Para biriktirmenin yolları

para biriktirmenin yolları, para biriktirme yolları, para biriktirme teknikleri, para biriktirmek için ne yapmalıyız, para biriktirmek,

Para biriktirmenin yolları

İhtiyaçlarınızı, istediklerinizi ve hayallerinizi maddi sıkıntılarınız yüzünden ertelemeye son! Kendinize güven ve sürdürebilirlik ile günlük hayatınızda size en uygun para biriktirme yöntemini bulabilirsiniz. Siz de bu pin'imizinden sonra para biriktirmeye kolaylıkla başlayabilirsiniz!

Para biriktirmek çoğu kişi için oldukça sıkıcı ve gereksiz gelebilir. Çocukluğumuzda paramızı bilinçli bir şekilde harcamamız, savurgan olmamamız, ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir kenarda birikmiş paramızın olması gerektiği gibi durumlar hep aklımıza kodlanmıştır. Daha sonrasında bu söylenenler unutulur. Para biriktirmenin önemini, ilerleyen yaşlarda unuttuğumuz zaman ve maaş sahibi olduğumuzda işler karışabilir. Düşüncesizce yapılan harcamalar, ev geçindirme de çekilen sıkıntılar, her geçen gün artan kredi ve kredi kartı borçları ile boğuşur duruma gelinir. İşte bunlarla karşılaşmamak için öncelikle para yönetimi konusunda duyarlı olmak gerekir. Parasal sıkıntısı olanlar veya gelecek mali durumu konusunda endişe duyanlar için para biriktirmek oldukça önemli olur. Bu nedenle bir yerden başlamalı ve para biriktirmelisiniz!

Mutlaka bir hedefiniz olsun

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri de tam olarak ne kadar biriktirmek istediğinizi bilmek olur. Çalışırken para biriktirmek daha kolaydır ama işsiz kalmanız ya da emekli olmanız durumunda daha rahat bir hayat geçirmek istiyorsanız mutlaka bir hedefiniz olmalı ve buna ulaşmak için çalışmalısınız. Hedefler sizi motive eder.

Gelir düzeyinize uygun plan yapın

Para biriktirmek ve tasarruf etmek için yapılması gereken ilk şey; genel gelir durumunu ve harcama kalemlerini çok iyi analiz etmek olur. Bunun için aylık olarak kazanılan miktarı bir kenara yazmalı, harcama kalemlerini en ince detayına kadar çıkarmalısınız. Bundan sonra aylık ya da haftalık olarak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Cimri olun

İnsanların sizin için cimri ya da pinti demelerini umursamayın. Ulaşmanız gereken hedeflerinizin olduğunu böyle durumlarda hatırlayın. Kendinize tasarruf yolları belirlemeli ve mutlaka bir bütçeleme yaparak gereksiz harcamaları kendiniz görmelisiniz. Şimdi gereksiz olarak görünmese bile zamanı geldiğinde bu harcamalarınızın bazılarının gerçekten gereksiz olduklarını göreceksiniz. Önemli olan bunu çok sonra fark etmeden önlem almak!

Biriktirmek için harcayın

Evde kullanılan elektronik eşyaların masrafları yüksek olur ama bunları kontrol edebilirseniz bu masrafları azaltabilirsiniz. Buna bir örnek vermek gerekirse bazı ampuller kısa süre içinde biter ama siz yüksek voltajlı pahalı bir markadan ampul alırsanız, ilk başta çok para ödeseniz de sürekli değiştirmek zorunda kalmayacağınız için karlı çıkabilirsiniz. Bunun gibi durumlarla hem enerji tasarrufu elde edebilir hem de masraflarınız da azalma görebilirsiniz.

Küçük bir eve sahip olun

Büyük bir ev içerisinde sadece anne, baba ve çocuk üçlüsü ile yaşamak yerine herkese bir oda düşecek kadar küçük bir evde yaşamak giderlerinizi de azaltmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda büyük bir evi dolduracak eşyaya sahip olmak da bir maliyet demek olduğu için bu konuda da bir çalışma yapmış olabilirsiniz.

Emeklilik zamanına kadar alışıp, bir kenara para koymamış olmanın pişmanlığını yaşamak istemiyor ve emeklilik hayallerinizi gerçekleştirmek, daha mutlu ve eğlenceli bir hayat istiyorsanız, geç olmadan birikim yapmaya başlamalısınız!

