Kendinizi sevmeyi öğrenin

kendini sevmek, kendinizi sevin, kendimi nasıl sevebilirim, kendimi seviyorum, kendinizi sevmenin yolları,

Kendinizi sevmeyi öğrenin

Bu zamana kadar hep başkaları için mi yaşadınız? Hep başkalarını mı sevdiniz? Şimdi kendinizi sevme zamanı! Kendinizi sevmeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz!

Birini sevmek zor olabilir ama bu hayatta en zor şey aslında insanın kendini sevmesi. İnsanın kendini hataları, yanlışları, tercihleri ile sevmesi çok zor. Başka birini kolayca affedebilen insan, kendini affederken aynı hoşgörüyü sağlayamıyor. Asıl önemli soru; kendini sevmeyen biri başkalarını sevebilir mi? Sevmek, kendinizle başlayan bir eylemdir. Aynadaki gördüğünüz yüzü, beyazlayan saçlarınızı, yaptığınız hataları... Kısacası sizi siz yapan her şeyi sevmek zor olabilir. Çoğunu ya değiştirmek ya da unutmak istersiniz. Oysa sizi siz yapan her şeyi kabullenmek ve sevmek kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerin başında gelir!

Negatifliğe son

Atacağınız adımları ya da karşılaştığınız olayları düşündüğünüzde içinizi kaplayan o olumsuzluk hissini bir kenara atmalısınız. Evet belki olumsuz olacak, belki üzülmek zorunda kalacaksınız ama hayır! Çünkü siz kendinizi sevmeye adım attınız. Karşılaştığınız insanlara ya da olaylara karşı pozitif bir yaklaşım içerisine girmelisiniz hayattaki olumlu geri dönüşlerini gördüğünüzde bunu çok daha iyi anlayacaksınız.

'Neyimi seviyorum'u kendinize sorun

Kendinizi sevmeyi öğrenmek demek kendinizi ve karakterinizi analiz etmek demek olur. Bu soruyu mutlaka kendinize sorun; "Neyimi seviyorum?" Bu belki zor bir soru olabilir. Fakat bu sorunun cevabını aramakta fayda var olmadığını düşündüğünüz noktalarda bile kendinizi sevebileceğiniz şeyler bulmanızı sağlar.

Başkaları neyimi seviyor?

Bazen kendini sevme arayışı kendinize dışardan farklı bir açıdan bakmanızı gerektirebilir. Bu noktada, neyinizi sevdiklerini sormak için iyi arkadaşlarınıza ihtiyacınız olabilir. Arkadaşlarınız sizin daha önce hesaba katıp, aklınıza getirmediğiniz şeyleri size göstererek bu arayışta yanınızda olabilirler.

Aynaya bakın

Bu kez saçınız, makyajınız için değil, yüzünüz gülümsüyor mu diye kontrol edin. Yüzünüz asılmışsa ne kadar güzel olduğunuzu düşünün. Canınızı sıkan şeyleri o an unutun. Yüzünüzdeki yaşanmışlıklara ait çizgilerinize dokunun ve onları sevin. Hepsi size yaşadığınızı hissettirsin. Yaşamanın güzelliğine kaptırın kendinizi.

İyi hissetmek için başkalarını memnun etmekten vazgeçin. Başkalarını memnun etmek sonunda sizi tüketip sonunuzu getirebilir. Kendinizi korurken ve sağlıklı sınırlar koyarken ne düşündüğünüzü söylediğiniz için size kimse bencil diyemez.

Kendinizi övün

Kendinizi küçük bir başarı elde ettiyseniz bile takdir edin. Uğraştım ve başardım diyerek onlara gülümseyin. Böyle yaparak kendinizi hem daha iyi hissedecek hem de yeni şeyler yapmak için gerekli gücü kendinizde bulacaksınız. Kendinizi yaptığınız, yapamadığınız her şeye rağmen sevin...

