştirir. Sevdiğiniz insan sizin için şüphesiz çok değerli ancak hayatınızı oluşturan şeylerden yalnızca biri, hayatınızın tümü değil bunu unutmamalısınız. O nedenle eşinizi hayatınızın merkezine koyma yanılgısına düşmemelisiniz.

Sosyal medyada çok zaman geçirmek

Araştırmalara göre günümüzde çiftlerin en büyük sorunlarından biri, taraflardan birinin aşırı derecede telefon ve bilgisayarda zaman geçirmesi. Beraber yapılan organizasyonlarda sosyal medyadan gözünü ayırmamak, birbirleriyle zaman geçirmek yerine başkalarının paylaşımlarına bakmak ya da bilgisayar oyunlarında fazla zaman geçirmek ilişkilere büyük zarar veren davranışlar arasında yer alır.

Fedakarlık yapmak

Her ilişkide iki tarafında fedakarlık yapması gerekir. Ancak bu dengeli bir şekilde olmalı eğer bir taraf daha fazla yapıyorsa ve kendinden ödün vermeye başlamışsa bu ilişkiyi kötü yönde etkiler. Özellikle kadınlar ilişkileri için fazla ödün verirler ancak bir yerden sonra kendilerine zarar vermeye başlarlar. Bu nedenle fedakarlık derecesini iyi değerlendirmek ilişki için daha doğru olur.

Güvensiz hissetmek

Birçok kadın, ilişkisinde kendini güvensiz hisseder. Bu nedenle karşılarındakini kaybetme korkusu ile hareket edip, huzursuzluk çıkartabilir. Bu tarz güvensizlikler, ilişkiyi kötü etkilediği gibi size de iyi gelmez. İlişkide en önemli iki şeyin güven ve saygı olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Eğer karşınızdakine güvenemiyorsanız, ilişkinizin gidişatı hiçbir zaman iyi yönde olmaz.

Dış görünüşe fazla önem vermek

Kadınlar, özellikle erkeklerin fiziksel görüntüden başka bir şeye önem vermediklerini düşünebilirler. Ama bu tamamen doğru değil. Erkekler, güzel kadınlardan etkilenirler ancak karakterleri de onlar için çok önemli bir özelliktir. Aynı şey kadınlar için de geçerlidir. Yani kadın-erkek fark etmeksizin her insan yanında güzel birini ister ama dış görünüş kadar iç güzellikte ilişkide çok önemli olmalıdır.
İlişkilerde en sık yapılan hatalar İlişkilerde en sık yapılan hatalar Reviewed by Burak Almacı on Mart 14, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]