Sudan tasarruf edin

Bulaşık yıkarken, meyve ve sebzenizi yıkarken, duş alırken, çamaşır yıkarken daha az su kullanmaya gayret gösterin. Örneğin, bulaşıklarınızı tam dolduğunda çalıştırmalı ve duş sürenizi kısaltmalısınız. Bu hem sizin cebinize hem de dünyaya yarar sağlar.

Öğle yemeğinizi kendiniz hazırlayın

Kolay para biriktirmenin en kısa yollarından biri de öğle vaktinde harcayacağınız yemek parasını harcamalarınızdan kesmeniz olabilir. Evde hazırlayacağınız yemekler ile hem sağlığınızdan emin olabilir hem de para harcamayabilirsiniz.

Bozuk paralarınızı kenara atın

Cebinizde günlük işlemleriniz sonrasında kalan bozuk paraları kenara atabilirsiniz. Bu paralar zaman içinde hızla birikir. Eğer bu yolu uygulayabiliyorsanız, bozuk paralarınızdan belli bir bölümüyle altın ya da döviz alabilirsiniz.

Bir kumbara alın

Çocukluğunuzdaki gibi kumbara alışkanlığı edinirseniz, para biriktirmeniz kolaylaşır. Gelir düzeyinize göre her gün kumbaraya para atacağınıza söz verin ve bu sözünüzü mutlaka tutmaya çalışın. Ay sonunda biriken paranızı bankaya yatırın ya da altın alın. Bu yol ile fark etmeden para biriktirme alışkanlığı kazanacaksınız.

Gelirinizi artırın

Gelirinizi arttırmak, para biriktirmek ve tasarruf yapmak için uygulayabileceğiniz yöntemler üretin. Her gün yeni kanalların açıldığını ve biraz yaratıcı olarak alternatif gelir kazanmanın yollarını bulabileceğinizi unutmayın.

Elektrik faturasını en aza indirin

Elektrik faturanızın maliyetlerinizi azaltmak için, elektriğin en pahalı olduğu zaman diliminde elektronik aletlerinizi kullanmamaya özen göstermelisiniz. Örneğin, bulaşık makinenizi gündüz çalıştırmak yerine gece çalıştırın. Elektriğin daha uygun fiyata olduğu vakitlerde elektrikli eşyalarınızı çalıştırırsanız para biriktirmeniz kolaylaşır.

Ucuz ve toptan alışverin yapın

Alışverişlerimizi ihtiyacımızı baz alarak yaparsak bu sayede oluşabilecek fazla harcamalarında önüne geçmiş oluruz. Bu da cüzdanınızda kalan para ucuza aldığınız ürünlerden çok daha fazla yüzünüzü güldürür. Ayrıca en çok kullanılan ürünleri toptan almakta fayda var. Kağıt havlu, tuvalet kağıdı, çocuk bezi gibi ürünleri topluca almak her zaman için ekonomik olur ve böylece siz de avantajlı olmuş olursunuz.

Borçlarınızdan kurtulun

Önce her ay borcunuzu ödemek için ne kadar para harcadığınızı hesaplamalısınız, sonra bu miktara göre bütçenizi yeniden planlayın. Borcunuzun faizlerini ödemeyi tamamladığınızda paranızı kolay bir şekilde biriktirmeye başlayabilirsiniz. Sadece bir kredi kartı kullanarak da borcunuzu bir yerde toplayabilir, böylece borcunuzu daha kolay ödeyebilirsiniz.
Para biriktirmenin yolları Para biriktirmenin yolları Reviewed by Burak Almacı on Mart 11, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok

Image Link [https://3.bp.blogspot.com/-V6Zjyq2BaS4/WQTbyl9rwqI/AAAAAAAAGFg/rsIYbPQ5PdkAennQvdZfxmCeMBSDaEU_ACLcB/s1600/Blogger%2B-%2BPindepo%2B%2528Profil%2529.png] Author Name [Pindepo.com] Author Description [Pindepo’da; anne, aşk, dekorasyon, gezi, güzellik, hobi, moda, psikoloji, spor, yaşam ve kadın’a dair birçok kategoriyi bulabilirsiniz.] Facebook Username [pindepo] Twitter Username [pindepo] GPlus Username [pindepo] Pinterest Username [pindepo] Instagram Username [pindepo]