Hataları bağışlayın

Geçmişte yaptığınız hatalarınız için kendinize sıklıkla kızıyor musunuz? İnsanlar hata yapar bunu unutmayın. Bu nedenle hatalarınızın yükünü sürekli sırtınızda taşımayın. İnsanların hatalar yaparak hayatı öğrendiğini ve kimsenin hatasız olmadığını bilerek kendinizi değerlendirmelisiniz.

Güzel şeyler hak ediyorsunuz

Başınıza iyi bir şeyler gelmesini hak etmediğinizi kesinlikle düşünmemelisiniz. Böyle düşünüyorsanız bu kendinizi sevmemekten kaynaklanıyor. "İyi şeyler hep başkalarına oluyor" şeklinde de kendini dışa vuruyor. Buna değişeceğinize inanmaya başlasanız iyi edersiniz.

Karşılaştırma yapmayın

Kendinizi başkaları ile kıyasladığınızda her zaman kaybedersiniz. Başkalarına karşı olan bakış açımız onları bizim gözümüzde mükemmelleştirirken, bizi kendi gözümüzde kötü gösterebilir. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin.

Kendinizle konuşun

Kendi gözünüzde bir değerinizin olması çok önemli. İçinizden gelen sesi dinlemelisiniz. Kendinize sizi mutlu edecek sözler söylüyor musunuz? Kendinizi sözlerinizle teşvik ediyor musunuz? Cevabınız hayır ise kendinizi yeniden düşünmeli ve eleştiri içeren kelimeler yerine övgüye yer veren kelimeleri kullanmayı denemelisiniz.

Şükretmeyi öğrenin

Kendinize ve insanlığa verdiği güzel şeyler için şükretmeli ya da teşekkür etmelisiniz. Sizden daha kötü durumda olan insanları düşündüğünüzde kendinize siz şükredeceksiniz. Ama aynı zamanda çevrenizde sorunları olduğunu bildiğiniz insanlar varsa onlara da yardım etmelisiniz. Şükretmek sadece kendiniz için değil, aynı zamanda yaşadığınız toplum için de iyi bir insan olmanızı sağlar.

Anlayışlı ve sabırlı olun

Sabırsızlık, öğrenmeye karşı direnmek anlamına gelir. Aklınız da bahçeye benzer. Beslenmesi gereken düşünceleri seçin ve onları sabırla büyütün. İstediğiniz deneyimlerin bahçesini yaratmaya çaba gösterin.

Perspektif kazanın

Hayatınızın amaçları ve maksatları konusunda doğru ve iyi bir noktada mısınız? Görünüş, arkasında onu destekleyecek güzel şeyler yoksa tek başına hiçbir işe yaramaz. Unutmayın ki, insanların asıl kıskandığı ve arzuladığı şeyler bembeyaz dişlerdense; sevgi dolu bir evlilik, iyi bir kariyer, tatlı ve sağlıklı çocuklar ve mutlu bir hayattır.

Attığınız adımları değerlendirin

Kendinizi sevmeye başladıktan sonra acı, öfke ve utancınızın yok olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer hala yerlerinde duruyorlarsa, size huzur, neşe ve derinden bir içsel değer algısı getirecek sevme eylemlerini ve doğruyu keşfedene dek adımları tekrarlamalısınız. Zamanla, kendinizi severek hayatınızdaki her şeyin düzeldiğini keşfedeceksiniz. Kendinizi sevip, kendinizle iletişime geçmeniz, diğer insanları da sevmenize ve onlarla duygusal bağlar kurmanıza ön ayak olabilir.

Sevgi dolu yüksek benliğinizi kalbinize taşıyın ve bilinçli olarak kendinizi sevmeyi öğrenmeye çalışın. Bakış açınızı genişletmek de size çok yardımcı olabilir.
Kendinizi sevmeyi öğrenin Kendinizi sevmeyi öğrenin Reviewed by Burak Almacı on Mart 14, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]